reiders
25.04.13,11:53
Môže si firma uplatniť oslobodenie od DPH, ak preváža denne tovar do čl. štátu EU, za čo vystavuje hromadnú mesačnú faktúru, pokiaľ má iba spísanú zmluvu o dodaní tovaru?
- Treba mať aj dodacie listy, lebo je náročné ich vystavovať?
- Pokiaľ sa vezie tovar hneď od nášho dodávateľa k nášmu odberateľovi, stačí ak odberateľ potvrdí prevzatie tovaru na dodacom liste nášho dodávateľa?
- A čo v prípade, ak odberateľ potvrdí prevzatie tovaru pečiatkou, kde je názov firmy odlišný ako na faktúre? Napr. v prípade, že sa firma premenovala, ale nepoužíva ešte svoju starú pečiatku. Vadí to? Ďakujem.
martinez
25.04.13,14:37
pozri §43, ods.5
reiders
26.04.13,08:29
Áno, ten paragraf poznám, ale v ods. 5 písm. d je inými dokladmi, teda ak mám zmluvu, nepotrebujem dodací list.. nepíšu či musia byť všetky doklady alebo len niektoré z nich.. podľa mňa netreba zmluvu, ak mám dodacie listy alebo naopak.. vaša odpoveď nie je dostačujúca, resp. nie je odpovedané na konkrétne moje otázky. Ani daňový úrad mi na ne nechcel odpovedať, napísali mi veci zo zákona, ale ten si viem prečítať aj sama, vysvetlenie k nemu mi však nikto doposiaľ neposkytol.
martinez
26.04.13,12:34
neviem, co je na tom paragrafe nezrozumitelne... v §43,5,c je napisane, ze ak je doprava vykonana vo Vasej rezii (dodavatel) musite mat POTVRDENIE O PRIJATI TOVARU. Toto potvrdenie moze mat akukolvek formu, podstatne je, aby obsahovalo vsetky potrebne udaje, ktore su vymonovane v bodoch 1-5.

Dodaci list (aj ked je vysatveny Vasim dodavatelom) by mal obsahovat body 1 az 3 (pokial neobsahuje, tak to nie je dodaci list), nechajte si ho potvrdit odberatelom ... nech do neho este Vas dodavatel dopise rukou meno a priezvisko vodica a ECV a vybavene... podmienky oslobodenia su splnene.

Takze na otazku "Pokiaľ sa vezie tovar hneď od nášho dodávateľa k nášmu odberateľovi, stačí ak odberateľ potvrdí prevzatie tovaru na dodacom liste nášho dodávateľa?" mozno odpovedat, ze ano, staci... ak tento dodaci list bude niest v sebe vsetky info vymenovane v bodoch 1-5
reiders
26.04.13,13:57
Vďaka a čo tretia otázka?
reiders
26.04.13,13:57
resp. posledná otázka..
martinez
26.04.13,14:37
no neviem.. v takychto zalezitostiach podla mojho nazoru je dokazne bremeno na danovnikovi/platitelovi... to znamena, ze ak dokazete doveryhodne preukazat, ze sa jedna o ten isty subjekt (napr. na zaklade uplneho vypisu z obchodneho registra kde su zaznamenane vsetky zmeny), a ze tento subjekt iba pouzil staru peciatku, tak by asi nemal byt problem.... musite to vsak zrozumitelne a preukazatelne podlozit a vysvetlit (dokazne bremeno je na Vasej strane).

kazdopadne peciatka nie je zakonom stanoveny institut identifikacie .... v ziadnej pravnej uprave nie je napisane, ze na doklade musi byt peciatka... nikde nie je napisane, ze ak doklad neobsahuje peciatku, tak je neplatny ... a ked sa pozriete na §43,5,c, body 1-5, mate tam niekde uvedene, ze potvrdenie o prijati tovaru musi obsahovat peciatku ? ja nie...