ama1979
24.04.13,13:35
Momentalne som na rodicovskej dovolenke. Termin nastupu do prace mam 9.7.2013, od 3.8.2013 nastupujem na druhu matersku dovolenku. Som zamestnana od r. 2002, neplatim si ziadne dobrovolne nemocenske poistenie. Priemerny hruby zarobok pri nastupe na prvu matersku som mala cca 700€

A teraz otazky:

- z coho sa mi bude pocitat vyska materskej ak budem necely mesiac pracovat, prip. pojdem na PN (ak si dobre pamatam, vyska materskej sa vypocita z predchadzajuceho roka, cize z r. 2012 a to som poberala rodicovsky)

- je mozne si doplatit dobrovolne nemocenske poistenie este, aby som mala vyssiu matersku? Aku cistku by som musela mesacne platit a ako dlho?



Dakujem
eva.toth
24.04.13,12:31
Ak si stále v pracovnom pomere, materská sa Ti bude vyplácať cca rovnaká ako táto. Zamestnávateľ Ťa odhlási z rodičovskej a "prihlási" na materskú. Nezabudni sa po nástupe na materskú odhlásiť z rodičovského príspevku. Nemôžeš poberať aj rodičovské, aj materské.
brčko
24.04.13,20:41
ak si v predchádzajúcom kal.roku čerpala LEN rodičovskú dovolenku a nič iné, tak sa bude rátať z pravdep. vym.základu, z ktorého by sa slatilo nem.poistenie za mesiac nástupu na md a čo uvedie mzdárka do potvrdenia pre soc.poistovnu. Odporúčam sa jej na to spýtať, čo uvedie pri odovzdávaní žiadosti o materké. Aby ti neuviedla minimum, čo sa tiež stáva (aj na radu pracovníčok soc.poistovne).

pozor, do 8dní od ukončenia RD (nástup do práce, či pn) sa treba odhlásiť z dôch.poistenia štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieeťa do 6rokov.

A asi by som čerpala nejaké dni dovolenky pred pn, no to záleží do okolností a presných dátumov, vid nižšie alebo z dôvodu príp. nároku na podporu pri ukončení pp počas RD/posledným dnom RD (aby nebola z minima)
Hlavne pozor, ak v čase od ukončenia RD do nástupu na md sa zmení kalend. rok, to nemusí toto platiť, ak by žena išla hned na pn (teda v predch. kal. roku=rozhod. období mala RD+PN) a potom na md, tak by mohla byť materská aj z minima! (to pre iné prípady, ak by čítali túto radu)