svitkanr
25.04.13,11:46
manžela má vyplatiť brat nakoľko sa urobil prepis rodičovského domu s jeho súhlasom na brata,ten peniaze má v hotovosti ale nechce mu ich vyplatiť lebo manžel nemá účet,máme iba jeden môj a že na ten mu to poslať nemôže lebo potrebuje potvrdenie pre notárku,že peniaze poslal naozaj jemu.musí si len kvôli tomu otvoriť účet alebo je to blbost?:confused:
Xanti
25.04.13,09:53
Nech si mng. otvorí účet v mBank je bezplatný, za pár dní hotový ... a vec poriešená.
ivka70
25.04.13,10:01
Moze mu to poslat postovou poukazkou, nie?
svitkanr
25.04.13,10:02
to nechce lebo je to vraj vela peňazí
Oliwa
25.04.13,10:03
Je to blbosť... Peniaze mu predsa môže poslať aj poštovou poukážkou na meno. Čo s tým má notárka? Dedičské bolo ukončené, ak osvedčenie nadobudlo právoplatnosť, jej robota skončila. To, či ho účastníci konania rešpektujú a správajú sa ako dospelí, je druhá vec.

Čo je napísané v osvedčení o dedičstve? Že brat poukáže manželovi peniaze na konkrétne číslo účtu? Ak máte spoločný účet na Tvoje meno, je tam uvedený Tvoj účet alebo ako je to formulované - všeobecne, že je ho povinný vyplatiť takou a takou sumou do určitého dátumu? Mrknite sa na to a budete/budeme múdrejší... Neverím, že je tam napísané, že notárke treba predložiť nejaký /akýkoľvek/ dôkaz o vyplatení súrodenca... :rolleyes: Mimochodom, ešte je aj možnosť vyplatiť peniaze v hotovosti - trebárs rovno pred notárkou, ktorá o tom vyhotoví zápisnicu. Ale zadarmo to nebude...

Vyzerá to tak, že problém nebude ani s účtom, ani s notárkou, ale s bratom...:(
svitkanr
25.04.13,10:07
je to formulované len všeobecne,takou a takou sumou do určitého dátumu,len sa ohrádza tým,že za pár rokou ich môžeme pýtať znova a on chce mať doklad
Xanti
25.04.13,10:07
Moze mu to poslat postovou poukazkou, nie?
No môže, ale treba si uvedomiť, že za poslanie poštovou poukážkou sa platí v závislosti od výšky poslanej sumy. Tak sa nedivím, že taký spôsob nechce zvoliť.

​Ešte je riešenie, dať peniaze z ručky do ručky u notára. A ten to môže osvedčiť. Síce aj to stojí peniaze. Asi účet je najlacnejšie riešenie.
svitkanr
25.04.13,10:10
chceli sme to riešiť u notára ale to nechce platiť že to je drahé:-(
Xanti
25.04.13,10:11
chceli sme to riešiť u notára ale to nechce platiť že to je drahé:-(
Tak potom neostáva nič iné len aby si mng. založil účet v banke. Aj hocjakej .. a po prevedení penazí tie previedol inam abo vybral a účet zruší ...
Katy a R
25.04.13,10:19
veru v dnešnej dobe nie je problém otvoriť si účet - aj keď len na tú jednu platbu. A bez poplatkov - a ako aj už bolo písané, ani nemusí nikam chodiť :);)
svitkanr
25.04.13,10:19
ano je to tak je strasne tvrdohlavý a tvrdi si len to svoje
Oliwa
25.04.13,10:21
je to formulované len všeobecne,takou a takou sumou do určitého dátumu,len sa ohrádza tým,že za pár rokou ich môžeme pýtať znova a on chce mať doklad
No ak je to takto, tak to kľudne môže poslať aj na Tvoj účet s tým, že na prevodný príkaz v banke uvedie do poznámky text: Meno a priezvisko manžela + dôvod: vyplatenie dedičského podielu. Bodka. A takto sa to objaví aj na výpise z účtu Vás oboch + on bude mať ako doklad predsa aj prevodný príkaz.

