Pavelman
23.04.13,11:58
Jedna nemenovaná SROčka dlží jednému môjmu členovi rodiny (ten vo vzťahoch s touto firmou vystupoval ako FO) niečo cez 2000EUR (plus úroky z omeškania) za sprostredkovanie služieb - prenájom nehnuteľností.

Vec sa má tak, že základné imanie tejto firmy je podla ORSR 6700EUR ale len ZP+SP dlžia viac než 6000EUR, preto moja otázka je nasledovná - v prípade, ak sa vyhrá súd, aká je šanca, že sa vôbec vrátia trovy za súd a prípadne aj dlžná suma (resp. časť z nej).
JUDr. Pavol Kollár
23.04.13,14:58
Základné imanie spoločnosti nezohráva prakticky žiadnu úlohu v prípade sporu o zaplatenie. Dôležité je či spoločnosť vykonáva nejakú reálnu podnikateľskú činnosť a či má nejaký príjem peňazí ua tovary alebo služby. Ak je spoločnosť zadĺžená a nemá zabezpečený zdroj príjmov, je zbytočné súdiť. Ak spoločnosť reálne vykonáva podnikateľskú činnosť, hoci je aj v súčasnosti zadĺžená, je šanca, že sa vám peniaze vrátia aj s úrokami a náhradou trov konania.
Pavelman
23.04.13,18:26
Takže v prípade ak firma nemá majetok, nič na účte, žiaden tovar ani iný aktívny cash-flow, tak neexistuje šanca, že sa vôbec preplatia súdne trovy alebo tá dlžná suma? Nemôžu byť následne exekuovaní konatelia/spoločníci?

Dá sa nejako legálne zistiť, či teda firma dačo vykonáva alebo má majetok, či v tomto príapde sa človek musí zahrať na nejakého mystery-shoppera/investora/záujemcu a sám si to preveriť na svoje triko takýmito úskokmi?
Atomer.sk
24.04.13,13:03
Jedna nemenovaná SROčka dlží jednému môjmu členovi rodiny (ten vo vzťahoch s touto firmou vystupoval ako FO) niečo cez 2000EUR (plus úroky z omeškania) za sprostredkovanie služieb - prenájom nehnuteľností.

Ma toto tvrdenie podlozene hodnovernym dokazom?
Pavelman
24.04.13,20:04
Samozrejme, jeden právnik, ktorému mu to bolo podsunuté potvrdil, že šanca na výhru je tu viac než istá, ale pri tomto type otázok - pravdepodobnosť pri vymáhaní peňazí - nechcel presne odpovedať (asi aby nám nedával nejaké zbytočné nádeje, na ktoré by sme sa neskôr mohli odvolávať?). Preto som sa chcel poinformovať tu.