Živena
23.04.13,08:35
V našej škole (orig. kompetencia) sa vyberá príspevok na ZRPŠ. Keďže rodičovské združenia nemávame, rodičia si tento príspevok neodsúhlasili. Príspevok sa vyberá len tak do ruky, potvrdením pre rodiča je podpis v žiackej knižke. Učiteľ následne odovzdá financie priamo do rúk riaditeľovi BEZ POTVRDENIA. Riaditeľ ďalej tieto peniaze spravuje, ale nikto ho nevie odkontrolovať ako. Nevieme, koľko peňazí bolo vybratých - to vie len riaditeľ a ľahko môže tieto informácie sfalšovať.
Rodičovskú radu nemáme.

​Aké zákony, nariadenia a pod. sa u nás porušujú?
GabiZ
23.04.13,06:53
ZRPŠ je vlastne dobrovoľným, alebo občianskym združením rodičov a priateľov školy. Takéto združenie by malo mať svoj štatút, v ktorom je presne popísaná jeho činnosť a taktiež aj hospodárenie. Nakoľko je to dobrovoľné združenie, kontrolu nad jeho činnosťou nevykonávajú štátne orgány.
Zbieranie príspevku od rodičov môže byť 3 spôsobmi. Pre menšie školy, materské školy a pod. je zrejme najjednoduchšia možnosť a to že od pár rodičov si vyzbierajú príspevky a z nich potom môžu platiť výdavky. Treba zvážiť zodpovednosť osoby, ktorá peniaze spravuje a to by malo byť v štatúte uvedené. Upozorňujem, že sú to peniaze rodičov, nie školy a preto by ich mal aj spravovať niekto z rodičov!!! Je chyba, keď každý len zaplatí a viac sa neinformuje, je to hlavne vo vašich rukách. Mnohé školy využívajú možnosť byť v celoštátnom združení rodičovských združení. Toto je výhodné zrejme vtedy, keď sa medzi rodičmi nenájdu aktívni, ktorí by sa o vlastné združenie starali. Tu sa už dodržiava štatút tohto združenia a tam sa dá odvolať v prípade nezrovnalostí. Tretia možnosť je mať vlastnú organizáciu, ktorá bude fungovať popri škole. Najjednoduchšia možnosť je založiť si občianske združenie. Táto forma je najmenej náročná tak z hľadiska zakladania, ako aj následnej činnosti.
Neviem, ktorú z foriem využíva vaša škola, tak či tak máte právo ako rodičia požiadať riaditeľa o preukázanie hospodárenia s peniazmi. Ako som uviedla, keďže sa jedná o dobrovoľné združenie, ani štátna školská inšpekcia nemôže reagovať na sťažnosti týkajúce sa vymáhania peňazí od rodičov alebo od žiakov zo strany štátnych škôl, a to prostredníctvom združenia rodičov, nadácií či neinvestičných fondov a tiež sťažnosti na nekontrolovateľnosť ich použitia. Môžem však podotknúť, že rodič, ktorý príde do školy informovať sa o prospechu a správaní dieťaťa, sa automaticky nestáva členom občianskeho združenia – združenia rodičov, preto ani nie je viazaný žiadnymi uzneseniami výboru ZR o vyberaní poplatkov. V prípade, že rodič nesúhlasí s činnosťou združenia rodičov, má možnosť dištancovať sa od jeho činnosti. Tým, samozrejme, nie je dotknuté jeho právo na informácie týkajúce sa prospechu, správania, či dochádzky dieťaťa. Štátna školská inšpekcia prešetruje vyberanie peňazí len v tom prípade, ak má prípad pedagogickú rovinu (ak napr. peniaze vynucuje učiteľ od žiakov na vyučovaní, prípadne sa učiteľ alebo riaditeľ školy žiakom, príp. rodičom vyhráža sankciami súvisiacimi s pedagogickým procesom).
Živena
23.04.13,07:10
Je takéto vyberanie ZRPŠ teda nezákonné, alebo je to len spor medzi rodičom a školou? Neviem nájsť informácie, ktoré by upresňovali, kde sa dá v takejto veci obrátiť, prípadne aké zákony to upravujú.
Ďakujem.
GabiZ
23.04.13,08:11
Zákon č. 596/2003 Z.z. definuje ako orgány školskej samosprávy len radu školy alebo školského zariadenia, obecnú školskú radu, územnú školskú radu a žiacku školskú radu. T.j. združenie rodičov a priateľov školy je dobrovoľné združenie ako som písala v prvom príspevku. Jeho činnosť by mala byť podchytená písomne či už štatútom, alebo stanovami a pod. Keďže toto rodičovské združenie je zakladané rodičmi, vy rozhodujete o príspevku, jeho výške a použití. Ťažko je tu radiť, keď nepíšete nič konkrétnejšie. Nevieme, či máte k dispozícii nejaké písomné dohody a pod. A áno, je to teda spor medzi rodičom a školou. Ak neexistuje nič v písomnej forme, tak vyberanie takýchto poplatkov bez súhlasu rodičov je protizákonné a môže sa brať aj ako bezdôvodné obohatenie zo strany pána riaditeľa a tým pádom je to vec pre políciu a podanie trestného oznámenia. Aj ak by došlo k vydieraniu zo strany štátnej školy, napr. ak podmieňuje zaplatenie tohto "sponzorského" poplatku od rodiča za účelom napr. vydania rozhodnutia, prijatia do školy a pod., obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní. Skúste však najskôr zistiť, ako vlastne a čím máte písomne podchytené (ak také niečo máte) vyberanie týchto poplatkov a potom sa môžeme baviť ďalej. Stále však platí to, že tieto príspevky sú dobrovoľné, takže nemôže ich nikto od vás vymáhať pod nejakou hrozbou, a ak áno ako som písala vyššie, v tomto prípade máte ešte možnosť obrátiť sa na ŠI.
Živena
25.04.13,16:53
Dnes som sa pýtala v škole, vedenie povedalo, že však sme sa dohodli na pedagog. porade, že ZRPŠ budeme vyberať a v akej výške. Takže u nás, keď to neodsúhlasili rodičia, je toto vyberanie protizákonné. Takto? Či?
Katy a R
25.04.13,17:18
Dnes som sa pýtala v škole, vedenie povedalo, že však sme sa dohodli na pedagog. porade, že ZRPŠ budeme vyberať a v akej výške. Takže u nás, keď to neodsúhlasili rodičia, je toto vyberanie protizákonné. Takto? Či?

