matworld
24.04.13,20:12
Dobrý deň vážení poradáci,

rád by som vás požiadal o fundovanú radu aj po právnej stránke ako naložiť s výstavbou plota.

Náš prípad určite nieje ojedinelý a vaše rady budú určite prospešné aj pre iných:

Máme novostavbu bývame v nej už rok a nevieme sa dohodnúť so sudedou kto bude stavať plot a financovať ho. Jediné na čom sme sa zhodli je jeho budúci tvar a materiál.
- Ja mám za to, plot by mal stát na hranici pozemkov a realizáciu spolufinancovať sused s ktorým plot susedí dielom 50 %.
- Kdežto suseda 61r.(má tiež novostavbu) tvrdí, že plot má stavať ten ktorému je plot z pravej strany podkladá to argumentom, že to tak je a bolo odjakživa(ja som pre toto tvrdenie nenašiel žiadne podloženie v zákone, navyše ktora je pravá strana ked som oproti pozemku alebo chrbtom k pozemku).

No vidím to tak že sa nikdy nedohodneme, a preto som sa rozhodol požiadať o radu a právnu pomoc.

Vystaviam plot za vlastné náklady od a po z a potom chcem riadnou cestou požiadať súd aby nariadil susede vyplatiť mi 50% dielom(samozrejme všetko podložím faktúrami.

- Poraďte mi prosím akú mám šancu uspieť?
- Ako to..., a čo mám napísať na súd?
- Na ktorý súd sa mám obrátiť? (spadám pod okres Senec, Ba kraj)
- Existuje skrátené konanie

Srdečne Vám za rady ďakujem

Martin
Martin1310
24.04.13,18:23
Myslím že neexistuje zákon ktorý by ukladal mať oplotený pozemok.Majitel je ale povinný zabezpečiť aby napr.jeho domáce zvieratá alebo pes neobtažovali susedov na ich pozemkoch.Bude to len na dohode medzi vami.Ja tiež budem tento rok robiť plot ktorý nieje môj ale ked ho chcem nič iné mi neostáva.
arizona
24.04.13,18:29
Ziaden zakon neprikazuje majitelovi, ze si musi svoj pozemok oplotit.
Kto chce plot, moze si ho postavit na svojom pozemku,alebo po dohode so susedom aj na hranici pozemku.

​Pri novej ulici je vzdy na dohode,ako sa ludia dohodnu, ktoru stranu plotu postavia. V nevyhode byva vzdy krajny dom.
buchač
24.04.13,18:38
...
Vystaviam plot za vlastné náklady od a po z a potom chcem riadnou cestou požiadať súd aby nariadil susede vyplatiť mi 50% dielom(samozrejme všetko podložím faktúrami.

- Poraďte mi prosím akú mám šancu uspieť?
- Ako to..., a čo mám napísať na súd?
- Na ktorý súd sa mám obrátiť? (spadám pod okres Senec, Ba kraj)
- Existuje skrátené konanie

Srdečne Vám za rady ďakujem

Martin
Šanca uspieť žiadna ...teda v podstate ...
Neprinútiš nikoho ...
Čo keď susedka nemá financie na ten plot ???...to sa má zadĺžiť kvôli Tvojmu zámeru ohľadom plota ???

Postav plot , zasaď strom a sploď syna ...
Plot bude len Tvoj , zvýši sa tým pádom aj cena nehnuteľnosti ...
pavol54
24.04.13,19:08
Dobrý deň vážení poradáci,

rád by som vás požiadal o fundovanú radu aj po právnej stránke ako naložiť s výstavbou plota.

Náš prípad určite nieje ojedinelý a vaše rady budú určite prospešné aj pre iných:

Máme novostavbu bývame v nej už rok a nevieme sa dohodnúť so sudedou kto bude stavať plot a financovať ho. Jediné na čom sme sa zhodli je jeho budúci tvar a materiál.
- Ja mám za to, plot by mal stát na hranici pozemkov a realizáciu spolufinancovať sused s ktorým plot susedí dielom 50 %.
- Kdežto suseda 61r.(má tiež novostavbu) tvrdí, že plot má stavať ten ktorému je plot z pravej strany podkladá to argumentom, že to tak je a bolo odjakživa(ja som pre toto tvrdenie nenašiel žiadne podloženie v zákone, navyše ktora je pravá strana ked som oproti pozemku alebo chrbtom k pozemku).

No vidím to tak že sa nikdy nedohodneme, a preto som sa rozhodol požiadať o radu a právnu pomoc.

Vystaviam plot za vlastné náklady od a po z a potom chcem riadnou cestou požiadať súd aby nariadil susede vyplatiť mi 50% dielom(samozrejme všetko podložím faktúrami.

- Poraďte mi prosím akú mám šancu uspieť?
- Ako to..., a čo mám napísať na súd?
- Na ktorý súd sa mám obrátiť? (spadám pod okres Senec, Ba kraj)
- Existuje skrátené konanie

Srdečne Vám za rady ďakujem

Martinspravidla sú nejaké zaužívané pravidlá : z jednej bočnej strany a spredu domu zvykne ohraďovať vlastník s konca parcely fifty fifty treba zistiť ako je to zaužívané na ulici. Spravidla plot býva súčasťou projektu, na súde neuspeješ (daj si talianskeho mramoru a žaluj skús pochodiť veď to sú tiež náklady -absurdné)
Ice dive
24.04.13,19:15
nehovoriac o tom, že žalobou na súde si "vylepšíš" už aj tak dosť naštrbené susedské vzťahy...

suseda má svojim spôsobom pravdu... na dedinách sa toto pravidlo zaužíva, že keď stojím na svojom pozemku a kukám do ulice, tak plot z pravej strany je môj... ale oporu toto tvrdenie nemá v žiadnom zákone... preto spravidla developer keď stavia nové štvrte tak do ceny zahrnie aj oplotenie jednotlivých parciel... jednak tak obháji vyššiu cenu a istým spôsobom dá danej ulici aj určitú štábnu kultúru, lebo si jednotliví majitelia nebudú robiť ploty len tak hala bala ten z pletiva, henten z betónových tvárnic a pod...
wagner
24.04.13,19:22
Keď chceš mať plot, tak si svoj pozemok oploť - to znamená že môžeš ísť po svojej hranici pozemku. Podotýkam, na vlastné náklady. Žiaden zákon neurčuje, že kto a kde musí mať pozemok oplotený. Ja bývam prvá v rade a pozemok mám oplotený z troch strán. Suseda vedľa nemusela oplotiť nič, lebo si oplotil ďalší sused. O čo sa chceš súdiť?:confused: Nemáš kde vyhadzovať peniaze? Prečo by suseda mala doplácať na oplotenie? Kde si prišiel na to, že Ti má zaplatiť 50% nákladov na oplotenie? Ona si nemusí nič oplotiť. Stavebný zákon neurčuje, že si musíš oplotiť pozemok.Nevymýšlaj, susedské vzťahy si pestuj ale nerozbíjaj nejakým oplotením. A keď chceš, sprav si oplotenie zo všetkých štyroch strán a poriadne vysoké, aby si ani susedov nevidel a budeš mať pokoj a nebudeš rýpať do susedov.
pavol54
25.04.13,02:33
lenže s poriadnou výškou plota sused nemusí súhlasiť kvôli slnku