Rado03
24.04.13,05:45
Existuje zákonne nariadenie na nainštalovanie rampy do vchodu bytovky. Máme malé bábo 13 mesiacov a domovníčku sme požiadali či by mohla dať namontovať rampu na schody nakoľko manželka musí prenášať kočík aj malinku v naručí. Akurát tak dobre na úraz. Domovníčka v podstate len hľadá obmedzenia prečo sa to nedá a nakoniec prišla z vyhlásením, že ostatní nájomci to nechcú a atď. Najprv to bolo, že to musia schváliť lebo je to drahé , keď sme našli firmu, ktorá by to bola ochotná spraviť len za robotu tak, že to musí schváliť bytové , keď sme sa pýtali na bytovom vraj oni problém nainštalovať to nemajú keď sme jej to povedali tak vraj sa do podlahy vŕtať nesmie a stále dookola. Na nete som našiel zopár zákonov 535/2002 ako aj antidiskriminačný zákon a stavebný ale všetko je to skôr v takej všeobecnej rovine. Nakoniec keď sme jej povedali, že to zaplatíme zo svojho tak vraj iba my máme vo vchode male babo a nikto rampu nechce /neviem či sa vôbec niekoho pýtala/ Ak by sa niekto našiel a poradil bol by som povďačný. Ďakujem
tictac7
24.04.13,04:18
žiadny zákon to nenariaďuje - týka sa to bytovky - je to len na vzájomnej dohode vlastníkov.
​...inak, ako široké je schodisko a o koľko schodov sa jedná? ...a koľko bytov tam máte?
pepsikova
24.04.13,04:25
..u nás sa rampa namontovala samasebou..teda, sused zohnal dve železá,upravené podľa výšky schodov,navrtal na každú kolajnicu 4diery hore a 4 dolu, primontoval a bolo!..nikoho sa nepýtal, ale ani nik neprotestoval, je tu malé dieťa a tak to treba!..a to radím aj tebe...lebo domovníčka je očividne je stará rachota, ktorá zabudla, ako je to s deťmi..nedaj sa!..
verkaz
24.04.13,04:56
Zo zákona na to nie je povinnosť.
Domovníčka predsa o tom nemôže rozhodovať. Zvolajte si schôdzu a nech sa tam vyjadria aj ostatní vlastníci bytov. Určite sa vo vchode nájde viac múdrych, ktorí nebudú mať názor ako domovníčka.
tictac7
24.04.13,05:11
...prečo by názor domovníčky nemohol byť múdry? Preto som sa pýtala aj na šírku schodiska.... Napr. u nás to susedovi povolili a potom si uvedomili, čo za blbosť spravili - keď som na to na schôdzi upozorňovala, čoskoro ma zožrali.... Na prechod ostal priestor len medzi koľajami a taký istý medzi koľajou a zábradlím - potom zistili, že sa tam idú zabiť, zavadzia im to pri vláčení nákupov a nehovoriac už o starších ľuďoch, ktorí si nemali kde palicu dať.... Našťastie to susedovci tiež rýchlo pochopili a bezproblémov zdemontovali....
Rado03
24.04.13,10:18
Ako som už spomenul tak odpoveď pre tictac07 vonkajšie schodisko má 5 schodov a je šíroke cca 3 m, potom pri prechode do bytovky vo vnútri chodby to je 8 schodov a šírka 3 m.
Rado03
24.04.13,10:20
tictac7 vonkajšie je široké 3 m s 5 schodmi a vo vnútri chodby to je 8 schodov rovnakej šírky so 14 bytmi
Mila123
24.04.13,10:50
minulú zimu u nás dali rampu, chápem, máme pani na invalidnom vozíku a zopár mamičiek, ale je to aj tak nešťastné riešenie, vraj tá dlažba na rampe je s protišmykovou úpravou, ale nik nepovedal ako tá protiškyková úprava funguje, pretože túto zimu som sa ja osobne na nej vysypala, spadla som na nej tak nešťastne, že i doteraz nemôžem ľavú ruku hore dvihnúť....
a teraz sa jej vyhýbam, stačí keď je trošku popršaná a už sa na nej dá i korčuľovať.....
pepsikova
24.04.13,11:59
...rampa predsa nie je banánová šupka, ktorú si normálne jeden nevšimne!..pokiaľ sú schody, kočíky a bicykle, tak je účelná,pretože sa po nej ľahšie vyjde...a pokiaľ sú schody tak široké, ako píše zadávateľ témy, tak kus od rampy sa dá tancovať, nie iba normálne prejsť!..ale len aby sme sa mali prečo priečiť so susedmi, tak ju tam nedáme, nech sa mater s deckom trápi,aj s kočom!..lebo ochotných susedov, ktorí radi pomôžu, je kooopa!!!...