aké protizákonné - veď už ti napísali - že to dávaš dobrovoľne! Ak nechceš, tak nedaj! Nemusíš.
A keď niekde dáš svoje peniažky - tak sa aj spýtaj na čo to je - konkrétnej osoby a odkontroluj si to. (či sa niekto náhodou neobohacuje???)
avalik
25.04.13,17:31
aké protizákonné - veď už ti napísali - že to dávaš dobrovoľne! Ak nechceš, tak nedaj! Nemusíš.
A keď niekde dáš svoje peniažky - tak sa aj spýtaj na čo to je - konkrétnej osoby a odkontroluj si to. (či sa niekto náhodou neobohacuje???)

zadavatelka je predpokladam ucitelka na danej skole
Živena
25.04.13,18:01
Áno som učiteľka na tejto škole. Mrzí ma, že som to nedostatočne jasne napísala. Nepáči sa mi totiž takéto vyberanie peňazí do ktorého sme ako učitelia nútení. Ani my nevieme odkontrolovať, čo sa stými peniazmi ďalej deje...
Katy a R
25.04.13,18:11
Áno som učiteľka na tejto škole. Mrzí ma, že som to nedostatočne jasne napísala. Nepáči sa mi totiž takéto vyberanie peňazí do ktorého sme ako učitelia nútení. Ani my nevieme odkontrolovať, čo sa stými peniazmi ďalej deje...


- aj inde sú podobné praktiky ( asi nielen u vás je to podobné:confused:) ... mali by sa aj rodičia viac angažovať - že kam idú vlastne ich peniažky a akí ľudia s nimi narábajú. (ako už aj Gabi písala).

