marta2010
23.04.13,21:25
Mám pravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti ako bežný zamestnanec. Mám však ponuku na vedľajšiu pracovnú činnosť, ktorá by začala od 05/2013 (pravidelná mesačná činnosť s rovnakou výškou mesačnej odmeny). Potrebovala by som poradiť, či je výhodnejšie pre mňa pracovať na dohodu o pracovnej činnosti alebo je vhodnejšie založiť si na tento účel živnosť?
Ak dohoda o pracovnej činnosti: aké povinné odvody musím odvádzať? (jedná sa o odmenu vo výške 500 € brutto mesačne) Mám nárok pri výpočte netto mzdy aj na nezdaniteľnú časť?
Ak živnosť: je treba odvádzať nejaké ďalšie odvody, ak odvádza za mňa zamestnávateľ zo závislej činnosti? Daň z príjmu by sa potom odviedla až na základe daňového priznania.
Sú spojené s jedným alebo druhým typom príjmu nejaké ďalšie povinnosti...?

Ďakujem za komplexnú odpoveď
m.
veronikasad
23.04.13,19:35
o výkon akej činnosti ide ?
marta2010
23.04.13,19:50
Jedná sa o administratívne práce. Vzdelanie i prax na to mám :-)
veronikasad
23.04.13,19:57
Rozsah (počet odpracovaných hodín) týždenne ? Budeš pracovať doma alebo v priestoroch "zamestnávateľa"?
marta2010
24.04.13,04:17
Počet odpracovaných hodín bude podľa potreby, to sa nedá povedať presne. Spadnú do toho asi aj víkendy. Rozsah nemusí byť ani v každom týždni rovnaký. Pracovať budem doma, "zamestnávateľ" mi poskytne notebook a multifunkčnú tlačiareň, ostatné náklady (napr. využitie elektr. energie) idú na mňa. Jedná sa o administratívu, preklady z a do cudzieho jazyka a pod.
Kiššová
24.04.13,05:05
Podľa mňa no nemá byť na živnosť, pretože prácu ti dáva zamestnávateľ. Poskytne ti prac. prostriedky:tlačiareň a notebook. Pracuješ na základe jeho pokynov. Kľudne by to mohla byť aj pracovná zmluva (skrátený úväzok) a má znaky domáckej práce -par.52 Zákonníka práce, čiže závislá činnosť. Myslí, že je možné mať dvoch zamestnávateľov (ale opravte ma ak sa mýlim), vyhlásenie k dani sa podpisuje iba u jedného -hlavného a odvody zráža a uhrádza každý zamestnávateľ.
marta2010
24.04.13,13:06
Skôr by ma zaujímalo, či by živnosť nebola výhodnejšia. Ak budem pracovať na dohodu, pri 500 € brutto dostaneme netto nejakých 350,- (predpokladám, že si nemôžem pri výpočte netto zohľadniť nezdaniteľnú časť). Ako by to však bolo so živnosťou?
Ďakujem vopred za názor.
Anik
24.04.13,13:50
čo sa týka živnosti pre začiatok t.z. že min. do 30.6.2014 by si si nemusela platiť odvod na SP. Ak by sme počítali že od 1.5.- začneš pracovať aj na živnosť pri 500 ,- eurách by ti nevychádzali odvody na SP možno až k 1.7.2015 a na zdravotnej by sa dalo dohodnúť preddavky môžu byť aj 0 a v rámci RZZP by si doplatila sumu, ktorá by Ti vyšla s RZZP.
Ako zamestnanec nemáš žiadne povinnosti voči úradom, ako živnostník už sama zodpovedáš za všetko čo vo svojom mene -firme urobíš. Pri tvojom príjme by si mohla použiť aj paušálne výdavky 40 % a z rozdielu by si potom zaplatila daň. Prepokladám, že celú odp. položku by si použila pri PP.
​Pri začiatku treba navštíviť živnostenský úrad, daňový úrad a zdravotnú poisťovňu. Sociálnu poisťovňu až v prípade, že Ti vznikne povinnosť platiť odvody na SP.
Samozrejme tvojou povinnosťou by bolo podať za seba DP, ale keď chceš robiť administratívne práce tak predpokladám, že toto všetko ovládaš.