martinez
24.04.13,16:54
Spolocnik sro nie je zamestnancom a ani nepobera ziadnu odmenu za funkciu konatela. Nevyplaca si ani dividendy.

Spolocnik sro si vybera peniaze z uctu na vlastnu spotrebu. Uctovnici to uctuju bud na 355 alebo to zauctuju ako fiktivnu dotaciu pokladnice 211/261. Takto to ide den po dni, tyzden po tyzdni, rok po roku a zrazu sa zisti ze na 355 resp. 211 je enormne velka ciastka.

Otazky :
Co hrozi pri danovej kontrole ? Danova kontrola to moze preklasifikovat ako pozicku. Ok, tak je to pozicka, ma sa teda nauctovat v sro obvykly urok a zdanit ho ? To teda nie, nakolko pozicka moze byt uzatvorena v zmysle §658 Obcianskeho zakonnika, kde je napisane, ze pozicka moze byt aj bezurocna. Takze v sro sa nemusi nic dodanovat. Problem je vsak v tom, ze mozno pouzit §5, ods.2 ZDP a povazovat bezurocnu pozicku za nepenazny prijem spolocnika a dodanit mu to. Ale ako ked nepobera ziadnu odmenu a nie je ani zamestnancom ?

Tak danovy kontrolor zajde za spolocnikom a povie mu, ze v zmysle §3,c ZDP si dosiahol nepenazny zdanitelny prijem, za ktory si mal podat danove priznanie. Ale on povie, ze ja vychadzam z §32,1 ktory mi hovori, ze danove priznanie podavat nemusim, lebo vyska pomyselne vykalkulovanych urokov spolu s mojimi ostatnymi prijmami nepresahuje 50% NCZD.

Zaver : Danovy kontrolor nic nezmoze, aj ked uvidi na 211 alebo na 355 stotisic eur. Suhlasite s takymto konstatovanim ?

PS: Poprosim poradakov, ktori sa tu budu vyhrazat, ze navadzam na nejake podvody, aby sa zamysleli nad sebou... toto je realna situacia, ktora sa stala myslim kazdemu uctovnikovi a preto treba o nej diskutovat riesit ju. Dakujem za pochopenie.
KEJKA
24.04.13,16:26
Tu zatial DU ťahá za kratší koniec, opora v zákone nie je. Kontrola sa zatiaľ uspokojila, ak spoločník predložil zmluvu o pozičke.
FAA
24.04.13,16:49
Však na konci roku vynuluj 355 a na ďalší rok,keď príde na rozdelenie zisku,tak už nedostane nič, alebo len rozdiel do nároku na zisk a tým ti aj klesne stav na pokladni na učtovnú úroveň, samozrejme dopredu si musí byť vedomý, že to takto bude.
KEJKA
24.04.13,20:13
Však na konci roku vynuluj 355 a na ďalší rok,keď príde na rozdelenie zisku,tak už nedostane nič, alebo len rozdiel do nároku na zisk a tým ti aj klesne stav na pokladni na učtovnú úroveň, samozrejme dopredu si musí byť vedomý, že to takto bude.
a čo obmedzenie hotovostných transakcií? doteraz sa dalo, ale po novom už ťažko.
ako vynuluje? môže len do pokladne alebo na účet.
vzhľadom na povinné odvody ZP z podielov na zisku to väčšina tvrdo odmietne.
Lienuska
25.04.13,08:56
je to aktuálna téma a problém myslím že každej spoločnosti! Ja to všetko riešim ako výber na pokladňu a teraz mu vyplatím dividendy - či chce či nechce odvody z toho už menšie nebudú a vyplatím v hotovosti.
hena22
25.04.13,09:05
Si si istá, že sa takýchto peňazí netýka zákon o obmedzení platieb v hotovosti?
martinez
25.04.13,09:29
Si si istá, že sa takýchto peňazí netýka zákon o obmedzení platieb v hotovosti?
to je jedno ci sa na to vztahuje zakon o obmedzeni platieb v hotovosti alebo nie... podstatne je to, ze ci je to na 355 alebo na 211, danovy kontrolor s tym nic neurobi.... nemoze nic dorubit
KEJKA
25.04.13,10:24
je to aktuálna téma a problém myslím že každej spoločnosti! Ja to všetko riešim ako výber na pokladňu a teraz mu vyplatím dividendy - či chce či nechce odvody z toho už menšie nebudú a vyplatím v hotovosti.a ty máš aké postavenie vo firme, že môžeš rozhodovať o rozdelení zisku? V profile máš samostatný účtovník.
ninocka55
26.04.13,07:20
je to aktuálna téma a problém myslím že každej spoločnosti! Ja to všetko riešim ako výber na pokladňu a teraz mu vyplatím dividendy - či chce či nechce odvody z toho už menšie nebudú a vyplatím v hotovosti.