ja čo si tak pamätám .. na SŠ ten príspevok v triede bol uhradený asi na 60% (možno aj menej) - neboli rodičia spokojní - tak nedali.
Na ZŠ - tam bol uhradený na 100% - myslím, že tam to bolo transparentnejšie, možno preto..?
mimaBe
27.04.13,10:15
Výšku príspevku navrhuje a schvaľuje Rada triednych dôverníkov t. j. zástupcov z radov rodičov každej triedy (volia si ich rodičia každej triedy na prvom rodičovskom). Ona potom pravidelne predkladá čerpanie finančných prostriedkov, o ich preprozdelení sú všetci rodičia informavaní na konci príp. začiatku školského roka za uplynulé obdobie. Čerpanie financií kontroluje kontrolórka, zvolená takisto Radou tr. dôverníkov. Tento príspevok je dobrovoľný, preto nemusí prispieť každý rodič. Zvykne sa to robiť aj tak, že rodičom, ktorí majú na škole viac detí, sa tento príspevok kráti napr. 1 dieťa 10 eur, za každé ďalšie 5 eur.
Živena
28.04.13,17:53
Áno, viem, že takto sa to praktizuje na väčšine škôl. Avšak u nás nemávame rodičovské združenia, takže vyberanie týchto prípspevkov nemáme ošetrené. Zaujímalo by ma ale, či sa tým porušuje konkrétny zákon. Ide mi hlavne o to číslo zákona/nariadenia/vyhlášky, ktorá sa porušuje, aby sme mohli podniknúť ďalšie kroky... Ďakujem všetkým za odpovede.
avalik
28.04.13,17:59
Áno, viem, že takto sa to praktizuje na väčšine škôl. Avšak u nás nemávame rodičovské združenia, takže vyberanie týchto prípspevkov nemáme ošetrené. Zaujímalo by ma ale, či sa tým porušuje konkrétny zákon. Ide mi hlavne o to číslo zákona/nariadenia/vyhlášky, ktorá sa porušuje, aby sme mohli podniknúť ďalšie kroky... Ďakujem všetkým za odpovede.

Podla mna, ked ta riaditel nuti vyberat poplatky za ZRPS, nech ti on cituje zakon, podla, ktoreho ich mas vyberat - pretoze, deti odovzdaju peniaze tebe. Ja by som nevybrala ani cent, pokial nie je zakonny dovod. A ak sa odvolava na ZRPS, nech predlozi stanovy zdruzenia a dalsie dokumenty vztahujuce sa k nemu.
Živena
28.04.13,19:58
Zákony/nariadenia/vyhlášky by som chcela vedieť, aby sme to mohli riešiť ďalej - napr. zriaďovateľ. S riaditeľom sa nedá. Ďakujem
avalik
28.04.13,20:14
Zákony/nariadenia/vyhlášky by som chcela vedieť, aby sme to mohli riešiť ďalej - napr. zriaďovateľ. S riaditeľom sa nedá. Ďakujem

napriklad:

Ústava
Čl. 2
(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.
(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.



Občiansky zákonník

BEZDÔVODNÉ OBOHATENIE § 451
(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.
(2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.

Zákonník práce


§ 178
(1) Zamestnanec je povinný si počínať tak, aby nedochádzalo k ohrozeniu života, zdravia a poškodeniu majetku alebo k jeho zničeniu, ani k bezdôvodnému obohateniu.


§ 222
Bezdôvodné obohatenie (1) Ak sa zamestnanec bezdôvodne obohatí na úkor zamestnávateľa alebo ak sa zamestnávateľ bezdôvodne obohatí na úkor zamestnanca, musí obohatenie vydať.
(2) Bezdôvodné obohatenie na účely tohto zákona je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu, plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.
(3) Predmet bezdôvodného obohatenia sa musí vydať tomu, na čí úkor bol získaný. Musí sa vydať všetko, čo sa nadobudlo bezdôvodným obohatením. Ak to nie je možné najmä preto, že obohatenie spočívalo vo výkonoch, musí sa poskytnúť peňažná náhrada.
(4) S predmetom bezdôvodného obohatenia sa musia vydať aj úžitky z neho, ak ten, kto obohatenie získal, nekonal dobromyseľne.
(5) Ten, kto predmet bezdôvodného obohatenia vydáva, má právo na náhradu potrebných nákladov, ktoré na vec vynaložil.
(6) Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty.
avalik
28.04.13,20:46
pozri aj starsie temy, napr.
http://www.porada.sk/t90652-zrps.html
misoft
28.04.13,21:40
Zákon nikde nestanovuje povinnosť poplatkov na ZRPŠ - je to dobrovoľný príspevok. Ale tento príspevok môže na základe dobrovoľnosti prijímať len Občianske združenie - nikdy nie škola a už vôbec nie riaditeľ ako osoba. Je to v rozpore so zákonom o financovaní školstva.
GabiZ
29.04.13,06:17
Zákon nikde nestanovuje povinnosť poplatkov na ZRPŠ - je to dobrovoľný príspevok. Ale tento príspevok môže na základe dobrovoľnosti prijímať len Občianske združenie - nikdy nie škola a už vôbec nie riaditeľ ako osoba. Je to v rozpore so zákonom o financovaní školstva.