Rado03
24.04.13,13:00
no tak som sa trochu vŕtal na nete a chatoval aj s niekoľkými kamarátmi. Podľa všetkého porušila niekoľko zákonov: 1. antidiskriminacny 365/2004 Z.z. para.1 a 2 odsek 2a ďalej vyhláška 532/2002 Z.z. - technické požiadavky na stavby pre osoby s obmedzeným pohybom /defin.podla 365/2004 sú osoby zdravotne postihnuté vrátane matiek s detmi atd./ tu to je para. 2 odsek 4 para 56 odsek a,b para 57 odsek 2 a para 60 odsek 1 ďalej bola porušená techn. norma STN 73 4130 schody a rampy odsek 25.
tom_i
24.04.13,13:09
U nás sa to vyriešilo (no neviem či je to rampa) lyžinami. Jedna je na pevno a druhú si mamička (ky) prispôsobia kočíku nakoľko máme aj dvojičky (kolečka sú ďalej) a každý kočík má inú vzdialenosť koliečok a trvá to pár sekúnd si tú lyžinu posunúť, ale všetko je to o ľuďoch.
Halli
24.04.13,13:54
no tak som sa trochu vŕtal na nete a chatoval aj s niekoľkými kamarátmi. Podľa všetkého porušila niekoľko zákonov: 1. antidiskriminacny 365/2004 Z.z. para.1 a 2 odsek 2a ďalej vyhláška 532/2002 Z.z. - technické požiadavky na stavby pre osoby s obmedzeným pohybom /defin.podla 365/2004 sú osoby zdravotne postihnuté vrátane matiek s detmi atd./ tu to je para. 2 odsek 4 para 56 odsek a,b para 57 odsek 2 a para 60 odsek 1 ďalej bola porušená techn. norma STN 73 4130 schody a rampy odsek 25.

No a čo chceš s tým teraz?? Dáš domnovníčku na súd? No tak sa chyť rozumu urob prijateľné nábehy tak, aby si nepoškodil spoločný majetok domu, t.j. schody, alebo zabradlie. Tí kamaráti "chatovači" ti radi pomôžu, že ?
Nikto nie je povinný a domovníčka už vonkoncom nie, niečo ti dať zhotovovať. Takže sa nehrab v zákonoch ale rob si nábehy, ktoré si možeš akurát retiazkou, alebo zámkom na bicykle priviazať k zábradliu ak ho tam máte, večne to tam predsa nebude!

...alebo :

http://deti.prvybazar.sk/inz/ponukam-kozajnice-na-kocik-do-panelaku-s-43301.html
Stanislav 1975
24.04.13,14:06
Tictac a Halli majú pravdu- zadávatel píše nezmysly- domovníčka nič neporušila, to že má niekto malé dieťa a je tam 8 schodov-to nieje žiadna diskriminácia...
Oliwa
24.04.13,14:08
Odvolávanie sa na zákony Ti v tomto prípade nepomôže, ak chýba empatia a zdravý rozum...
Ak mávate niečo ako schôdze, môžeš na najbližšej v rámci diskusie predniesť svoju požiadavku a dať si to odhlasovať.
Ak sa schôdze nekonajú, alebo tá najbližšia je v nedohľadne, oznám domovníčke, že si problém poriešiš sám tak, že nebudeš nikoho obmedzovať, prípadne, ak chceš mť pokoj a byť "krytý", vyves do vchodu oznam s menami bývajúcich, nech Ti to podpíšu, alebo ich sám večer obehni a jej to strč potom pod nos ako "corpus delicti" /aspoň zistíš, či Ti domovníčka neklamala/.
