tibor86
22.04.13,20:49
Zdravím poraďáci chcel by som Vás poprosiť o radu ohladne prejazdu na vlastný pozemok.Jedná sa o to,že som kúpil pozemok,ktorý kedysi patril ako celok LESY SR,neskôr odpredané do vlastníctva 1/2 LESY SR, druhá 1/2 súkromná osoba.Doteraz nikto neriešil cestu zhruba od roku 1992 až teraz,ked som ho kúpil ja žiadajú odomňa dosť velké peniaze za zriadenie vecného bremena.Vopred Ďakujem za každú radu
Mária27
22.04.13,19:09
Na vlastnom pozemku sa nezriaďuje vecné bremeno. Alebo tomu zle rozumiem?

Občiansky zákonník

Tretia hlava
PRÁVA K CUDZÍM VECIAMZáložné právo
§ 151a......
Vecné bremená
§ 151n(1) Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe.
(2) Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.
(3) Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.
tibor86
25.04.13,14:23
Nie ono to je tak,že náš pozemok a pozemok LESY SR bol 1 celok,ale po skončení tej jednej parcely je druhá nová parcela, ktorá ale už je vo vlastníctve len LESY 1/1 a cez tu parcelu sa potrebujeme dostat na hlavnú cestu
Mária27
25.04.13,17:14
Nebola tam predtým cesta? Treba zsistiť aká a dokazovať, že zostala ako cesta pre spoluvlastníkov.
Inak, pre bývalého spoluvlastníka môže vecné bremeno zriadiť súd tak, aby ti to nebolo na ujmu (§ 143 ods. 3 obč.z.).
Právo vecného bremena si mohol vydržať.
tibor86
26.04.13,06:59
Ono tá cesta tam je len nieje to zapísané ako cesta ale aj oni musia chodit po nej lebo inač sa tam nedostanu ono ja by som povedal,že predošlý majitel tú cestu použival od 1992 to len teraz treba doriešit lebo sa nedá vybavit stav.povolenie a lesy nám poslali ze zriadia v prospech nás vecné bremeno ale žiadajú zato nenormálnu sumu
Mária27
26.04.13,07:13
Navrhni im odkúpiť nejaký podiel na ceste za normálnu cenu. Tak budeš mať pokoj aj keby to neskôr predali iným.
Na prejazd máš právo v každom prípade, aj podľa § 151o obč.z. - stačí doložiť, že si žiadal o stvebné povolenie.
S tou cenou ak sa nedohodnete, rozhodne súd. Ty by si mohol aj vydržať vecné bremeno, teda že je už zriadené, cena môže byť aj vo forme platieb ako nájomného.