Brat nemá právo nútiť Tvojho manžela založiť si účet, ak hospodárite spoločne. Ak to chcel, mal trvať na tom, aby notárka túto jeho podmienku zapísala, ale to by s ňou museli obaja súhlasiť. Teraz nech nevymýšľa, lebo tie jeho výhovorky absolútne neobstoja.

Inak nedávno mala napr. Poštová banka výhodné otvorenie jednodňového "termínovaného" účtu - ak sa predsa pre nejaký rozhodnete, treba si zvoliť taký, kde nebudete platiť nielen za založenie, ale najmä za zrušenie účtu, tam si niekedy banky zvyknú zapýtať...
Oliwa
25.04.13,11:06
No môže, ale treba si uvedomiť, že za poslanie poštovou poukážkou sa platí v závislosti od výšky poslanej sumy. Tak sa nedivím, že taký spôsob nechce zvoliť.

​Ešte je riešenie, dať peniaze z ručky do ručky u notára. A ten to môže osvedčiť. Síce aj to stojí peniaze. Asi účet je najlacnejšie riešenie.
Záleží na tom, o akú sumu sa jedná - či má vyplatiť trebárs 5 000 alebo 50 000 €... :rolleyes:
Môže to napr. rozdeliť na viac menších súm za menšie poplatky.
Riešení je rozhodne viac, len mám dojem, že pánovi bratovi sa do toho veľmi nechce... :mee:
Má rodičovský dom, má peniaze v hotovosti, a teraz sa bude handrkovať o pár drobných...

Á propos, ak má švagor tie peniaze naozaj v hotovosti doma niekde v ponožke alebo v kredenci, tak je tu ešte posledná možnosť, ktorá mi teraz napadla: nech ich vloží priamo na Tvoj účet a na vkladový lístok nech napíše tú poznámku: meno manžela + výplata dedičského podielu. Samozrejme zadarmo to nebude, tiež bude treba platiť bankový poplatok - ale však dostal dom :eek:! Alebo mu povedzte, že poplatky súvisiace so získaním svojho podielu zaplatíte Vy, ale prídete si zobrať z rodičovského domu trebárs komín... ;):D
Xanti
25.04.13,11:16
Ale ja byť na zadávateľkinom mieste, ani nenúkam svoj účet na prevod peňazí. Čo ak sa to dokašle, myslím manželstvo a mng. bude vyžadovať tie peniaze lebo prišli na jej účet. Ako sa hovorí za dobrotu na žobrotu . A ozaj nič sa nestane ak si jej mng. spraví účet alebo tuším aj vkladná knižka tak funguje, bez poplatkov vie sa tam vložiť hotovosť prevodom z účtu ... a vec vybavená.
svitkanr
25.04.13,12:02
dakujem aj ja som to takto myslela,tak mu teda aj navrhnem a budem argumentovat tym co ste povedali
ivka70
25.04.13,12:54
Ale ja byť na zadávateľkinom mieste, ani nenúkam svoj účet na prevod peňazí. Čo ak sa to dokašle, myslím manželstvo a mng. bude vyžadovať tie peniaze lebo prišli na jej účet. Ako sa hovorí za dobrotu na žobrotu . A ozaj nič sa nestane ak si jej mng. spraví účet alebo tuším aj vkladná knižka tak funguje, bez poplatkov vie sa tam vložiť hotovosť prevodom z účtu ... a vec vybavená.

Kedze tie peniaze su z dedicstva, patria manzelovi, tak ci tak ma manzel na ne pravo, nie su sucastou BSM.

Ale ta myslienka s vkladnou knizkou je fajn, tam sa skutocne da previest z uctu peniaze.
Katy a R
25.04.13,17:22
je úplne jedno, či zriadi účet, alebo vkladnú knižku ..