michalfun
24.04.13,06:56
Konkrétny príklad je: uznaný ID - 80% 12/2012 vo výške - kongestívne srdcové zlyhávanie na podklade postinfekčnej kardiomyopathie NYHA III.-IV. zaradený na HTx vyradený a opätovne zaradený a opätovne vyradený, podľa vývoja

Mám 31r. a našiel som si prácu ak o tzv. "mzdárka resp. personalistka" na inú prácu nedosiahnem, kvôli fyzickému obmedzeniu, ale som vďačný aj za ňu.

Je možné, že ak tu budem pracovať (plný úväzok), môže sa zvýšiť ID..? Ak áno tak po akom čase..? Po ukončení pracovného pomeru, každý rok...?

Tak ako sa zvyšuje mzdový bod pri starobnom dôchodku domnievam sa, že je to možné aj u invalidného dôchodku, ale nejako sa nenašiel konkrétne vysvetlenie, či áno, alebo nie.
tictac7
24.04.13,05:14
...nie, to že pracuješ nemá vplyv na výšku ID, nakoľko z príjmu poberateľa ID nie sú ani odvody na invalidné poistenie.
michalfun
24.04.13,06:21
ďakujem za odpoveď ;)
Andyke
24.04.13,06:29
Doplním odpoveď od tictac7:
​Z Tvojej mzdy samozrejme platíš odvody aj na invalidné poistenie. (aj keď máš ID nad 70 %)
michalfun
24.04.13,09:55
Takže teraz ako..? Mád ID 80%, takže platím odvody aj na invalidné poistenie, (keďže pracujem prvý mesiac, tak neviem si to na páske overiť), ale nemá to vplyv na zvyšovanie ID do budúcna. Pochopil som správne..?
Andyke
24.04.13,10:06
Výšku ID prepočítajú iba pri zmene % postihnutia. Napr. teraz máš 80 % a keby sa Ti zlepšil zdravotný stav, tak Ti priznajú 60 % - a to je dôvod na prepočítanie ID.
Ale samotný fakt, že pracuješ a odvádzaš poistné do Soc.poisťovne nie je dôvodom na prepočítanie. Ak pôjdeš do predčasného alebo starobného dôchodku – vtedy zoberú do úvahy Tvoje vymer.základy.

K práci blahoželám. Pokiaľ budeš môcť tak zostaň zamestnancom stále. (budeš mať príjem a súčasne budeš aj v kolektíve...)
michalfun
24.04.13,10:40
Výšku ID prepočítajú iba pri zmene % postihnutia. Napr. teraz máš 80 % a keby sa Ti zlepšil zdravotný stav, tak Ti priznajú 60 % - a to je dôvod na prepočítanie ID.
Ale samotný fakt, že pracuješ a odvádzaš poistné do Soc.poisťovne nie je dôvodom na prepočítanie. Ak pôjdeš do predčasného alebo starobného dôchodku – vtedy zoberú do úvahy Tvoje vymer.základy.

K práci blahoželám. Pokiaľ budeš môcť tak zostaň zamestnancom stále. (budeš mať príjem a súčasne budeš aj v kolektíve...)


Ďakujem, dostal som kanc. prácu, čo je síce totálny nezvyk oproti bývalej práci, ale vďačný za to že pracujem. 14 mesiacov doma je ťažký masaker pre mňa. ;)