Tatiana T.
25.04.13,18:57
Prenajala som si nebytový priestor v pivnici, keď sa to dozvedel sused, napísal žiadosť o zrušenie nájmu a vlastníkov bytov informoval - klamal o našej rodine. Na základe tohoto klamstva - ohovárania, mi SBD zaslalo ukončenie prenájom miestnosti (s výpovednou lehotou). Petíciu podpísala nadpolovičná väčšina. Ako je to možné, že na základe ohovárania je možné ukončiť prenájom? SBD pochybilo, pretože si neskontrolovali podpisy - duplicitné podpisy + podpisy nevlastníkov. Keď som na to upozornila, neodpovedali mi.
​Tatiana

Petíciu podpísali aj podnájomníci, tz. že nemusí sedieť počet hlasov vlastníkov bytov + niektorí vlastníci podpísali 2-krát. SBD mi poskytlo žiadosť o zrušenie prenájmu iba k nahliadnutiu (neviem presný počet skutočných platných podpisov).
Áno jedná sa o spoločný priestor.
buchač
25.04.13,17:31
Prenajala som si nebytový priestor v pivnici, keď sa to dozvedel sused, napísal žiadosť o zrušenie nájmu a vlastníkov bytu informoval - klamal o našej rodine. Na základe tohoto klamstva, mi SBD zaslalo ukončenie prenájom miestnosti (s výpovednou lehotou). Petíciu podpísala nadpolovičná väčšina. Ako je to možné, že na základe ohovárania je možné ukončiť prenájom? SBD pochybilo, pretože si neskontrolovali podpisy - duplicitné podpisy + podpisy nevlastníkov. Keď som na to upozornila, neodpovedali mi.
​Tatiana
Opýtam sa ...

Ste vlastníci bytov komplet ?....
Alebo si v nejakom podnájme určitého bytu ???
...lebo nejak mi to nejde dokopy - viď zvýraznené ...
verkaz
25.04.13,17:36
Určite sa nejedná o nebytové priestory ale o spoločné. Petícia by nemala platiť. Je treba zvolať zhromaždenie alebo schôdzu vlastníkov bytov, kde sa bude hlasovať.
buchač
25.04.13,17:45
Určite sa nejedná o nebytové priestory ale o spoločné. Petícia by nemala platiť. Je treba zvolať zhromaždenie alebo schôdzu vlastníkov bytov, kde sa bude hlasovať.
...mne je toto jasné ...

Pýtam sa len z toho dôvodu , že ak by boli vlastníci bytov a SBD by fungovalo ako správca , tak v tomto prípade nemá družstvo rozhodovaciu právomoc , ale vykonávaciu ...
To znamená , že SBD s prenájcom nebytových - spoločných priestorov urobí v zastúpení vlastníkov tú nejakú zmluvu a nič iné ...samozrejme po splnení náležitých povinností ...
buchač
25.04.13,17:46
...zvýraznené je dôležité . Buď ide o preklep , alebo o fakt ...
Tatiana T.
25.04.13,20:08
SBD je správca. Áno, Zmluvu o prenájme spoločného priestoru sme podpísali, avšak SBD na základe listu od suseda Žiadosť o zrušenie nájmu s podpismi nadpolovičnej väčšiny mi zaslalo Výpoveď zmluvy o prenájme spoločného priestoru.
Tatiana T.
25.04.13,20:10
Sme vlastníci komplet. Podpisy nevlastníkov - napr. rodičia prepísali byt na deti a bývajú v ňom, ale petíciu podpísali.
sito
25.04.13,20:37
Sme vlastníci komplet. Podpisy nevlastníkov - napr. rodičia prepísali byt na deti a bývajú v ňom, ale petíciu podpísali.

Môžu za deti, ale musia mať na to ich úradne overený súhlas, ak nie? Je ich hlas neplatný.

Čo a na čo bolo prenajaté, keď mu to tak pohlo pečienkou. A veď s prenájmom musela tiež súhlasiť väčšina, prípadne väčšia menšina.
Tatiana T.
26.04.13,07:00
Overený súhlas určite nemali. Len ako sa dostanem, resp. dosiahnem prepočítanie hlasov, keď SBD mi tento dokument poskytlo iba k nahliadnutiu. Na môju žiadosť o prepočítanie hlasov nereagovalo.
Prenajatá bola pivničná miestnosť, ktorú on s mojim nebohým manželom a ešte jedným susedom vypratali a urobili si z toho dielňu (podľa mňa sklad, lebo tam nie je 220). Chcel ma vyhodiť z tej miestnosti, ale ja som využila zákonnú možnosť a miestnosť som si prenajala - podpísala nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov. Následne som suseda informovala o prenájme tejto miestnosti. Na to reagoval tak, že napísal žiadosť o zrušenie prenájmu a informoval ich o nepravdivých údajoch (ohováral), na základe čoho sa vlastníci rozhodli podpísať mu petíciu o zrušení prenájmu.
sito
26.04.13,07:16
No, máte to tam divoké, najväčší divoch je asi správca, že vás všetkých neusmerní, aby ste konali v rámci zákona.

Že ste nepostupovali takto:

§ 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.

(6) Ak nejde o rozhodovanie o zmluve o spoločenstve alebo o zmluve o výkone správy môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda vyhlásiť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, otázka alebo otázky; ak je viac otázok, označia sa poradovými číslami. Pri každej otázke musia byť dva rámčeky, z ktorých jeden je nadpísaný slovom "áno" a druhý slovom "nie". Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru nevyznačí svoj názor, je hlas neplatný. Po vykonaní hlasovania písomnou formou správca, zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak zákon neustanovuje inak. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci možno opakovať až po prerokovaní predmetu hlasovania na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

Či?
Tatiana T.
26.04.13,12:11
Ďakujem. Máme ešte jeden problém, že som všetky termíny prepásla. SBD mi doručilo výpoveď z prenájmu a pochybnú žiadosť o zrušenie prenájmu s petíciou som videla až po 15 dňoch (bola som na dovolenke). A už je to tiež viac ako 3 mesiace. Takže neskoro. Medzitým som riešila spor so susedom formou Trestného oznámenia.
sito
26.04.13,21:20
A za čo by mal byť potrestaný?
Tatiana T.
28.04.13,16:02
1. Ohováral ma a môjho syna, na základe čoho mi výpoveď z prenájmu. Podľa mňa, keď niekto šíri vyfabulované veci mal by byť potrestaný, aby si dal druhý-krát pozor na to čo píše a rozpráva o druhom.
2. Vymenil zámok na spoločnom priestore (pivnica - sušiareň), nedal mi kľúč, ani mi neumožnil zobrať veci. Využíva spoločný priestor na úkor ostatných - § 218 Trestného zákona.