jelenka
24.04.13,09:01
Sme nezisková organizácia s 13-timi zamestnancami. Máme novú auditorku ktorá požaduje odo mňa v správe o hospodárení za rok 2012, že nie je úplná a nekorešponduje z § 20 Zákona o účtovníctve (bod 1)
a) o vplyve činnosti účtovnej jednotky na zamestnanosť
b)udalostiach osobitného významu, ktoré nastali po skončení účtovného obdobia, za ktoré sa vyhotovuje výročná správa
d) nákladoch na činnosť v oblasti výskumu a vývoja
e) nadobúdaní vlastných akcií, dočasných listov....
f) návrhu na rozdelenie zisku alebo vyrovnanie straty

Prosím o radu čo konkrétne by mali byť v bodoch a-e pretože ja som sa doteraz s tým nestretla... Ďakujem (auditorka nie je ochotná poradiť, mám si naštudovať)
TomasBugiy
17.05.13,05:36
Podľa môjho názoru musí Výročná správa v n.o. obsahovať náležitosti, ktoré jej ukladá §34 zákona o neziskových organizáciách a nie podľa zákona o účtovníctve. Myslím si, že audítorka sa v tomto mýli, ak by jej to však ako odpoveď nestačilo, tak by som uviedol len toľko:


a) nez. org. zamestnáva xy zamestnancov, priem. mzda je xyz EUR (prípadne ešte rozpísať)
b) po ukončení účtovného obdobia, za ktoré sa vyhotovuje výročná správa nenastali udalosti osobitného významu, ktoré by mali významný vplyv na chod n.o. v nasledujúcom účtovnom období (pokiaľ je to pravda)
d) n.o. nevynaložila náklady na výskum a vývoj,
e) nakoľko n.o. je neziskovou organizáciou, nenadobudla vlastne akcie,....
f) to je Ti asi jasné.

Ak si pozrieš výročné správy niektorých n.o. (zdravotníckych zariadení v zakladateľskej pôsobností MZ SR - je ich asi 20, tak tiež zistiš, že sú písane podľa zákona o n.o. a nie podľa zákona o účt.)