Kacicka
08.03.06,20:02
Ahojte,

chcela by som poradiť. Známy chce kúpiť od fyzickej osoby nepodnikateľa na základe kúpno-predajnej zmluvy elektroinštalačný materiál.
Dočítala som sa že fyzická osoba môže predať na základe zmluvy tovar do 100.000,- bez toho aby musela daný príjem zdaniť. Je to pravda?
Podnikateľ musí takto kúpený elektor.materiál odpisovať, ak jeho hodnota je 50.000,- alebo si to môže jednorázovo uplatniť ako výdávok?

Ď.
Manual
08.03.06,19:06
Ahojte,

chcela by som poradiť. Známy chce kúpiť od fyzickej osoby nepodnikateľa na základe kúpno-predajnej zmluvy elektroinštalačný materiál.
Dočítala som sa že fyzická osoba môže predať na základe zmluvy tovar do 100.000,- bez toho aby musela daný príjem zdaniť. Je to pravda?
Podnikateľ musí takto kúpený elektor.materiál odpisovať, ak jeho hodnota je 50.000,- alebo si to môže jednorázovo uplatniť ako výdávok?

Ď.
Jednorázovo do nákladov do materialu. A predávajúci nič nemusí zdaňovať, len kupujúci ho musí v zmysle zákona nahlásiť na DU.
Kacicka
08.03.06,19:08
musí ho nahlásiť aj keď je to do 100.000,-? Platí to aj pre zdaň.obdobie 2005?
Manual
08.03.06,19:09
musí ho nahlásiť aj keď je to do 100.000,-? Platí to aj pre zdaň.obdobie 2005? Do 100000 nie, ale ak by vyplatil 100001,- tak áno a pre r. 2005
Milan Benka
08.03.06,19:10
Nemusí, ak je to do 100000,-
Kacicka
08.03.06,19:11
Ďakujem za pomoc! :)
Tweety
08.03.06,19:11
musí ho nahlásiť aj keď je to do 100.000,-? Platí to aj pre zdaň.obdobie 2005?
Tzv. bonzák- súčinnosť- zákon 511/1992 O správe daní a poplatkov sa týka platieb nad 100000.-Sk.
Zita5
08.03.06,19:13
Ahojte,

chcela by som poradiť. Známy chce kúpiť od fyzickej osoby nepodnikateľa na základe kúpno-predajnej zmluvy elektroinštalačný materiál.
Dočítala som sa že fyzická osoba môže predať na základe zmluvy tovar do 100.000,- bez toho aby musela daný príjem zdaniť. Je to pravda?
Podnikateľ musí takto kúpený elektor.materiál odpisovať, ak jeho hodnota je 50.000,- alebo si to môže jednorázovo uplatniť ako výdávok?

Ď.


Odkiaľ má toľko elektroinštalačného materiálu ? Neviem, ale toto by bolo určite lepšie vyfakturovať .Pokiaľ je to čo ja myslím........., tak sa uberaj iným smerom .;)
Kacicka
08.03.06,19:15
Bol podnikateľ, mal živnosť a chcel sa toho zbaviť. A predsa predať to môže za akúkoľvek cenu ak s tým kupujúci súhlasí... nie?
Zita5
08.03.06,19:19
Bol podnikateľ, mal živnosť a chcel sa toho zbaviť. A predsa predať to môže za akúkoľvek cenu ak s tým kupujúci súhlasí... nie?