Rada:
1. Vykašli sa na kovové, protišmykové, drahé rampy, ktoré treba do schodov privŕtať.
2. Zožeň dve rovné dlhé drevené laty na celú dĺžku schodov, dve krátke a zopár klincov.
3. Urob alebo si daj urobiť jednoduchý a lacný drevený "rebrík" s dvoma latkami /hore a dolu/ na šírku kočíka.
4. Aby sa to nešmýkalo, zospodu sa ako podpera pod tie dlhé laty /na oba konce každej z nich/ upevnia drevené trojuholníky, ktoré ten "rebrík" zašprajcujú, keď ho oprieš o schodisko /to má každý stolár v dielni ako odpad, alebo si vypýtaš v obchode z nevratnej drevenej palety také dve kocky, prepíliš ich a získaš hneď štyri takéto 3D trojuholníky/.
5. V čase "nečinnosti" bude rebrík bokom opretý na schodišti o stenu, keď žena pôjde von, jednoducho si ho položí na schody a potom opäť oprie. Ak by domovníčka argumentovala, že hrozí poškodenie omietky, povedz jej, že ho môže dať očalúniť...
6. Nik nebude môcť argumentovať, že si prevŕtal schody, že sa tadiaľ nedá chodiť, že iných obmedzuješ /aj keď je to schodisko dosť široké - my sme mali v bytovke úzke schodisko, tak to manžel takto vyriešil/.
7. Ak domovníčka má /bude mať/ kočíkové vnúča, oznám jej, že môže Tvoj vynález bezodplatne v rámci dobrých susedských vzťahov používať aj pre svoju, resp. vnúčaťovskú potrebu /samozrejme, ak ježibaba nebýva zrovna na prízemí.../.
8. Vykašli sa na citácie zákonov, aj keby si mal tisíckrát pravdu - takto to môžeš poriešiť už cez víkend a nevypisovať či neodvolávať sa na legislatívu - tudy cesta nevede...

PS1: Divím sa inak dvom veciam:
1. prečo to riešiš až teraz, keď má dieťa už 13 mesiacov
2. 13 mesačné dieťa spravidla už samé chodí, tak v najhoršom prípade môže manželka zniesť dolu najskôr dieťa, a potom kočík a hore detto, ale v opačnom garde - najskôr kočík a potom dieťa /aby náhodou nespadlo zo schodov/...

PS2: Kým som to tu pracne dopísala, vidím, že tu pribudol obrázok - presne toto som mala na mysli, aj keď som netušila, že sa to volá "nábehy"... ;):D
Dobrá je aj tá cena: 5 € :) a máš vystaráno... :--- Síce je to už skoro rok starý inzerát, takže určite sa už minuli, ale aspoň máš návod na riešenie...

PS3: Takže nečetuj so známymi na nete a nevŕtaj sa v paragrafoch, ale vypni PC a zober kladivo, klince a zožen si tie laty - buď muž činu :)... Manželka to určite ocení... ;)
Halli
24.04.13,14:09
Normálne som krútila hlavou, čo ten chce za zákony, a potom rob s ľudmi, však to je choré...
Stanislav 1975
24.04.13,14:12
Odvolávanie sa na zákony Ti v tomto prípade nepomôže, ak chýba empatia a zdravý rozum...
Ak mávate niečo ako schôdze, na najbližšej v rámci diskusie prednes svoju požiadavku a daj si to odhlasovať.
Ak sa schôdze nekonajú, alebo tá najbližšia je v nedohľadne, oznám domovníčke, že si problém poriešiš sám tak, že nebudeš nikoho obmedzovať, prípadne vyves do vchodu oznam s menami bývajúcich, nech Ti to podpíšu, alebo ich sám večer obehni a jej to strč potom pod nos ako "corpus delicti" /aspoň zistíš, či Ti domovníčka neklamala/.
Rada:
1. Vykašli sa na kovové, protišmykové, drahé rampy na vlastné náklady, ktoré treba do schodov privŕtať.
2. Zožeň dve rovné dlhé drevené laty na celú dĺžku schodov, dve krátke a zopár klincov.
3. Urob alebo si daj urobiť jednoduchý a lacný drevený "rebrík" s dvoma latkami /hore a dolu/ na šírku Vášho kočíka /keďže nik iný tam kočík nemá/, tie žena ľahko prekročí a bude stúpať pomedzi ne, keď pôjde s kočíkom.
