janka a danka
22.04.13,13:07
Ospravedlnujem sa asi tato rurika nieje najvhodnesia ale prisla mi ako najblizsia ohladom mojho problemu.

predavam druzstevny byt, v ktorom platim vsetky ucty a uz pol roka tam nikto nebyva /cize spotreba ziadna/. tento mesiac bude podpisane odstupenie clenskych prav v SBD. chcem sa spytat, kedy mi SBD musi urobit vyuctovanie?

mne povedali ze za rok 2012 bude v maji, a za tentor kok 2013 /kde sme 4 mesiace platili ucty/ tak dostaneme vyucotvanie o rok v maji?

postupuju spravne? maju pravo drzat moje preplatky viac ako rok po ukonceni "zmluvneho vztahu"?

ja mam zato ze ak ukoncujeme nas vztah mali by mi urobit vyuctovanie v blizkej dobe a vratit preplatky a nie drzat ich dalsi rok, ved za ten rok sa moze stat kadeco
Halli
22.04.13,12:58
A skúsila si porozmýšľať, že správca musí mať celoročné náklady za celý dom, aby ti mohol urobiť vyúčtovanie? Z čoho má počítať náklady? Dá sa urobiť predbežné vyúčtovanie podľa tvojich spotrieb, treba zložiť aj zálohu na prípadny nedoplatok. Ale reálne vyúčtovanie dostaneš až po ročnom zúčtovaní, takže do 31.5.2014.
Síce 4 mesiace ste si platili , platili ste si 1/12inu každý mesiac, ale bola zima a kúrilo sa veľmi dlho, takže možno budeš prekvapená, keď budeš ešte doplácať ;)


Takže koniec koncov ti vôbec nemusia držať preplatok, ale ťa budú dotovať lebo možno máš nedoplatok...možno keby si sa sťahovala na konci leta tvoje tvrdenie by sa skôr priblížilo realite :)
janka a danka
22.04.13,13:34
no to ma logiku ak su tam aj ine naklady za dom

ale preplatok bude, platili sa standardne platby a od septembra je byt prazdny, takze spotreba veskera zadna.
ale aj tak mi to pride viacmenej nefer, ze potom co ja ukoncim zmluvny vztah tak mam viac ako rok cakat na vyuctovanie, Ja ked nezaplatim jeden mesiac pride mi upomienka s penale.

Mne to pride cudne pretoze fungujem v beznej komercnej sfere a si neviem predstavit zeby som s niekym ukoncila zmluvu a neurobili sme hned vyrovnanie ale az o rok.

Ma niekto aj nejake paragrafy o co sa da opriet?
Halli
22.04.13,14:12
myslím, že som ti to napísala dostačujúco, ak si tvrdíš svoje tak .... čakaj :rolleyes:
...ak si mala PRVN /ľudovo merače/ na nule, žiadnu vodu,rozpočítanie pomerov tepla 0 : 100 /v prospech meračov/ale to určite nie :D...tak beriem :),

- nezabudaj, že si platila fond opráv, správu, poplatky, 10% teplej vody rovným dielom, teplo v pomere k ploche bytu...no nechaj sa prekvapiť....

... a čítaj zákon 182/1993 v plnom znení...prípadne stanovy Vášho bytového družstva
sito
23.04.13,08:09
Ospravedlnujem sa asi tato rurika nieje najvhodnesia ale prisla mi ako najblizsia ohladom mojho problemu.

Nie! Nie je dôvod na ospravedlnenie. Trafila si, ako klinec po hlavičke. Lenže výsledok tvojho úderu, nič moc. Že si žila v tom dome, byte ako za Čínskym múrom?

predavam druzstevny byt,

Nie si ty nejaká zametáková, tak byt je družstevný a ty ho predávaš, predávaš to čo nie je tvoje.

v ktorom platim vsetky ucty

Nie, účty neplatíš! Platíš mesačný predpis za užívanie bytu. V ňom tri základné položky. Poplatok za správu domu, správcovi, vždy. Preddavky do FPOaÚ, na účet domu, vždy a bez nároku na alikvotnú čiastku nevyčerpaného FPOaÚ. Úhrady za plnenia, teda zálohy na jednotlivé služby na účet domu, vždy. Uhradené zálohy je povinný správca domu vyúčtovať oproti skutočným nákladom za príslušný rok, rozpočítanymi na jednotlivé byty.

a uz pol roka tam nikto nebyva /cize spotreba ziadna/.

To že nikto v byte nebýva neznamená, že byt sa nepodieľa na potrebách a spotrebách domu, a že sa nemá podieľa na úhrade nákladov domu.

tento mesiac bude podpisane odstupenie clenskych prav v SBD.

Družstvo môže súhlasiť s prevodom členských práv a povinnosti člena družstva na inú osobu. Jasne, že za úplatu. Finančné vysporiadanie medzi členom družstva a inou osobou je ich vec. Byt naďalej zostáva vo vlastníctve družstva. Nový člen môže požiadať družstvo o jeho prevod do osobného vlastníctva. Až potom bude byt jeho, ak dá družstvo súhlas.

chcem sa spytat, kedy mi SBD musi urobit vyuctovanie?

Správca nerobí vyúčtovanie, ale ročné vyúčtovanie. Ak sa v byte menia nájomníci, ročné vyúčtovanie na byt spraví každému samostatne na základe dátumu zmeny nájomníkov, stavov na meracích zariadeniach na meranie tepla a vody v byte.

mne povedali ze za rok 2012 bude v maji, a za tentor kok 2013 /kde sme 4 mesiace platili ucty/ tak dostaneme vyucotvanie o rok v maji?

Ich odpoveť je 100 % správna!

postupuju spravne?

Samozrejme, áno!

maju pravo drzat moje preplatky viac ako rok po ukonceni "zmluvneho vztahu"?

A ešte aj jasnovidka. Ako to vieš, že preplatky? Nie preplatky, ale istú zábezpeku, ak by preplatky neboli. Ak budú, tak po 31.5.2014 ti ich družstvo vyplatí.

ja mam zato ze ak ukoncujeme nas vztah mali by mi urobit vyuctovanie v blizkej dobe

Nie! Nie je to povinnosť družstva a ani sa to nedá, ročné vyúčtovanie sa dá a musí.

a vratit preplatky a nie drzat ich dalsi rok,

A nie je drzé pýtať niečo, čo nie je isté, že je!

ved za ten rok sa moze stat kadeco

To áno, rok musí uplynúť.




no to ma logiku ak su tam aj ine naklady za dom

ale preplatok bude, platili sa standardne platby a od septembra je byt prazdny, takze spotreba veskera zadna.
ale aj tak mi to pride viacmenej nefer, ze potom co ja ukoncim zmluvny vztah tak mam viac ako rok cakat na vyuctovanie, Ja ked nezaplatim jeden mesiac pride mi upomienka s penale.

Mne to pride cudne pretoze fungujem v beznej komercnej sfere a si neviem predstavit zeby som s niekym ukoncila zmluvu a neurobili sme hned vyrovnanie ale az o rok.

Ma niekto aj nejake paragrafy o co sa da opriet?

Zákon 182/1993, § 8a, odsek 2

Nie na jednotlivých nájomníkov bytu v priebehu kalendárneho roka za ktoré robí družstvo ročné vyúčtovanie.

(2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.