martina
08.03.06,15:34
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu skúsenejších. Čaká ma prvý audit a mám z toho hrúzu. Neviem na čo všetko sa mám zamerať pri príprave podkladov (čo kontrolujú audítori, na čo si treba dať pozor a pod.). Pomôže mi každá vaša rada, prípadne ak máte spracované nejaké podklady alebo prehľad podkladov, ktoré treba pre audítorov pripraviť, vylepte ich na poradu. Myslím že to pomôže viacerým. Vopred ďakujem.
va1ke
08.03.06,14:41
Ahoj vôbec nemaj z toho hrôzu, však audítori ti idú poradiť, skontrolovať prípadne usmerniť čo a ako. To nieje daňová kontrola. A čo ti idú kontrovať. Uzávierku alebo aj doklady?
martina
08.03.06,16:16
Aj uzávierku, aj doklady.
renča1
08.03.06,16:22
Aj uzávierku, aj doklady.

neboj sa audítorov, auditori sú dobrý:rolleyes: , tak ako už bolo spomenuté v prvom príspevku. Odkontrolujú ti účtovníctvo , poprípade ti nakážu ešte niečo dorobiť, opraviť, môžeš byť rada, že ťa odkontrolujú. :)
vladan
08.03.06,17:19
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu skúsenejších. Čaká ma prvý audit a mám z toho hrúzu. Neviem na čo všetko sa mám zamerať pri príprave podkladov (čo kontrolujú audítori, na čo si treba dať pozor a pod.). Pomôže mi každá vaša rada, prípadne ak máte spracované nejaké podklady alebo prehľad podkladov, ktoré treba pre audítorov pripraviť, vylepte ich na poradu. Myslím že to pomôže viacerým. Vopred ďakujem.

nepýtala si sa ich, čo im máš pripraviť? naši audítori pred každou návštevou posielajú zoznam dokladov, ktoré treba pripraviť ;)
beatap
17.03.06,11:52
mám prosbu, firma si chce dobrovoľne za rok 2005 nechať urobiť audit, zatiaľ nemáme konkrétneho auditora, no bude mi treba vytvoriť rezervu, ale neviem odhadnúť asi v akej výške ....
Roxi
17.03.06,12:18
je to dosť individuálne...záleží ako drahý je audítor a aká veľká firma ste, resp. ako rozsiahle je účtovníctvo
beatap
17.03.06,12:23
aspoň orientačne, lebo sa bojím že do uzávierky sa vedenie nestihne rozhodnúť a ja nejakú rezervu dať musím ...... sme stredne veľká s.r.očka, 44 zamestnancov a obrat cca do 30 mil. ... doklady si ani netrúfam odhadovať
jamajka
17.03.06,12:24
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu skúsenejších. Čaká ma prvý audit a mám z toho hrúzu. Neviem na čo všetko sa mám zamerať pri príprave podkladov (čo kontrolujú audítori, na čo si treba dať pozor a pod.). Pomôže mi každá vaša rada, prípadne ak máte spracované nejaké podklady alebo prehľad podkladov, ktoré treba pre audítorov pripraviť, vylepte ich na poradu. Myslím že to pomôže viacerým. Vopred ďakujem.

Neboj, to bude dobré, auditori sú v pohode. Ale prvýkrát som aj ja bola roztrasená :D . Teraz by som bola najradšej, keby som mala audit aj na firmy, ktoré nemajú povinnosť auditu. To, čo bude pýtať záleží od auditora, každý bazíruje na niečom inom. Ten náš si zgustne na "papierovačkách" - odsúhlasenia zostatkov, inventúrne súpisy, inventúry pokladní ....
KEJKA
17.03.06,20:20
opýtaj sa vedenia, koľko bude ochotné akceptovať a v tej výške daj rezervu..
Určite nájdeš audítora, ktorý sa do tej rezervy "zmestí".
Skutočná cena sa môže líšiť a bude to daňovo uznané v nasl. roku.
durisovad
17.03.06,21:31
Auditor je organ poradny, nie represny. Ak by audit chapal ako kontrolu, zreba si to s nim vyjasnit a pozadovat rady.
Co sa tyka honoraru, mam skusenost, ze vo firme s obratom cca 1,5 miliardy to stalo 300 tisic a pri obrate cca 5 milionov 10 tisic.
D123
21.03.06,16:51
Nechcem otvárať novú tému (dopredu sa ospravedlnujem vsetkym, ktori maju pocit, ze je to mimotemy). Dala som si posudit prijmy a vydavky v suvislosti s danovym priznamim auditorovi. Obdrzala som vyjadrenie s vypoctom, ale bez gulatej peciatky. Vraj na to staci podpis auditora. Ak je to bez peciatky, je to menej hodnotne, pripadne s obmedzenim pripadnej reklamacie postihov, alebo je to naozaj v pohode? Dakujem
Maja
Jana Acsová
21.03.06,17:26
Dala som si posudit prijmy a vydavky v suvislosti s danovym priznamim auditorovi. Obdrzala som vyjadrenie s vypoctom, ale bez gulatej peciatky.Používanie pečiatky audítorom nevyplýva zo žiadneho právneho predpisu.
Alexa
25.04.06,05:02
:confused:
Dobrý deň všetkým,
dopočula som sa, že firmy, ktorým vyjde povinnosť auditu v roku 2005, sú povinné dať si urobiť audiť až za účtovný rok 2006, bez ohľadu na to, ako vyjde rok 2006. Čo je na tom pravdy? Vedel by mi niekto poradiť? Našu firmu čaká to isté, len táto informácia ma zaskočila.
Ďakujem
KEJKA
25.04.06,15:56
:confused:
Dobrý deň všetkým,
dopočula som sa, že firmy, ktorým vyjde povinnosť auditu v roku 2005, sú povinné dať si urobiť audiť až za účtovný rok 2006, bez ohľadu na to, ako vyjde rok 2006. Čo je na tom pravdy? Vedel by mi niekto poradiť? Našu firmu čaká to isté, len táto informácia ma zaskočila.
Ďakujem
nemá prečo zaskočiť...... podľa zákona o účtovníctve..§19


(1) Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,
a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku presiahla 20 000 000 Sk, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
2. čistý obrat presiahol 40 000 000 Sk, pričom čistým obratom na tento účel sú tržby z predaja výrobkov, tovarov a z poskytovania služieb,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 20,

b) ktorá je akciovou spoločnosťou, 23)

c) ktorej túto povinnosť ustanovuje osobitný predpis, 24)

d) ktorá zostavuje účtovnú závierku podľa § 17a.
-----------------------------------------------------
teda v roku 2005 splníš podmienky... to vieš do 31.3.2006 a vieš, že máš povinnosť obstarať služby audítora pre rok 2006. A akv roku 2006 nebudú splnené podmienky, tak nemusíš dať overovať rok 2007, atď.
kalkulka
26.04.06,07:30
Mala by som ešte jednu otázku k vykonávaniu auditu. Bola by som rada, keby ste mi napísali aspoň zhruba, čo obsahuje vaša audítorská správa, čo tam všetko máte. Či je to iba nejaký výrok audítora, alebo trocha podrobnejšie vypracovaná správa o situácii firmy, alebo ako ju máte proste spracovanú. Či obsahuje aj nejaké finančné prepočty alebo doporučenia alebo niečo podobné.
va1ke
26.04.06,09:39
ahoj ja som videla audítorskú správu, kde je výrok audítora a aj vypočítané ekonomické ukazovatele. správa od nášho audítora obsahuje len výrok audítora. no on zase posiela list odporúčaní, kde odporúča a usmerňuje čo a ako máme robiť.