4. Aby sa to nešmýkalo, zospodu sa ako podpera pod tie dlhé laty /na oba konce každej z nich/ upevnia také drevené trojuholníky, ktoré ten "rebrík" zašprajcujú, keď ho oprieš o schodisko /to má každý stolár v dielni ako odpad, alebo si vypýtaš v obchode z nevratnej drevenej palety také dve kocky, prepíliš ich a získaš hneď štyri takéto 3D trojuholníky/.
5. V čase "nečinnosti" bude rebrík bokom opretý na schodišti o stenu, keď žena pôjde von, jednoducho si ho položí na schody a potom opäť oprie. Ak by domovníčka argumentovala, že hrozí poškodenie omietky, povedz jej, že ho môže dať očalúniť...
6. Nik nebude môcť argumentovať, že si prevŕtal schody, že sa tadiaľ nedá chodiť, že iných obmedzuješ /aj keď je to schodisko dosť široké - my sme mali v bytovke úzke schodisko, takto to manžel vyriešil a bol aj vlk sýty, aj ovca celá/.
7. Ak domovníčka má /bude mať/ kočíkové vnúča, oznám jej, že môže Tvoj vynález bezodplatne v rámci dobrých susedských vzťahov používať aj pre svoju, resp. vnúčaťovskú potrebu /samozrejme, ak ježibaba nebýva zrovna na prízemí.../.
8. Vykašli sa na citácie zákonov, aj keby si mal tisíckrát pravdu - takto to môžeš poriešiť už cez víkend a nevypisovať či neodvolávať sa na legislatívu - tudy cesta nevede...

PS. Divím sa inak dvom veciam:
1. prečo to riešiš až teraz, keď má dieťa už 13 mesiacov
2. 13 mesačné dieťa spravidla už samé chodí, tak v najhoršom prípade môže manželka zniesť dolu najskôr dieťa, a potom kočík a hore detto, ale v opačnom garde - najskôr kočík a potom dieťa /aby náhodou nespadlo zo schodov/...
Oliwa- moc nesúhlasím- ked sa nájomníci nedohodnú,tak svojvoľne by tam žiadne svojpomocné laty v žiadnom prípade nemal dávať...
Stanislav 1975
24.04.13,14:13
ja už sa nečudujem nikomu a ničomu radšej- ani slečnám v minisukniach,ich láska je tak velká, ako tvoja buksa :-)
Halli
24.04.13,14:13
Prvá veta celkom stačila Oliwka, ostatné je len bonus pre Rada :))
Halli
24.04.13,14:14
:))
Halli
24.04.13,14:17
Ááále Stanko, na 3oj metrovom schodišti to nikomu zavadzať nebude, keď to bude s rozumom urobené .;)
Oliwa
24.04.13,14:29
Oliwa- moc nesúhlasím- ked sa nájomníci nedohodnú,tak svojvoľne by tam žiadne svojpomocné laty v žiadnom prípade nemal dávať...
Nemusíš súhlasiť, podstatné je, aby súhlasili obyvatelia... ;):D
Dala som mu návrh - radu zo života, a o to išlo, či...? :)
trevize
24.04.13,15:27
Videl som namontovane kolajnice takymto sposobom. Pri stenu sa daju panty. Ked sa nepouzivaju opru sa o stenu a zaistia. Ked ich niekto potrebuje, len si ich zlozi na schody. Nikomu nebudu zavadzat.
Halli
24.04.13,15:40
trevize
24.04.13,15:51
Obrazok ma nenapadlo vygooglit :-) Ale presne toto som mal na mysli.
Rado03
24.04.13,18:13
ďakujem všetkým zúčastneným a za rady a tipy. Len chcem reagovať na pár poznámok. Malá už bežká a má 13 mesiacov len si neviem predstaviť keď niekto ide s malým bábom na prechádzku a ma kočík a malému dieťaťu poviete teraz tu stoj lebo mamina alebo ocino idú zniesť kočík po schodoch ani sa nepohni. Prvé čo by spravilo by sa rozbehlo za Vami lebo by si myslelo, že mu chcete odísť. Na druhú reakciu ohľadom toho prečo to vybavujeme až teraz no pravda je taká, že to s ňou dohadujeme už skoro rok aj pol a bolo to vždy o sľuboch, že však nabudúce ale teraz to už určite zamietla.
Každopádne sa chcem poďakovať všetkým za rady a nápady.
