lydinka
08.03.06,23:08
Ahojte, chcela by som sa opýtať, či aj mzdy zapisujete do knihy záväzkov -
1. dátumom vystavenia mzdy?
2. a rozdeľujete to na mzdu vyplatenú zamestnancovi a odvody do fondov?
Ďakujem
lydinka
08.03.06,23:36
Ahojte, chcela by som sa opýtať, či aj mzdy zapisujete do knihy záväzkov -
1. dátumom vystavenia mzdy?
2. a rozdeľujete to na mzdu vyplatenú zamestnancovi a odvody do fondov?
Ďakujem

Chcela som sa ešte opýtať, či nadmerný odpočet, ktorý vám vráti DU účtujete ako pohľadávku.
Ďakujem
renča1
09.03.06,05:08
áno mzdy ktoré budú vyplatené zamestnancom sa účtujú do knihy závazkov a dátum vystavenia dávam napr. za 2/05 dám vystavená 28.2.2005 a dátum splatnosti podľa kolek.zmluvy, tak ako mávate výplatu na čas v termíne. Ak ti vznikne nadm.odpočet automat.vystavím do knihy pohľadávok , pohľad.voči DÚ a ak vznikne daň.povinnosť vystavím závazok voči DÚ. To isté platí pri SP, ZP...a to každý mesiac, po prípade štvrťrok a aj za daň.priznanie za r.2005 si povinná vystav.pohľad. alebo závazok voči DÚ.
Janette
09.03.06,06:06
Ahojte, Renča píše, že to takto spracuváva. Aj Vy ostatní to takto robíte? Prosím o Vaše názory, ďakujem.
Manual
09.03.06,06:18
Ahojte, Renča píše, že to takto spracuváva. Aj Vy ostatní to takto robíte? Prosím o Vaše názory, ďakujem.
Robím to tak isto, datum splatnosti dávam 10. dňa v mesiaci, kedy je výplatný termín. A záväzok tiež k poslednému dňu mesiaca, hoci ich robím neskôr. Je to logické. Je to záväzok napr. za 2/06
Pekné:) ránko...
ormika
09.03.06,07:24
Ahojte, Renča píše, že to takto spracuváva. Aj Vy ostatní to takto robíte? Prosím o Vaše názory, ďakujem.
Janette, robím to ako Renča, lebo o tom tak hovoria postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve. V Postupoch je presne napísené čo sa eviduje v knihe pohľadávok a záväzkoch.
lydinka
09.03.06,15:56
áno mzdy ktoré budú vyplatené zamestnancom sa účtujú do knihy závazkov a dátum vystavenia dávam napr. za 2/05 dám vystavená 28.2.2005 a dátum splatnosti podľa kolek.zmluvy, tak ako mávate výplatu na čas v termíne. Ak ti vznikne nadm.odpočet automat.vystavím do knihy pohľadávok , pohľad.voči DÚ a ak vznikne daň.povinnosť vystavím závazok voči DÚ. To isté platí pri SP, ZP...a to každý mesiac, po prípade štvrťrok a aj za daň.priznanie za r.2005 si povinná vystav.pohľad. alebo závazok voči DÚ.

Renca1> velmi pekne ti dakujem za odpoved, v elmi si pomohla
lydinka
09.03.06,20:03
[quote=lydinka]Renca1> velmi pekne ti dakujem za odpoved, v elmi si pomohla[/quote


Ešte by som sa rada opýtala, či takto isto postupovať pri vrátení danového bonusu od DU, ktorý podnikateľ vypláca zo svojich prostriedkov a potom mu ich DU vráti.
Ďakujem


]
Manual
09.03.06,20:48
[quote=lydinka]Renca1> velmi pekne ti dakujem za odpoved, v elmi si pomohla[/quote


Ešte by som sa rada opýtala, či takto isto postupovať pri vrátení danového bonusu od DU, ktorý podnikateľ vypláca zo svojich prostriedkov a potom mu ich DU vráti.
Ďakujem
Lidka, daňový bonus, je Tvoja pohladávka voči DU.
Pekný večer...:)
lydinka
09.03.06,23:04
[quote=lydinka]

