salonocka1
22.04.13,13:33
Pekný deň prajem,
chcem vás požiadať, neviete mi povedať, čo mám mesačne robiť s dokladmi ako faktúry a PPD, kedže nie sme platcami DPH ale účtujeme v PU?

Sme S.r.o. a šéf si začal na túto firmu faktúrovať futbalové zápasy, aby si nemusel vytvárať novú živnosť.

Na uvedenú firmu je zamestnaný len on ako konateľ. Mesačne si mzdu neposiela. Je to treba? A treba ho aj to nejakej zdravotky nahlásiť... ?

Ak máte nejaký link na to, čo treba robiť pri mojom prípade, dajte mi link prosím, a preštudujem si to.

Nikoho tu nemám, kto by mi mohol poradiť, preto sa takto na vás obraciam.Som nová, účtujem ešte len od januára.

Preto vás prosím o nejaký stručný popis.

Vopred ďakujem.
mondes
22.04.13,11:48
Nemusela si 3x zadávať otázku. :)

Že čo máš robiť s dokladmi? Predsa ich zaúčtovať. Ak nie ste platcami DPH, tak v programe si to zaklikni, aby ti to neúčtovalo DPH. Konateľ môže byť konateľom aj bez toho, aby sa zamestnal vo vlastnej firme. V tom prípade sa nemusí nikde nahlasovať. Ale ak by sa zamestnal, tak firma je povinná sa nahlásiť na DU ako zamestnávateľ a taktiež na SP a ZP.
A čo sa týka tých futbalových zápasov - to má akože živnosť na otvorenú?
salonocka1
24.04.13,10:11
3x? fuha, pardon...neviem, ako sa mi to podarilo... :D

No už som si nejaké veci pozisťovala...ale ďakujem pekne za odpoveď. A čo sa týka futbalových zápasov, nerozumiem otázke "živnosť na otvorenú" ? Máme spoločnosť, kde si do zoznamu podnikateľských činností doplnil činnosť "Výkon špecializovaných činností v oblasti telesnej kultúry - futbalový rozhodca...
Dav
24.04.13,10:19
Príjem za činnosť rozhodcu : Vystaviť faktúru pre toho, kto za zápas zaplatí. Text faktúry : Fakturujeme Vám rozhodovanie futbalového zápasu (alebo: činnosť rozhodcu) dňa ..... na zápase ..............v sume.........
Účtovanie : 311/602, úhrada 211(221)/311.
Dav
24.04.13,10:22
Ak ide o novú s.r.o. , treba najprv zostaviť otváraciu súvahu a až potom účtovať.
http://www.porada.sk/t158486-otvaracia-suvaha-s-r-o.html
Dav
24.04.13,10:22
Už je téma len raz...opravila som...
salonocka1
25.04.13,06:23
Ok ďakujem pekne.

Nie je to nová Sro... len ja som nová účtovníčka v tejto firme a vôbec v tejto "brandži", tak mám v tom ešte trošku nejasno.

Ale ďakujem pekne za odpovede :)
drobec17
29.04.13,10:27
Dobry den,
mam takyto pripad.
Firma (s.r.o.) neplatca DPH vystavi predfakturu za služby platcovi DPH, ktore sa budu vykonavat Maj a Jun vo vyske 5.000€ celkova suma.
30.6. vystavia riadnu Fakturu vo vyske 10.000€, avsak medzitym sa s.r.o. stala platcom DPH.
ako budem postupovat vo vystaveni riadnej Faktury?
10.000+2.000=12.000...to je OK, ale co ta predfaktura?
Odpocitam ju od tych 10.000 a az potom +DPH? alebo az od celkovej sumy 12.000?
a zdanitelne plnenie bude v Juny?

Viem, ze sa predfaktura neuctuje, a nie je to vlastne danovy doklad, ale ako potom zauctujem peniaze, ktore pridu na ucet zaciatkom mesiaca Maj?

Alebo, az pridu peniaze na ucet z predfaktury, tak potom na sumu 5.000 vystavim riadnu fakturu? a po skonceni prac v juny vystavim riadnu fakturu na zbytok sumy? tak?
KEJKA
29.04.13,15:35
je dôležitý dátum označený "medzitým sa stala", kedy? pred prijatím peňazí alebo po prijatí?
a) Ak je platiteľom v čase, ked prijme peniaze na budúcu službu, usí do 15 dní vystaviť doklad k prijatej platbe a odviesť DPH /rozdelí prijatú sumu na ZD a DPH/.
b) Ak v čase prijatia peňazí ešte nie je platiteľom, tak nerobí nič, iba eviduje prijatú sumu ako preddavok na 324.
Ak je 30.6. platiteľom a ide vystaviť faktúru postupuje podľa zmluvy-dohody s odberateľom. Môže to byť 10000 včítane DPH, alebo 10000+DPH - závisí, ako sa dohodli. Či je 10000+2000 OK, to musí povedať hlavne odberateľ / keby nebol platiteľ DPH, isto by namietal, kedže platiteľom je, môže a nemusí súhlasiť/.
Vystavíš faktúru napr. 10000+2000=12000
a odpočítaš podľa toho, v akom režime eviduješ preddavok.
v prípade a).......mínus ZD a mínus DPH z dokladu k prijatej platbe, mínus celkom, k úhrade rozdiel 12000-10000 (napr.)
v prípade b).......len mínus 10000 - celá suma, t.j. doplatok 12000-10000=2000
alebo
kombinácia a), b)