Renat
08.03.06,20:25
Zdravím,
mám otázku ohľadom nákladov na podnikanie. Začala som podnikať tohto roku a adresa pdonikania sa zhoduje s adresou mojho bydliska. Byt je v mojom vlastníctve a súčasne so mnou v ňom má trvalé bydlisko aj môj priateľ. Potrebujem poradiť čo ohľadom užívania bytu si môžem dať do nákladov. Mám konkrétne na mysli nájomné ( čo zahŕňa vodu, kúrenie, rozhlas a televíziu ) a elektrinu. Moje informácie sú také, že elektrinu áno ale ohľadom nájomneého by som musela spísať sama so sebou nájomnú zmluvu. A ešte jednu otázku súvisiacu s nehnuteľnosťou, s ktorou súvisí podnikanie, ak by som dala vymeniť okná a vymaľovať aj to si môžem dať do nákladov?
Ďakujem.
Zita5
08.03.06,19:32
Zdravím,
mám otázku ohľadom nákladov na podnikanie. Začala som podnikať tohto roku a adresa pdonikania sa zhoduje s adresou mojho bydliska. Byt je v mojom vlastníctve a súčasne so mnou v ňom má trvalé bydlisko aj môj priateľ. Potrebujem poradiť čo ohľadom užívania bytu si môžem dať do nákladov.

Musíš mať nahlásenú kanceláriu doma , zmenu účelu užívania z bytu na kanceláriu a Tebou určené metre .Za tie metre používané na podnikateľské účely treba platiť daň znehnuteľnosti a to vyššiu ako za bytové priestory .

S určeným % za spotrebu elektriny a poprípade telefónu postupovať opatrne .

Nájom do výdavkov v žiadnom prípade .To sú priestory určené na bývanie a to by neprešlo .



Mám konkrétne na mysli nájomné ( čo zahŕňa vodu, kúrenie, rozhlas a televíziu ) a elektrinu. Moje informácie sú také, že elektrinu áno ale ohľadom nájomneého by som musela spísať sama so sebou nájomnú zmluvu.
Sama so sebou nájomná zmluva nie je možná .

A ešte jednu otázku súvisiacu s nehnuteľnosťou, s ktorou súvisí podnikanie, ak by som dala vymeniť okná a vymaľovať aj to si môžem dať do nákladov?

Podľa mňa nie .To je nie priestor podľa opisu využívaný na 100% podnikanie .
Ďakujem.


.......................čítaj tučným
machuľa
20.07.06,03:55
Prosím Vás o radu, my máme rodinný dom, mažel je SZČOa v pivničných priestoroch vedieme sklad tovaru. Môžeme si napísať nejakú nájomnú zmluvu a tak si znižiť náklady?
Ak áno čo k tomu treba aby to bol daňovo uzanteľný náklad?
Ďakujem
STRELEC
20.07.06,04:05
Viď príspevok č.2. Platí primerane, ovšem so zohľadnením že sa jedná o RD. Dá sa napr. možno zriadiť podružné meranie spotreby elektriny. Ale pri tej spotrebe?

Človek hľadá náklady kde sa len dá. Možno skôr by to bolo ako-tak efektívne, keby majiteľom domu bola osoba inak bez príjmu a nájomné spolu napr. s poskytovaním nejakých služieb na základe príkaznej a podobnej zmluvy by tej osobe "neuškodilo". Ale inak skôr nie.