Musím ti trošku oponovať, pretože zákon o financovaní školstva, konkrétne zákon č. 597/2003 Z.z. v znp. rieši financovanie, ktoré je poskytované štátom, teda zo štátneho rozpočtu. To, čo škola vyberá nad rámec zákona sú prostriedky od iných fyzických a právnických osôb a teda mimorozpočtové zdroje, s ktorými škola hospodári. Súhlasím s tým, že riaditeľ nemôže hospodáriť s peniazmi, ktoré patria ZRPŠ. Ak sú to peniaze ZRPŠ, tak musia byť stanovené konkrétne osoby, ktoré tento príspevok vyzbierajú a poskytnú škole na konkrétny účel. Oni rozhodujú, na čo a kedy sa tieto prostriedky použijú a samozrejme by mali rodičov o čerpaní informovať. Ale paradox je, že rodičia o tom ani nevedia, ale prostriedky sa vyberajú v rámci ZRPŠ!!!!!! Skôr by som toto definovala ako porušovanie zákona č. 523/2004 Z.z. Zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy, kde podľa § 22 rozpočtová organizácia hospodári s rozpočtovými prostriedkami a s prostriedkami prijatými od iných subjektov. Rozpočtová organizácia zostavuje svoj rozpočet príjmov a výdavkov. Pritom sa riadi záväznými ukazovateľmi štátneho rozpočtu určenými zákonom o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok a zriaďovateľom. Účelovo určené peňažné dary (toto sa považuje za dar, nakoľko sú to dobrovoľné príspevky od rodičov) sa použijú v súlade s ich určením. Prostriedky podľa § 23 ods. 1 písm. e), g) až j) - písmeno j) sú finančné prostriedky prijaté od rodičov, iných osôb, ktorí majú voči dieťaťu vyživovaciu povinnosť, alebo žiakov na úhradu niektorých nákladov v súlade s osobitnými predpismi a teda sú priamo súčasťou rozpočtu a rozpočtová organizácia ich môže viesť na bežnom účte, z ktorého priamo uhrádza výdavky súvisiace s účelom, na ktorý sú poskytnuté. Nemusí byť na tento účel zriadené občianske združenie, vo svojom prvom príspevku som písala o 3 spôsoboch. Každopádne by to mali byť rodičia, ktorí rozhodujú o spôsobe výberu týchto prostriedkov, ak sa rodičia medzi sebou nedohodli (ako píšete nie sú realizované rodičovské združenia), tak potom takéto vyberanie nemôže riaditeľ odôvodniť ako prostriedky ZRPŠ. Dala by som vo vašom prípade podnet na kontrolu zriaďovateľovi. Ten má svojho kontrolóra, ktorý môže kontrolovať hospodárenie tejto organizácie, nakoľko je jej zriaďovateľom. Musia existovať pravidlá, ktorými sa škola musí riadiť podľa pokynov zriaďovateľa. Ak nie je nikde písomne ošetrené, že sú takéto poplatky schválené a kým, odmietla by som ich vyberať, pretože je to nezákonné obohacovanie a to by som vám všetkým učiteľom odporúčala jednotne oznámiť riaditeľovi. Ak by vás napriek tomu nútil takéto poplatky vyberať, oznámiť to zriaďovateľovi a požiadať ho o vyjadrenie a nápravu (je zamestnávateľom riaditeľa). Obvodné úrady - odbory školstva (predtým KŠÚ) kontrolujú hospodárenie týkajúce sa štátneho rozpočtu, takže zriaďovateľ by mal vykonať kontrolu dodržiavania zákona o rozpočtových pravidlách v časti mimorozpočtových zdrojov. Presný postup, ako má vyzerať vyberanie a hospodárenie s takýmito prostriedkami popísala mimaBe. Žiadna dohoda na pedagogickej rade, neprijateľné!!!! Už predsa z názvu sa jedná o združenie rodičov, prečo pedagogická rada má rozhodovať o tom, či rodičia prispejú alebo nie. Proste jednoznačne podať sťažnosť na riaditeľa najskôr zriaďovateľovi, v prípade podozrenia z neoprávneného vyberania fin. prostriedkov podať aj trestné oznámenie. V ňom uviesť, akým spôsobom vás riaditeľ donútil vyberať finančné prostriedky a aj to, že ďalej o ich zúčtovaní nie je nikto informovaný. Viem, že ste zamestnankyňou školy, ale ak ste písali, že zriaďovateľ by to riešil, tak sa určite obráťte najskôr na neho a potom nech on rozhodne, čo ďalej. Môže sa dať podnet aj na Správu finančnej kontroly, ktorá kontroľuje všetky prostriedky školy a aj zriaďovateľa rozpočtové aj mimorozpočtové. Tam sú potom iné sankcie!!!!! Aby nebol niekto z rodičov rýchlejší a uvedomí si, že platí a ani nevie za čo a budete v tom namočení všetci, ktorí ste vyberali!!!
Živena
29.04.13,07:29
Ďakujem! Presne toto som potrebovala vedieť a nevedela som to nájsť! Ešte raz vďaka!
lege33
04.12.14,21:47
Váž. p. riaditeľka, Váž.pedagógovia a ( a hoci i nefórmálni ) priatelia školy

