Stefan2005
22.04.13,18:22
OS XP, v poslednej dobe mi po zapnutí PC nenachádza druhý dátový (nie bootovací) HD...
Po opätovnom (niekedy viacnásobnom) vypnutí/zapnutí PC je tam znova, žiadny vadný sektor, ani iné chyby.
Pôvodne bol pripojený k MB na SATA2, prehodil som ho na pozíciu SATA3, problém sa ale opakuje.
Ak je PC vypnutý kratšiu dobu, nie je problém, ale ak dlhší čas (viac ako deň), na prvý štart nie je BIOSom detekovaný...
Môže byť problém v napájaní disku, ale kde ešte hľadať chybu?
misoft
22.04.13,20:15
Otázka bokom: po zapnutí (po dlhšej prestávke) - systémový čas je OK? Môže byť chyba v tom, že baterka na matičnej doske je vybitá - pri dlhšom vypnutí sa BIOS resetne do továrenských hodnôt.
Stefan2005
23.04.13,05:04
... žiadnu inú anomáliu som nezbadal, všetko ostatné je v poriadku.
misoft
23.04.13,15:01
Skús overiť po dlhšej dobe pri spustené vstúpiť do nastavení BIOSu a skontroluj si čas. Ona potvora čas vo Windowse sa niekedy synchronizuje podľa synchronizačných časových serverov a preto je možné, že dole je správny čas (no v BIOSe nie pre slabú baterku).
Stefan2005
24.04.13,17:15
ono keby bola slabá baterka (napájajúca CMOS), tak pri štarte nenačíta nič - treba zopakovať reštart...
Mne načíta SATA na pozícii 1, myš, USB porty, ... všetko okrem SATA na pozícii 2...
sthruska
25.04.13,06:29
To môže byť jednoducha chyba dosky. Napríklad chybný konektor. Nič nezvyklé.
Stefan2005
25.04.13,06:52
To môže byť jednoducha chyba dosky. Napríklad chybný konektor. Nič nezvyklé.

písal som v zadaní, že som "prehodil aj konektor" na doske mám 4 SATA konektory - robí to na 2, 3, i 4 konektory... že by všetky boli odrazu špatné, pochybujem; na 1 mám systémový HDD, ide bez problémov...
Vlado40
25.04.13,07:20
Pozri sa či nie je k doske novší bios.Rozpoznávanie HDD máš na IDE alebo Sata.Aká je to doska?HDD nevidí iba windows alebo ich už nevidno ani v biose po zapnutí.
Stefan2005
25.04.13,12:00
... disk nerozoznáva už BIOS pri svojom štarte (všetky ostatné zariadenia ihneď), spomínaný HDD sa objaví po 2-3 opakovanom štarte, a funguje bez problémov... vo verzii bios-u , resp. v jeho nastavení to nebude, skoro 3 roky to fungovalo bez sebemenšej chybičky.
mecky
25.04.13,12:25
flash biosu nikdy pri problemoch neuskodi :)
moze byt aj elektronika disku v haji, zislo by sa ho vyskusat v inom pc
dalej vymena kabla a pripojit na iny konektor zdroja
Stefan2005
25.04.13,16:04
... vyskúšané aj pripojenie na iný, voľný napájací kábel zo zdroja - chyba tá istá; takže skúsim dať nový harddisk...
Stefan2005
25.04.13,17:28
... pridaný tretí fyzický hardisk, po štarte (PC bolo vypnuté iba krátku dobu kvôli montáži disku) nabehli všetky tri HDD, z toho "problémového" všetky data (cca 50GB) bez problémov a jedinej chyby prekopírované na nový disk... Uvidím zajtra, ako mi nabehnú...
Stefan2005
27.04.13,07:04
... takže chyba bude v "starom" HDD - nový na jeho pozícii je OK, starý na novej pozícii robí to isté - ak je PC 15-20 hodín vypnutý, po zapnutí disk nie je biosom detekovaný... ak sa však po niekoľkých minutách prevádzky opäť PC vypne/zapne, je tam znova, bez problémov pracuje, zvláda aj viacnásobné vypnutia/zapnutia v priebehu dňa, dáta sú v poriadku (t.j. datová oblasť disku je OK),.... ešte som sa s takouto chybou disku nestretol.
mecky
27.04.13,08:53
ešte som sa s takouto chybou disku nestretol.
ja s podobnou ano, mam doma jeden disk ktoremu ocividne robi problem rozbehnutie ramena citacej hlavy, po nabehu hdd zostane priseknuta a vydava neprijemny zvuk, ak sa podari po niekolkonasobnom odpojeni/zapojeni napajania rozbehnut tak ide v pohode az do vypnutia aj niekolko dni v kuse
sthruska
27.04.13,09:03
Možno máš niekde prerušený spoj mikrotrhlinou. Pri nahriatí sa spojí a HDD beží.
mecky
27.04.13,09:45
Možno máš niekde prerušený spoj mikrotrhlinou. Pri nahriatí sa spojí a HDD beží.
ak by to bol tento pripad a stefan sa neboji experimentovat tak zhodit z HDD dosku s elektronikou a dat zapiect na 10min na 210C :)
sthruska
27.04.13,11:19
Za pokus mu to stojí. Ináč ho i tak bude musieť vyhodiť.