Jana Acsová
08.03.06,18:28
dňa 4. 10. 2005 sme nadobudli tovar z ČR a prijali sme ho týmto dňom na sklad. Dátum vystavenia faktúry za predmetnú dodávku je 31. 10. 2005 a obdržali sme ju 2. 11. 2005. Zaradím faktúru do daňového priznania za mesiac október, alebo november 2005?Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu EÚ vzniká podľa § 20 Zákona o dani z pridanej hodnoty. V uvádzanej otázke boli splnené podmienky podľa § 20 ods. 1 písm. b) keď bola faktúra vystavená do 15. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. Tovar bol nadobudnutý 4. 10. 2005 a faktúra bola vystavená v termíne do 15. novembra. V prípade splnenia uvedenej podmienky vzniká daňová povinnosť osobe povinnej platiť daň v deň vystavenia faktúry a tým je 31. 10. 2005. Pre vyčíslenie dane sa základ prepočíta kurzom NBS v deň vzniku daňovej povinnosti t.j. 31. 10. 2005 a vyčísli sa prislúchajúca daň. Vo faktúre môže osoba povinná platiť daň doplniť prepočet ceny bez dane na slovenské koruny a výšku dane v slovenských korunách.
Právo na odpočítanie dane môže platiteľ uplatniť podľa ustanovení § 49 až 51 a to v prípade mesačného platiteľa dane za mesiac október, alebo november, nakoľko pri dodávke vznikla daňová povinnosť a platiteľ faktúru obdržal do 25. novembra, teda v termíne na podanie daňového priznania za mesiac, kedy daňová povinnosť vznikla.
Platiteľ nikdy nemôže uplatniť právo na odpočítanie dane skôr, ako vznikne pri dodávke daňová povinnosť.

K vyplneniu daňového priznania:
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru: základ dane sa uvedie na riadkoch 04, súčtovom riadku 01 a k tomu prislúchajúca daň sa uvedie na riadku 02.
Odpočítanie dane: daň uplatnená pri nadobudnutí tovaru sa uvedie na riadku 16 a nadväzujúcich riadkoch.

Každý platiteľ dane je povinný viesť záznamy o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu podľa § 70 ZDPH. V záznamoch sa uvádzajú skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane. V záznamoch sa uvádza osobitne vznik daňovej povinnosti, ako aj uplatnenie práva na odpočítanie dane a to v závislosti od zdaňovacieho obdobia, v ktorom ho platiteľ uplatní.


Počula som, že deň vzniku daňovej povinnosti u nadobúdateľa tovaru je totožný s dňom dodania tovaru zo strany dodávateľa.Z toho vyplýva, že dátum vystavenia faktúry by mal byť totožný s dátumom dodania tovaru nie? Nakoľko som tento názor napísala dodávateľovi, poslal mi nesúhlasný mail v ktorom mi iba napísal že u nich vzniká daňová povinnosť dňom vystavenia faktúry, čo mi je jasné.
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru z iného ČŠ vzniká podľa § 20 ZDPH:
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru,
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).
Z uvedeného vyplýva, že vznik daňovej povinnosti nemôže byť stotožňovaný s dátumom dodania.
Uvádzaná podmienka nie je aplikovateľná na podmienky ZDPH. Všeobecne možno povedať, že deň nadobudnutia tovaru je totožný s dňom dodania tovaru zo strany dodávateľa. Zároveň však dňom nadobudnutia tovaru ešte nevzniká daňová povinnosť. Tá vzniká podľa § 20 ods. 1 písm. a) a b).


Stretli ste sa niekedy s tým že vám dátumy vystavenia faktúry a dátum dodania tovaru prechádzali cez mesiace? Napr. tovar sme nadobudli 31.10.2005 a faktúra bola vystavená 01.11.2005.Nejedná sa o neobvyklý prípad. Daňová povinnosť vznikne podľa § 20 ods. 1 písm. b) dňom vyhotovenia faktúry 1.11.2005.

Mám faktúru z ČŠ s dátumami:

dátum vystavenia: 08.08.2005
dátum dodania: 04.08.2005
ako je to s DPH? DPH uvediem do DP za mesiac september? Deň bude 15.9.05? To je trochu divné, veď aj dodávateľ dáva tú faktúru do DP dňom 4.8.05 a nie 15.9.05. Aký to má význam? Je to tak dobre, ako som napísala?
Pre daň použijem kurz 15.9.05? Ale vopred neviem, aký bude kurz?Ak vám bol tovar dodaný z iného členského štátu, nadobudli ste tovar v tuzemsku a podľa § 69 ods. 6 ste osobou povinnou platiť daň. Vaša daňová povinnosť vznikne podľa § 20 ods. 1 písm. b) dňom vyhotovenia faktúry t.j. 8. 8. 2005. Vznik daňovej povinnosti zaznamenáte podľa § 70 ZDPH ako nadobudnutý tovar z iného členského štátu a uvediete v daňovom priznaní za mesiac august. Právo na odpočítanie dane môžete uplatniť za mesiac august, alebo september 2005.
Richard
09.03.06,13:15
Nebol by vhodnejší názov:
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu EÚ
Jana Acsová
16.03.06,18:55
Vo vypracovaných odpovediach je kombinovane spracovaný vznik daňovej povinnosti a uplatnenie práva na odpočítanie dane - preto ten názov.