Lidka, daňový bonus, je Tvoja pohladávka voči DU.
Pekný večer...:)
[/left]



Ja viem, že to je moja pohľadávka, ale niekde tu na porade som čítala že to je vlastne záväzok voči zamestnancom - ale ked teraz uvažujem /blbé, že až teraz/, tak to nemôže byť moj záväzok voči zam, pretože ja som im to vyplatila, teda nemam voči nim záväzok, a má voči mne záväzok DU, aby mi ho vratil, nie?
Ale som sa zamotala, čiže pôjde to do knihy ostatných pohľadávok, OK?
evina
09.03.06,23:07
[quote=Manual]

Ja viem, že to je moja pohľadávka, ale niekde tu na porade som čítala že to je vlastne záväzok voči zamestnancom - ale ked teraz uvažujem /blbé, že až teraz/, tak to nemôže byť moj záväzok voči zam, pretože ja som im to vyplatila, teda nemam voči nim záväzok, a má voči mne záväzok DU, aby mi ho vratil, nie?
Ale som sa zamotala, čiže pôjde to do knihy ostatných pohľadávok, OK?

Áno je to Tvoja pohľadávka voči DÚ
lydinka
09.03.06,23:15
[quote=lydinka]

Áno je to Tvoja pohľadávka voči DÚ

Veľmi pekne ĎAKUJEM
Janette
10.03.06,14:49
Ahojte, predsa sa vrátim k tomu, čo písala Renča. Má pravdu, súhlasím, ale ja to robím tak, že pri uzavierkových operáciách tj. na konci roka zosumarizujem záväzky voci poisťovniam.. záväzky voči DÚ.., mzdy-ktoré neboli zaplatené.. dopúšťam sa veľkej chyby? Na vysvetlenie-mám viac klientov-a niektorý mi dávajú len papiere raz za štvrťrok-alebo polrok-ba dokonca teraz aj za rok. Napíšete mi Váš názor? Ďakujem.
Manual
10.03.06,14:59
[quote=Janette]Ahojte, predsa sa vrátim k tomu, čo písala Renča. Má pravdu, súhlasím, ale ja to robím tak, že pri uzavierkových operáciách tj. na konci roka zosumarizujem záväzky voci poisťovniam.. záväzky voči DÚ.., mzdy-ktoré neboli zaplatené.. dopúšťam sa veľkej chyby? Na vysvetlenie-mám viac klientov-a niektorý mi dávajú len papiere raz za štvrťrok-alebo polrok-ba dokonca teraz aj za rok. Napíšete mi Váš názor? Ďakujem.[/quote
To nie je podstatné, či máš viac alebo menej klientov. Ak Ti vzniká záväzok napr. vyplatenie mzdy tak ho treba ku koncu mesiaca do KZ nahrať a na druhý mesiac uhradiť. Tvoj prípad, ak vám dávajú peniaze 1x za kvartál, alebo 1x za rok to je jedno ty si nahráš záväzok alebo pohladávku a budeš ju uhrádzať na viac krát=čiastočné úhrady. Ale s tými uzávierkovými operáciami to dobre nie je, cez UUO idú nepeňažné oprerácie, ktoré Ti majú ovplyvniť daň. základ.
A čo majú neuhradené záväzky spoločné s UUO ?
Asi toľko môj názor. :)
Janette
11.03.06,11:12
Manual, myslela som to tak s tými uzávierkovými operáciami nie doslovne v účtovnom programe, ale že to robím na konci roka-tj. pri uzávierkových operáciách. Jasné že to zapíšem do knihy závazkov, len jednou sumou k 31.12. nerozpisujem to podla mesiacov. Dík za názory.
Manual
11.03.06,11:17
Manual, myslela som to tak s tými uzávierkovými operáciami nie doslovne v účtovnom programe, ale že to robím na konci roka-tj. pri uzávierkových operáciách. Jasné že to zapíšem do knihy závazkov, len jednou sumou k 31.12. nerozpisujem to podla mesiacov. Dík za názory.
Veď porada je od toho, Marian by povedal, že viac hláv viac kapusty...:)
Pekný deň...:)