Letko
24.04.13,06:21
Ahojte,

mám možnosť dlhodobého privyrobenia (niečo ohľadom letákov), avšak musím byť živnostníkom. Stretnutie ohľadom toho by malo byť budúci týždeň a preto sa chcem na to trochu pripraviť. Predpokladám, že tam nebude vysoký mesačný príjem (možno 200-400€).

Ja pracujem, manželka je na materskej, začať by to malo v jeseni.

Viete mi poradiť, čo všetko musím urobiť (čo sa týka živnosti), čo ma čaká, kde sa poprihlasovať, čo viesť a či je to jedno, či by to bolo lepšie pre mňa alebo pre manželku?

Ďakujem vám veľmi pekne za info a prajem pekný slnečný deň :)

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

doplnené: pri minimálnych odvodoch koľko vychádzajú platby do poisťovní,... v 1. roku živnosti a v ďalších rokoch?
Letko
25.04.13,06:54
posúvam
feky8888
27.04.13,02:30
Stačí zájsť na živnostenský úrad a za 5 euro Vám urobia živnosť.Potom sa prihlásite na Zdravotnú poisťovňu.Prvý rok do SP neplatíte.Potom záleži od príjmu.
Ice dive
27.04.13,04:29
no založenie živnosti je len prvý krok... ideálne by bolo založiť si dajaký účet v banke ktorý by bol určený len na príjmy z podnikania... (najlepšie mať ho na seba ako fyzickú osobu v dajakej banke kde sa za to neplatia poplatky...)

následne ísť na živnostenský úrad, založiť živnosť, a v žiadosti už uviesť aj číslo účtu, nech ho za teba nahlásia na DU, aj do zdravotnej a sociálnej poisťovne...
Letko
29.04.13,03:59
Je jedno, či by som to mal na seba alebo na manželku, ktorá je teraz na materskej a o chvíľu bude na rodičovskej?
Ice dive
29.04.13,05:44
z akého pohľadu sa pýtaš? nakoľko jediný rozdiel ktorý tam je, je ten, že či si uplatníš manželkinu nezdaniteľnú časť ty (z tejto sa odpočítava materská, prípadne podpora v nezamestnanosti...) alebo si túto nezdaniteľnú časť odpočíta v daňovom priznaní ona...

ale z pohľadu optimalizácie je lepšie podľa mňa ak by si mal tú živnosť na seba, nakoľko nezdaniteľnú časť si potom môžeš uplatniť ty, a taktiež nevieš ako dopadne ak by sa vracala po rodičovskej do zamestnania, môže byť, že zamestnávateľ nebude mať pre ňu miesto a bude nezamestnaná, a vďaka tvojej živnosti nebude mať nárok na podporu v nezamestnanosti...
Indeed
29.04.13,06:21
Živnosť na 200-400 eur mesačný príjem je ČISTÝ BLUD ...

to si radšej tych 200-400 euro možeš odoprieť...

a budeš žiť skromnejšie,jednoduchšie a hlavne spokojnejšie....
Letko
30.04.13,03:33
Živnosť na 200-400 eur mesačný príjem je ČISTÝ BLUD ...

to si radšej tych 200-400 euro možeš odoprieť...

a budeš žiť skromnejšie,jednoduchšie a hlavne spokojnejšie....

Môj doterajší príjem zo zamestnania je cca 426,-€, manželka o mesiac 200,-€, takže ďalších 200-400€ nie je pre nás zanedbateľná položka.
Indeed
30.04.13,09:59
nech Ti platí "na ruku",ten od koho berieš tie letáky...
Letko
12.06.13,06:12
náplňou by bolo kontrolovanie kolportérov a platil by priamo obchodný reťazec, takže na ruku to nepôjde.