bez súhlasu spoločníkov by som si toto teda nedovolila :eek:
IvetaH
26.04.13,17:15
To je ťažké niekedy. Mám 7 spoločníkov v 7 sročiek. Ani jeden nechce nič vedieť o rozdelení zisku, o spôsobe účtovania hotovostných výberov, a všeličom inom, dôležité je, nech to urobím ako uznám za vhodné, aj pripravím papier aj ho nečítajú a podpíšu. Tak niekedy ozaj neviem kto v tých 7 sročkách rozhoduje.
Braňo
30.04.13,14:24
Nemyslím si, že daňový kontrolór ťahá za kratší koniec, nakoľko, keď s.r.o. požičal 355 tisíc EUR tak ich niekde musel aj zarobiť. A nestačí iba zmluva o pôžičke. Stačí spraviť krížovú kontrolu. Zároveň podľa zákona je povinnosť vykazovať a uvádzať pravdivé údaje - pokiaľ neukážeš v pokladni fyzicky túto sumu tiež si skreslila účtovníctvo. Pokuty za účtovníctvo sú dosť vysoké...
KEJKA
30.04.13,18:38
Tiež si o tom myslim svoje
ale hotovost na pokladni nemusi byt
ide o skrytu optimalizaciu daní
pôžičkami sa kryjú úhrady výdavkov - znižuje sa ZD
zatajuju prijmy.......... To vsetko skresluje uctovnictvo.

Len dokazat je totazke. Co s krizovounkontrolou
ak sa da prehlasiť, že tie peniaze ziskal od celej širokej rodiny?
len ako priklad.............
V prípade ked nie je povinnost podavat majetkove priznanie, zastava nazor o tom kratšom konci.........
apo
25.05.13,19:48
Táto téma je veľmi aktuálna a spoločníci sro, ktorí nemajú primerané znalosti o účtovníctve a myslia si že DÚ nič nezmôže sú realita.

Postupne:
Spoločník je spriaznená osoba a teda úrok na pôžičku musí byť slušný. každú pôžička sa raz musí vrátiť a čo potom keď k tomu príde.

Ja som tiež spoločník a konateľ a teraz už aj dôchodca takže nepoberám žiadny príjem, ktorý ako FO podlieha dani z príjmov. Nemám mzdu tak mám raz za rok vyplatený podiel na zisku. Iný spôsob neexistuje ako vybrať peniaze.

Pri daňovej kontrole kým som nemal vybavený kontokorent som sa v minulých rokoch najviac bál otázky, prečo platím DPH s opozdením keď v pokladni mám 200 tisíc SK? Našťastie sa ma na to nik nepýtal. A ešte som mal drzosť požiadať o odpustenie penalizácie z dôvodu druhotnej platobnej neschopnosti. To bolo pred 10 rokmi.

Odvtedy som nemal daňovú kontrolu za celý rok, iba sem tam qartálnu DPH, všetko platím načas.

Moji klienti v sro nemajú 355 a keď tak sa to vyrovná v priebehu roka s 365.

Názor, že daňový úrad je bezmocný je mylný. Keď DÚ chce vytiahnuť peniaze od daňovníka tak 3% z majetku vytiahne tak pri každej kontroleto docieli nakoľko nik nemá účtovníctvo bez jediného porušenia zákona o účtovníctve.

Toľko môj názor.

apo