marialo
08.03.06,18:02
Prosim o radu. Robím soboty, nedele, doobednajšiu aj poobednajšiu smenu. Do 31.3.06 mám pracovnú zmluvu na dobu určitu. Mám aj dodatok ku zmluve, že ak od školenia neodrobim určitu dobu, budem platiť za zvysšnie kvalifikácie určitu časť peňazí. Mám vysokú školu a školenie, ktoré mi bolo poskytnuté , mi nezvýšilo kvalifikáciu.(podpísala som to, lebo by ma neboli prijali a ja som bola bez práce) Ide o toto. Viem, že pri zmluve na dobu určitú nemusím dať výpoveď. (hoci v rámci dobrých vzťahov im oznámim aspoň 5 dní skôr. Stačí?) Firma má nedostatok pracovníkov. Ja mám nárok aj na dovolenku. Nechcem ich upozorniť na to, že odchádzam, aby mi dali dovolenku na ktorú mám nárok. Pýtam sa môže mi dať zamestnávateľ dovolenku aj cez víkend? Pretože toľko dovolenky nemám a on nevie, že ja končím.
ondrejvla
08.03.06,17:32
Prosim o radu. Robím soboty, nedele, doobednajšiu aj poobednajšiu smenu. Do 31.3.06 mám pracovnú zmluvu na dobu určitu. Mám aj dodatok ku zmluve, že ak od školenia neodrobim určitu dobu, budem platiť za zvysšnie kvalifikácie určitu časť peňazí. Mám vysokú školu a školenie, ktoré mi bolo poskytnuté , mi nezvýšilo kvalifikáciu.(podpísala som to, lebo by ma neboli prijali a ja som bola bez práce) Ide o toto. Viem, že pri zmluve na dobu určitú nemusím dať výpoveď. (hoci v rámci dobrých vzťahov im oznámim aspoň 5 dní skôr. Stačí?) Firma má nedostatok pracovníkov. Ja mám nárok aj na dovolenku. Nechcem ich upozorniť na to, že odchádzam, aby mi dali dovolenku na ktorú mám nárok. Pýtam sa môže mi dať zamestnávateľ dovolenku aj cez víkend? Pretože toľko dovolenky nemám a on nevie, že ja končím.

Máš pravdu, školenie ti nezvýšilo kvalifikáciu, ale zvýšilo ti odbornosť pre prácu, na ktorú si bola prijatá. Zamestnávateľ sa zabezpečil tým dodatkom, ktorý si podpísala a v prípade jeho nedodržania ti môže dať k úhrade náklady, ktoré poskytol na tvoje školenie.
Áno, dovolenku môžeš čerpať aj cez víkend, ak máš v pracovnej zmluve rozvrhnutý nerovnomerný pracovný čas.
marialo
08.03.06,18:02
Ďakujem za odpoveď. Som si vedomá, že zaplatim nejaku čiastku, ale i napriek tomu sa obávam, že zamestnávateľ mi bude robiť problemy.
Chobot
08.03.06,20:30
Ďakujem za odpoveď. Som si vedomá, že zaplatim nejaku čiastku, ale i napriek tomu sa obávam, že zamestnávateľ mi bude robiť problemy.

Možno nebudeš musieť platiť nič. Záleží od toho, koľko to školenie stálo. Keďže nešlo o zvýšenie kvalifikácie, ale iba o jej prehĺbenie, podľa § 155 ZP ods. 5 musia byť tieto náklady aspoň 100.000 SKK:

"(5) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 100 000 Sk. V takom prípade nemožno zamestnancovi uložiť povinnosť prehlbovať si kvalifikáciu."

Pozri si poriadne ten § 155 a porovnaj si to s Tvojou zmluvou, či zamestnávateľ dodržal všetky ustanovenia. Ak nie, má smolu a Ty si z toho vonku.