szepeova
08.03.06,17:11
Dobrý deň

Som úplný laik a preto prosím o radu. V minulom roku som okrem príjmu z TPP mala príjem 24500,- Sk z príležitostnej práce na príkaznú zmluvu (spolu 3 zmluvy). Okrem týchto príjmov som pracovala na dohodu o vykonaní práce. Tam som dosiahla čistý príjem cca 60 000,- Sk, daň odviedol zamestnávateľ. Mám príjem z príkaznej zmluvy uviesť podľa § 8 ods.1 a zdaniť ho z rozdielu súm 24500,- a sumy 22 900,- Sk, alebo mám tento príjem priznať inak?
Mám povinnosť platiť odvody do ZP z príjmu z práce na dohodu (od 1.9.2005) a mám vôbec príjmy z práce na dohodu dávať do dańového priznania?
V júli min. roku som sa musela prihlásiť na daňovom úrade po získaní licencie na vykonávanie zdravotníckej praxe, súkromnú prax som však v minulom roku nerozbehla. :confused:
Ďakujem a prajem pekný deň všetkým.
Simonab
08.03.06,17:26
Dobrý deň

Som úplný laik a preto prosím o radu. V minulom roku som okrem príjmu z TPP mala príjem 24500,- Sk z príležitostnej práce na príkaznú zmluvu (spolu 3 zmluvy). Okrem týchto príjmov som pracovala na dohodu o vykonaní práce. Tam som dosiahla čistý príjem cca 60 000,- Sk, daň odviedol zamestnávateľ. Mám príjem z príkaznej zmluvy uviesť podľa § 8 ods.1 a zdaniť ho z rozdielu súm 24500,- a sumy 22 900,- Sk, alebo mám tento príjem priznať inak?
Mám povinnosť platiť odvody do ZP z príjmu z práce na dohodu (od 1.9.2005) a mám vôbec príjmy z práce na dohodu dávať do dańového priznania?
V júli min. roku som sa musela prihlásiť na daňovom úrade po získaní licencie na vykonávanie zdravotníckej praxe, súkromnú prax som však v minulom roku nerozbehla. :confused:
Ďakujem a prajem pekný deň všetkým.
Pokúsim sa Ti odpovedať.
1. Čo sa týka príjmu z príležitostnej činnosti ( ak ide ale naozaj o príležitostnú činnosť ) je to tak ako píšeš. Do DP dávaš iba rozdiel sumy 24500 a sumy 22900. ( áno je to § 8 ods.1 písm.a), ktoré sú následne oslobodené podľa § 9 ods.1 písm.h) )
2. Ak si zamestnaná a popri zamestnaní máš aj príjmy z DOVP, z týchto odvody do ZP neplatíš. ( pán Mihál to tu už viackrát rozoberal )
3. Príjmy z DOVP musíš pripočítať k príjmom zo závislej činnosti a uviesť v daňovom priznaní.
Teraz ma napadlo tie príjmy z dohôd si mala súbežne s TPP? Alebo to bolo inak?
STRELEC
09.03.06,03:01
Pokúsim sa Ti odpovedať.
1. Čo sa týka príjmu z príležitostnej činnosti ( ak ide ale naozaj o príležitostnú činnosť ) je to tak ako píšeš. Do DP dávaš iba rozdiel sumy 24500 a sumy 22900. ( áno je to § 8 ods.1 písm.a), ktoré sú následne oslobodené podľa § 9 ods.1 písm.h) )
2. Ak si zamestnaná a popri zamestnaní máš aj príjmy z DOVP, z týchto odvody do ZP neplatíš. ( pán Mihál to tu už viackrát rozoberal )
3. Príjmy z DOVP musíš pripočítať k príjmom zo závislej činnosti a uviesť v daňovom priznaní.
Teraz ma napadlo tie príjmy z dohôd si mala súbežne s TPP? Alebo to bolo inak?Pre doplnenie v zmysle zvýrazneného: v inom prípade môže ísť aj o činnosť podľa §5 (s povinnosťou zrážať preddavky), resp. aj podľa §6 (s povinnosťou registrácie na DÚ do 30 dní). Veľmi teda záleží na formulácii predmetu zmluvy pri posúdení zdanenia týchto príjmov. Zvlášť môže byť komplikáciou širší predmet zmluvy, ktorého jednotlivé činnosti by mohli byť daňovo rôzne posudzované.
szepeova
09.03.06,06:44
:)
Pokúsim sa Ti odpovedať.
1. Čo sa týka príjmu z príležitostnej činnosti ( ak ide ale naozaj o príležitostnú činnosť ) je to tak ako píšeš. Do DP dávaš iba rozdiel sumy 24500 a sumy 22900. ( áno je to § 8 ods.1 písm.a), ktoré sú následne oslobodené podľa § 9 ods.1 písm.h) )
2. Ak si zamestnaná a popri zamestnaní máš aj príjmy z DOVP, z týchto odvody do ZP neplatíš. ( pán Mihál to tu už viackrát rozoberal )
3. Príjmy z DOVP musíš pripočítať k príjmom zo závislej činnosti a uviesť v daňovom priznaní.
Teraz ma napadlo tie príjmy z dohôd si mala súbežne s TPP? Alebo to bolo inak?

Ďakujem za odpoveď,
príjmy z dohôd boli paralelne s TPP, príkazné zmluvy mám na vykonanie prednášok na odbronú tému.
Pekný deň prajem.
szepeova
09.03.06,06:47
Pre doplnenie v zmysle zvýrazneného: v inom prípade môže ísť aj o činnosť podľa §5 (s povinnosťou zrážať preddavky), resp. aj podľa §6 (s povinnosťou registrácie na DÚ do 30 dní). Veľmi teda záleží na formulácii predmetu zmluvy pri posúdení zdanenia týchto príjmov. Zvlášť môže byť komplikáciou širší predmet zmluvy, ktorého jednotlivé činnosti by mohli byť daňovo rôzne posudzované.

Ďakujem za radu, príjmy na príkaznú zmluvu sú za prednášky na seminároch.
Pekný deň:)
enad
27.03.06,07:18
Dobrý deň,

prosím Vás pekne, už mám v tom neskutočný choas (blíži sa koniec marca), tak ma prosím Vás ospravedlnte. Ak má SZČO, alebo zamestnanec okrem príjmov napr. zo živnosti a zamestnanec príjmy podľa § 5 zák. o DzP ešte aj príjem z príkaznej zmluvy podľa §8 ods.1 písm.a),započítava sa tento príjem do vymeriavacieho základu na ZP? Podľa toho, čo som si naštudovala tak nie, ale už mám z toho všetkoho fakt riadny chaos v hlave.
Ďakujem a želám pekný deň !