zit_a
25.04.13,19:46
Podpisali sme predkupnu zmluvu.
Pokiaľ sme čakali, kym na katastri vymažú z bytu ťarchu (kvoli pôžicke), jeden z predávajúcich zomrel.
Tým pádom musí byt prejsť najprv dedičským konaním, aby sme mohli niečo ďalej riešiť.
Majiteľ bytu v ňom už nebýva. Ponúkol nám teda, že sa možeme nasťahovať a platiť nájom vo výške energií a nájmu,ktorý platil za byt aj on. ( Aby to nemusel teraz platiť, kedze tam nebýva).
Byt je však v povodnom stave. Pokiaľ však byt nie je náš, nemôžeme v ňom robiť žiadne zásahy. Resp. máme obavu z toho, aby sa niečo závažné nevyskytlo do doby, kým byt prejde dedičským konaním a peniaze, ktoré do úprav vrazíme, sa nám nevrátia. (I keď majiteľ nás ubezpečuje, že on by nám ten byt určite nezobral).
Rovnako tiež nechceme ísť bývať do bytu, kam si musíme najprv nakúpiť nový nábytok (kedže sme v podnájme a vlastný nemáme) a potom po par mesiacoch, keď už bude oficiálne náš, začať prerábať a všetko si zasviniť.
Existuje po právnej stránke nejaký zákon, reps. zmluva, ktorú by sme mohli uzavrieť s majitelom a zabezpečili si, že aj ked ten byt začneme hneď teraz prerabať (s tým, že ešte budeme bývať v našom aktuálnom podnájme), že sa nemože stať aby sme prišli o peniaze, alebo o byt, keby si to nahodou majitel chcel predsa len rozmysliet?
Priznám sa, že ma veľmi neteší predstava čakať so založenými rukami pol roka na výsledok dedičského konania.
Mozno mi nič iné nezostane, ale možno niečo poradite.....
sito
25.04.13,20:39
Na sľuby by som neveril. Že by nezobral ... určite?
ariadna22
25.04.13,20:48
Na sľuby by som neveril. Že by nezobral ... určite?

1. urob dodatok k zmluve o budúcej zmluve.
ked zomrel vlastník (predajca na zmluve o budúcej zmluve)
xxxx dedič majetku predávajúceho zo zmluvy o bud. zmluve sa zaväzuje, že zmluva platí.

(ak máš na 100% zistené, že to zdedí len on inak si tam zožeň všetkch dedičov)

2.ked už prebehne dedičské konanie, môžeš ísť na okresný súd vypýtať si štempel o uznaní právoplatnosti ( normálne to funguje-právnička-súd-kataster - t.j. že to trvá aj dva mesiace,kým sa to dostane od právničky na kataster) a zaniesť si to na kataster sám aj so zmluvou o budúcej zmluve a s kúpnou zmluvou na toho dediča.
zit_a
26.04.13,05:07
preto tam nechceme ist byvat na "dobre slovo". Ak sa da, nejako si to poistit zmluvne, ak nie budeme čakat