Ak je to tak a si o tom 100% presvedčená :rolleyes: , že predávajúci ukončil živnosť ,tak postupuj ako Ti radili vyššie kolegovia .Ale tá zmluva určite padne do oka daňovému kontrolórovi .:)
Kacicka
08.03.06,19:22
Je to jeho otec, popravde to ešte nekúpil ale už vyfakturoval, no nevedel, že musí mať aj príjem tovaru na to aby to mohol predať. Preto chcem zachrániť situáciu a urobiť zmluvu, aby mal aj doklad o kúpe. Dúfam, že je to tak správne.
Kacicka
08.03.06,19:28
kedysi bolo, že do 10.000,- príjem nemusel byť zdanený, teraz som sa dočítala že do 100.000,- u fyzickej osoby nepodnikateľa. Myslíš, že je to ináč?
Manual
08.03.06,19:33
kedysi bolo, že do 10.000,- príjem nemusel byť zdanený, teraz som sa dočítala že do 100.000,- u fyzickej osoby nepodnikateľa. Myslíš, že je to ináč?
A ak radový občan-nepodnikateľ predá auto, tiež príjem nezdaňuje. Prečo by to malo byť inak u predaja káblov, a iného materialu alebo náradia ?
Kacicka
08.03.06,19:40
a nemal by byť problém, že to mal kedysi v majetku ako podnikateľ?
Manual
08.03.06,19:53
a nemal by byť problém, že to mal kedysi v majetku ako podnikateľ?
Prvotná tvoja otázka je ale iná... tam nespomínaš že bol podnikateľom. To že ho mal ako podnikateľ, že mu ostal ako nejaká prebytočná zásoba alebo ako k tým káblom došiel, mal vysporiadať pri ukončení živnosti. Teraz čo ? Asi sa modliť aby to dobre dopadlo, že nikto nebude zisťovať, že niekedy podnikal.
Kacicka
08.03.06,20:03
ako si to mal vysporiadať? jednoducho ukončil živnosť a ostali mu nejaké zásoby. Môžeš mi vysvetliť ako sa to vysporadúva?
Jana Acsová
08.03.06,20:08
ako si to mal vysporiadať? jednoducho ukončil živnosť a ostali mu nejaké zásoby. Môžeš mi vysvetliť ako sa to vysporadúva?O zostatok zásob ku dňu ukončenia živnosti mal zvýšiť základ dane z príjmov.
dara
09.03.06,06:10
No k tejto téme by som sa rada pripojila. Fyzická osoba nie je povinná zdaňovať do 100 tisíc? Nie je to náhodou tak, že do 5 tisíc príjem nezdaňuje?
Zita5
09.03.06,06:19
Prvotná tvoja otázka je ale iná... tam nespomínaš že bol podnikateľom. To že ho mal ako podnikateľ, že mu ostal ako nejaká prebytočná zásoba alebo ako k tým káblom došiel, mal vysporiadať pri ukončení živnosti. Teraz čo ? Asi sa modliť aby to dobre dopadlo, že nikto nebude zisťovať, že niekedy podnikal.


Manuál ja som vycítila hneď z otázky , že čo sa deje . Pozri si moje predchádzajúce príspevky . Neviem prečo , ale mám intuíciu, že zadaná otázka sa okolo niečoho točí .:) Skoro si so mnou zasa nesúhlasil .:p
Jana Acsová
09.03.06,06:23
Od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem tej, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.

Sem sa podľa môjho názoru snaží posunúť debata v rámci príspevku.

A ešte k tejto téme:
Nakoľko fyzická osoba málokedy má v držbe ako osobný (súkromný) majetok elektroinštalačný materiál v hodnote 100 tis. Sk (určite je to ojedinelé) aj prípadná kúpno-predajná zmluva bude predmetom bližšieho overovania pri daňovej kontrole. A je veľká pravdepodobnosť, že sa bude skúmať aj súvis predávaného materiálu s predchádzajúcimi aktivitami predávajúceho.
Beba
09.03.06,07:31
V prípade, že pri ukončení živnosti si zásoby vysporiadal daňovo i účtovne /prípadne aj DPH ak bol platcom / , ostali mu vlastne zásoby v osobnom vlastníctve a tie može predať na základe kúpno-predajnej zmluvy ako súkromná osoba ? Zaujímalo by ma to tiež.
Jana Acsová
09.03.06,08:04
V prípade, že pri ukončení živnosti si zásoby vysporiadal daňovo i účtovne /prípadne aj DPH ak bol platcom / , ostali mu vlastne zásoby v osobnom vlastníctve a tie može predať na základe kúpno-predajnej zmluvy ako súkromná osoba ? Zaujímalo by ma to tiež.Môže ... v prípade ďalšieho predaja zásob, o ktoré sa upravil základ dane pri skončení podnikania, sa do základu dane zahrnie iba rozdiel, o ktorý prevyšuje predajná cena, hodnotu nespotrebovaných zásob zahrnutých do základu dane pri skončení podnikania.
Beba
09.03.06,10:48
Díky. Takže predá za symbolickú cenu - pod OC /aby sa toho zbavil / kamarátovi a má pokoj.:D
mimotemy Mimochodom - ešteže dnes nie je prvý piatok - vám vyšlo počasie na cestu z a do BB. Dnes padá a padá kalamitka na najmenších ľudí na svete - snehu máme po krk:D :D :D