zuzha
23.04.13,09:41
Dobry den,
dostali sme fakturu za nakup licencie Eset Secure Business na 2 roky v OC 23 840, na fakture je uvedeny ako datum dodania 28.3.2013. Faktura nam dosla postou 16.4.2013.

Postup uctovania:
obstaranie licencie 1.4.2013 041/
343/
/321
zaradenie licencie 1.4.2013 013/041
odpis za mesiac april 551/073

Je takyto postup spravny? Alebo mam obstaranie uctovat uz 28.3.2013 041/326, zaradenie tiez 28.3.2013 a odpisy za mesiac marec?
Nemam skusenost s uctovanim DNM. Ako je to s odpisovanim DNM, ako dlho sa odpisuje?

Dakujem:)
Nandrolon
23.04.13,07:56
Pre zaradenie je dôležitý dátum uvedenia do používania.
Kedy Vám ho nainštalovali??

Ak je na faktúre dátum dodania 28.3.2013 a fyzicky ste ho mali nainštalovaný, alebo vám vtedy prišli licencie, tak ho normálne zaraď toho 28.3.2013.

účtovanie aj odpisovanie je správne, odpis môžeš dať aj za 3. mesiac, ako ho vtedy zaradíš.

u softvéru sa o dobe odpisovania rozhoduješ ty, teda ak máte licencie na 2 roky, môžeš nastaviť odpisovanie na 24 mesiacov.
Daňové a účtovné odpisy sú u softvéru rovnaké, resp. účtovné odpisy sú plne daňovo uznané.
zuzha
23.04.13,15:52
Dobry den,

dostala som od kolegu mailovu komunikaciu, kde stoji, ze licencia je platna do 28.3.2015, ale prihlasovacie meno a heslo sme od spolocnosti Eset obdrzali az 5.4.2013.
Nandrolon
24.04.13,04:21
..... takto sa to bežne robí, vieš, ale keď ideme do detailov, tak to bola v konečnom dôsledku neoprávnená fakturácia, pretože predmet/služba ešte neboli dodané, takže vlastne to mala byť zálohová faktúra /a s tým súvisiaci odpočet DPH/.

..... osobne by som si nekomplikoval život a zaradil to 28.3.2013, prípadne by som si ešte urobil nejaký interný preberací protokol na tento dátum a dal to podpísať oprávnenej osobe, napr. IT-čkarovi.

- píšem ale o podmienke, že už tam nebudú žiadne inštalačné služby fakturované, ani práce, ani žiadna implementácia systému.

- ak by ste očakávali ešte takéto faktúry napr. v 4/2013, so zaradením by som počkal....

Tieto prípady treba posudzovať komplexnejšie. Ak nahadzujeme napr. nový účtovný soft, prípadne nejaký modul, kľudne to aj vyše roka držím na 041 lebo viem, že to samotné "nahodenie" budú sprevádzať ešte faktúry za inštaláciu, implementáciu a tak ďalej a hlavne bude z toho preberací protokol.

Ak sa jedná o bežné napr. MS OFFICE, antivírus, tak tam nie je predpoklad že budú ešte nejaké faktúry v súvislosti s nahodením, takže tam to dávam hneď do majetku / spotreby dátumom dodania na faktúre...

PS: zrejme máš už ale uzatvorený 3. mesiac ? Tak urob preberací protokol do toho 4.-tého mesiaca a zaraď to vo 4.
Ak by sa niekto v budúcnosti dotazoval na mesiac fakturácie a zaradenia, tak povieš že softvér bol síce dodaný v 3/2013, ale nainštalovaný a uvedený do prevádzky bol v 4/2013.
Treba ísť vždy najjednoduhšou cestou aby sa problémy nezačali aj v budúcnosti "reťaziť"...
zuzha
24.04.13,07:06
Dakujem za radu, dam to teda este do marca....

Krasny dnik:)
zuzha
24.04.13,16:29
Mam dilemu, mam to dat na 013 (SW) alebo 014 (ocenitelne prava, kam patria aj licencie)? Dost ma matie, ze vsade (ponuka, faktura) sa pise licencia Eset Secure Business.
Nasla som, ze licenciou je poskytnute nadobudatelovi len pravo na pouzitie bez prevodu vlastnickych prav k nehmotnemu majetku ....
Nandrolon
25.04.13,05:07
nemýliť si licencie /na výrobu určitého výrobku pod jeho značkou/ a klasické licencie softvéru.

Licencie softvéru sa chápu ako softvér, teda jednoznačne bez debaty 013. To, že nekupuješ priamo softvér ale iba licenciu, to je takmer u každého softvéru /ms office, windows, krabicový soft/pokiaľ neprejdú autorské práva na kupujúceho, čo sa v praxi nikdy nestáva...
zuzha
25.04.13,06:54
Dakujeeeeeem :)