Rado03
24.04.13,18:16
ďakujem všetkým zúčastneným a za rady a tipy. Len chcem reagovať na pár poznámok. Malá už bežká a má 13 mesiacov len si neviem predstaviť keď niekto ide s malým bábom na prechádzku a ma kočík a malému dieťaťu poviete teraz tu stoj lebo mamina alebo ocino idú zniesť kočík po schodoch ani sa nepohni. Prvé čo by spravilo by sa rozbehlo za Vami lebo by si myslelo, že mu chcete odísť. Na druhú reakciu ohľadom toho prečo to vybavujeme až teraz no pravda je taká, že to s ňou dohadujeme už skoro rok aj pol a bolo to vždy o sľuboch, že však nabudúce ale teraz to už určite zamietla.
Každopádne sa chcem poďakovať všetkým za rady a nápady.
Oliwa
25.04.13,07:00
ďakujem všetkým zúčastneným a za rady a tipy. Len chcem reagovať na pár poznámok. Malá už bežká a má 13 mesiacov len si neviem predstaviť keď niekto ide s malým bábom na prechádzku a ma kočík a malému dieťaťu poviete teraz tu stoj lebo mamina alebo ocino idú zniesť kočík po schodoch ani sa nepohni. Prvé čo by spravilo by sa rozbehlo za Vami lebo by si myslelo, že mu chcete odísť. Na druhú reakciu ohľadom toho prečo to vybavujeme až teraz no pravda je taká, že to s ňou dohadujeme už skoro rok aj pol a bolo to vždy o sľuboch, že však nabudúce ale teraz to už určite zamietla.
Každopádne sa chcem poďakovať všetkým za rady a nápady.
Malá to určite pochopí :) /tiež som mala malé deti, kočík a schody, kým to manžel nevyriešil ;)/.Že ju neopúšťate navždy ale len na dĺžku 8 schodov. Ak nie na prvý či druhý raz, na tretí určite... :D Deti sa predsa veeeééľmi rýchlo učia. Nestratíš ju /ani ona Vás/ predsa z dohľadu, kým vybehneš hore tých pár schodov, a budeš s ňou komunikovať, že ideš len pre kočík, aby ste mohli ísť spolu na prechádzku, aby ju neboleli nožičky, prípadne jej dáš niečo nové do ručičky, čo ju na tých pár sekúnd zabaví /napadlo mi kinderko, ale to asi nem moc dobrý nápad, jedine ak ho nedokáže za tú chvíľu sama rozbaliť :)/, určite Vám nikam neujde. Nenecháš ju predsa na prízemí a nebudeš znášať kočík z 13. poschodia... :eek:
Obdivujem inak Vašu /hlavne asi manželkinu trpezlivosť :(/, ak celé mesiace takto znáša plný kočík s dieťaťom, v zime poriadne zababušeným a tak podstatne ťažším ako v lete, a nebodaj aj s nejakým nákupom... Kto to nezažil /minimálne raz denne dole a hore/, nepochopí...
Držím palce, nech sa Ti to podarí vyriešiť čím skôr k všeobecnej spokojnosti. Môžeš potom napísať, ako to dopadlo - hlavne s tou ježibabou-domovníčkou. :rolleyes:
Halli
25.04.13,07:24
ďakujem všetkým zúčastneným a za rady a tipy. Len chcem reagovať na pár poznámok. Malá už bežká a má 13 mesiacov len si neviem predstaviť keď niekto ide s malým bábom na prechádzku a ma kočík a malému dieťaťu poviete teraz tu stoj lebo mamina alebo ocino idú zniesť kočík po schodoch ani sa nepohni. Prvé čo by spravilo by sa rozbehlo za Vami lebo by si myslelo, že mu chcete odísť. Na druhú reakciu ohľadom toho prečo to vybavujeme až teraz no pravda je taká, že to s ňou dohadujeme už skoro rok aj pol a bolo to vždy o sľuboch, že však nabudúce ale teraz to už určite zamietla.
Každopádne sa chcem poďakovať všetkým za rady a nápady.

Domovníčka nemá čo zamietať, je len zástupcom vlastníkov bytov, nie vlastníkom domu a pokiaľ to urobíš tak ako som ti napísala a nezasiahneš nešetrne do spoločných schodov , myslím, že to väčšina vlastníkov pochopí, mnohí tým už prešli a iných to čaká. Tak veľa optimizmu, chyť sa diela a potom nám sem hoď foto ;)