S veľkým poľutovaním som spolu so svojou rodinou a celou početnou komunitou rodičov žiakov našich škôl, prijala Váš údajný - v poradí už niekoľký v poradí a stupňujúci sa - odkaz o údajnej mojej “povinnosti” zaplatiť ZŠ Vrúrocká, ktorej žiakom je aj moje dieťa ( zatiaľ pozorne sledujem a v zásade “oceňujem”, že sa moje dieťa priamo nezaťahuje do tohoto konfliktu, pričom v prípade, že by k tomu v budúcnosti predsa len niejako prišlo, budem musieť rázne zasiahnuť voči vedenieu školy tak cez jej zriaďovateľa, ako aj cez príslušné ministerstvo a jeho kontrolné orgány !!! ), akýsi "príspevok na ZRPŠ" vo ( inak v dosť prehnanej ) výške 40 Eur na žiaka a dosť ma na tom zarazilo a doslova až rozčúĺilo, “skryté a dosť zbabelé a neadekvátne” podmieňovanie ( lepšie povedané doslova ako by až vydieranie) jeho zaplatenia zo strany najvyššieho vedenie školy rôznymi “truc” akciami, ako napr. v aktuálne - dosť nepodstatným a prízemným - neposkytnutím niejakého “MIkulášskeho balíčka” môjmu dieťaťu za prítomnosti ostatných jeho spolužiakov, t.j. tých detí, ktorých rodičia nakoniec - možno z nevedomosti, zo strachu pred budúcim možným šikanovaním ich detí zo strany školy alebo aj z bezradnosti, či apatie - zaplatili tento kvázi "povinno-nepovinný” zvláštny, imaginárny, neadresný, nekotrolovateľný a nevystopovateľný príspevok škole, a tiež aj údajným neposkytnutím zasa niejakého “imaginárneho" a doslova až “tajomného” cestovného balíčka pri ceste našich detí do školy v prírode. Myslíte, že sa jedná o povinný príspevok každého rodiča žiaka Vašej školy, ktorý sú jej predstavitelia a dokonca štatutári aj prostredníctvom jednotlivých učiteľov dokonca oprávnený od neplatiacich rodičov vymáhať? Myslíte, že je tento Váš “nezákonný a amorálny” postup v tejto záležitosti oprávnený, správny, nediskriminačný a korektný. Ak áno, tak ja a množiace sa počty čoraz viac oprávnene pobúrených rodičov všetkých typov, no najmä základných, škôl na Slovensku si Vás pri základnom odôvodnení tohoto nášho nesúhlasného stanoviska, s prepáčením, dovolíme vyviesť z omylu a z hľadiska hospodárnosti a účelnosti si Vás v prvom - verte, že v tom miernejšom kroku, dovolím odkázať na nasl. linky:
http://www.prerodicov.sk/vychovavame/mame-skolaka/item/675-poplatky-v-skolach-dobrovolne-nasilu
http://www.porada.sk/t214904-prispevok-na-zrps.html
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-155385.html
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-139440.html.

