vifi
26.04.13,09:00
Ahojte, mam internetovy obchod a chcem sa spytat, ako je to s vratenim tovaru do 7 dni zo zakona, ked sa jedna o spodne pradlo a plavky... Videla som na nejakych strankach, ze tam maju uvedene, ze toto z hygienickych dovodov nevymienaju, neprijimaju spat - je to podla zakona?? Mozem si to dat i ja do obchodnych podmienok?
Na porade som nasla tento clanok, ktory citujem nizsie, avsak celkom nerozumiem tomu, ako mam poucit spotrebitela o moznosti odstupenia od zmluvy, staci, ze to mam uvedene v obchodnych podmienkach? A list spotrebitela o odstupeni od zmluvy to ma mat aku formu? Bez toho tovar nemusim prijat? Alebo zakaznikovi stavy vyplneny reklamacny formular? Dakujem :)

"Podľa zákona má spotrebiteľ právo od zmluvy odstúpiť bez uvedenia dôvodudo 7 pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby, pričom je nevyhnutné, aby bol v uvedenej lehote list spotrebiteľa o odstúpení od zmluvy doručený predávajúcemu. Ešte pred uzavretím zmluvy musí predajca poučiť spotrebiteľa o možnosti odstúpenia od zmluvy. Ak predajca o práve spotrebiteľa o možnosti odstúpenia od zmluvy poučil dodatočne, plynie 7 dňová lehota odo dňa dodatočného poučenia. Pokiaľ však predávajúci spotrebiteľa o jeho práve nepoučil vôbec, je spotrebiteľ oprávnený odstúpiť od zmluvy do troch mesiacov od prevzatiatovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby. Treba si presne vyrátať na ktorý deň pripadá 7 pracovný deň odo dňa prevzatia tovaruspotrebiteľom, či v lehote 7 dní bolo predávajúcemu doručené odstúpenie od zmluvy a či bol poučený spotrebiteľ o možnosti odstúpenia od zmluvy. A podľa výsledku konať buď mu vyhovieť alebo odmietnuť ako konanie podané po lehote."
vifi
26.04.13,07:10
*oprava stačí, nie stavy
arizona
26.04.13,07:26
Ked si das do obch.podmienok, ze plavky,ci drahsie podprsenky nevezmes do zak.lehoty spat, ver, ze moc ich nepredas a odlakas si zakaznikov. Teda vlastne zakaznicky.
Ked ma zena zaplatit niekolko desiatok eur za plavky a tie nesadnu / co sa casto stava, hlavne akweb- stranka ponuka nedostatocne oznacenie jednotlivych velkosti/ , tak maloktora bude riskovat. kazdy vyrobca ma svoje miery a oznacenia, nie vzdy sa zhoduju.

Tiez som si viackrat objednala plavky z jedneho eshopu, som spokojna. Viem, aku velkost si mam u nich objednat,strihy mi sedia,ale jeden raz sa tiez stalo ze spodny diel plaviek mi bol maly,takze som tovar bez problemov vratila.
Ale keby nebola moznost vratit,tak si veru neobjednam a hladam eshop, kde su k zakaznickam ustretovejsi. A takych eshopov je veru dost...
avalik
26.04.13,08:19
§ 12 ods. 5 zakona c. 108/2000 uvadza kedy spotrebitel nemoze odstupit od zmluvy do 7 dni (resp. 3 mesiacov) - plavky ani spodne pradlo tam uvedene nie su.

zakon neuvadza, ze tovar musi byt do 7 dni doruceny predajcovi spat - tu by mohol predajca robit problemy a neprevziat si postu v lehote
... zakaznik splni lehotu aj ked odosle list s odstupenim od zmluvy na 7. den od dorucenia tovaru ... pripadne aj odoslanim odstupenia emailom - co v pripade eshopu je podla mna bezna zalezitost, nakolko aj kupna zmluva bola uzatvorena elektronicky

forma odstupenia - teda listom, emailom ... kde zakaznik napise len ze odstupuje od zmluvy c. ... zo dna ..., ze zasiela tovar spat (alebo doruci osobne), cislo uctu kam chce vratit peniaze

odstupenie nezamienat s reklamaciou - cize nepouzivat rovnaky formular
peter_hornik
28.04.13,07:32
Ak mas eshop s tovarom, kde existuju velkosti a rozdiely voci fotkam, musis s vracanim tovaru ratat. Vo svojej marzi. To je cele. Zdraz priemerne o niekolko centov / polozka a z tohoto vykryvaj nakupne ceny vratenych kusov.