Skúste sa, prosím, hlbšie zamyslieť nad týmito, zatiaľ pomerne umiernenými, varovnými názormi množstva “rozhodnejších" rodičov žiakov našich škôl a najmä sa nimi nechajte pozitívne inšpirovať… Ako? To zatiaľ nechám na Vás, Vážení naši pedagógovia, ktorým náš školský systém zveril do rúk nie len základné vzdelanie našich detí, našej budúcnosti, ale aj vštepovanie základných morálnych zásad a princípov medziľudských vzťahov v rámci sociálneho spoločenstva modernej demokratickej spoločnosti tretieho tisícročia, ktorej dynamickejšie napredovanie je - práve aj prostredníctvom pozitívnych vzorov pre nastupujúce generácie, t.j. aj pre Vašich žiakov - de facto, či už si to priznávame alebo nie, vo výraznej miere najmä vo Vašich rukách. Myslíte, že šírenie nevraživosti medzi učiteľmi a žiakmi, učiteľmi a rodičmi a nakoniec aj medzi žiakmi navzájom, rozkategorizovávanie žiakov na tých zlých, t.j. “neplatiacich" všetko, čo si škola, resp. niekto zmyslí a na tých dorých "bianco platičov všetkého”, ktorí nakoniec zaplatia najmä z dôvodu, aby oni a najmä ich deti, mali v škole “pokoj” od pedagogického zboru, ktorého ústrednou úlohou - a na to sa akoby celkom zabúdalo - je učiť naše deti a staroslivosť o materiálne zabezpečenie školy nechať na tie orgány SR, ktoré v rámci výstavby nášho "inak celkom slušného" vzdelávacieho systému majú tieto záležitosti plne pod kontrolou a toto zabezpečenie nielen z "našich spoločných" verejných prostriedkov pokrývajú, ale zároveň aj garantujú, že sa rodičia žiakov nemusia - pod rúškom či už dobrovoľných alebo povinných príspevkov a poplatkov školám - ďalšími finančnými prostriedkami vyskladať na riadne fungovanie našich základných škôl. Veď je verejným tajomstvom - a nie je tomu inak ani na Vašej škole - že rodičia sa každoročne nemalými finančnými prostriedkami podieľajú na zabezpečovaní množstva učebných a školských pomôcok pre svoje deti ( veľmi často aj nákupom školských kníh, ktoré by predsa mali dostať všetci žiaci bezplatne !!! ), a tiež si sami rodičia plne hradia všetky ďalšie výdavky, spojené napr, s návštevami výstav, múzeí, koncertov, výletov. Tak na čo to vlastne - Vážení naši pedagógovia - tak urputne vymáhate tie “dobrovoľné” príspevky na ZRPŠ, ktoré nikto nemá šancu ani v tých najhrubších rysoch skontrolovať a už vôbec nie podrobnejšie nazrieť do ich vyúčtovania. Že načo kontrolovať, načo vyúčtovať? To všetci veľmi dobre tušia, no radšej to nepraktikujú, lebo by sa pri tom náhodou mohli zistiť také skutočnosti, ktoré by už neboli len na mávnutie rukou a nedajbože by sa potom mohli “celkom náhodou” zhoršiť vzťahy pedagógov, najmä tých narábajúcich s uvedenými “divokými" a "nie malými” financiami, k žiakom takýchto “zásadovejších” rodičov.
Myslím, že aj na vyššie uvádzaných linkoch sa k tejto téme inšpiratívne v podobnom ( ale i podstatne ráznejšom duchu ) vyjadruje množsvo ďalších rodičov, ktorým tento stupňujúci sa trend vyslovene vadí a dávajú to zreteľne tým zodpovedným najavo.
Skúste sa tým aj Vy inšpirovať a možno po kritickej analýze uvádzaných faktov v krátkom čase prídete s iným - pre podstatne širší okruh rodičov prijateľnejším - nekonfliktným a zákonným riešením uvedeného spoločenského fenoménu. Netreba zabúdať, že aj naši ľudia v dnešnom modernom type spoločnosti na Slovensku už vedia nielen samostane a kriticky uvažovať, ale sa aj rozhodnúť a dať svoj postoj najavo a za týmto si pevne stáť. Už je 25 rokov od minulého typu režimu, halóóóóóóóóóóóó.

(Ne) spokojný rodič a (ne)formálny priateľ našej školy

PS: Podľa ďalších reakcií školy na (ne)riešenie uvedeného problému uvidím, či bude potrebné znovu a ráznejšie zereagovať, no to už nebude - pre všetkých zúčastnených v súčasnosti zatiaľ výhodnejšie - (ne)anonymné.