kristina93
26.04.13,12:47
Dobrý deň,príbuzná dostala začiatkom apríla upomienku: výzvu na oznámenie platiteľa poistného. Zároveň jej vyčíslili nedoplatok vo výške 2974€ za obdobia: 06.08.1997-23.02.1998, 24.04.1998-13.02.2001, 15.02.2004-05.05.2004, 15.06.2004-31.12.2004, 03.05.2006-03.06.2008, 08.10.2008-09.10.2012. Od posledného dátumu je registrovaná na úrade práce. Doteraz jej však zo VZP nikdy nič neposlali. Chcem sa opýtať či je možné považovať dlh za niektoré obdobia za už premlčaný, a prečo doteraz nebola kontaktovaná. Je takýto postup VZP v poriadku? Je prípadne možné požiadať o odpustenie úrokov, keďže ide o dlhodobo nezamestnanú osobu?
Ďakujem za skorú odpoveď.


S pozdravom,
Kristína
Stanislav 1975
26.04.13,10:49
nič nieje ani zďaleka premlčané- o premlčaní nemože byť ani reči...
kristina93
26.04.13,10:54
pýtam sa, lebo som čítala že od r.2005 je premlčacia 5 rokov, na tento prípad sa nevzťahuje?
Anik
26.04.13,12:22
V dnešnej dobe by si už človek sám vo vlastnom záujme mal kontrolovať ako je na tom v zdr. poisťovni. Všetky 3 dcéry majú priateľov a keď som zanášala nejaké papiere na ZP hneď som sa opýtala či majú všetko v poriadku na ZP. Môžem ťa uistiť, že za všetkých troch som dávala papiere do poriadku ani jeden netušil, že má problém. Aspoň si chlapci nemajú čo vyčítať. Vek od 23 do 28 rokov u starších to vyzerá asi ešte horšie.
v uvedených intervaloch bola dobrovoľne nezamestnaná ? Je si vedomá, že v tých časových intervaloch za ktore jej prišlo doplácať nebola evidovaná na úrade práce, alebo nepracovala v zahraničí a pod.?
kristina93
26.04.13,12:46
Ona to v tom case asi neriesila a spoliehala sa nato ze po vyradeni z evidencie ju znovu zaradia a pod....ide mi len oto, ze teraz nevie co ma robit, kedze je nezamestnana este stale , na urade ju uz eviduju ale v podstate nema z coho zaplatit ....to premlcanie teda neplati? ano viem, kazdy by si to mal sam sledovat ....ale nedaju sa napadnut aspon tie roky 1998,1997 ze su premlcane?
Braňo
26.04.13,13:16
to, že nemá z čoho zaplatiť, koho teraz zaujíma, však to mala platiť pred 15-timi rokmi.
Anik
26.04.13,13:20
Ona to v tom case asi neriesila a spoliehala sa nato ze po vyradeni z evidencie ju znovu zaradia a pod....ide mi len oto, ze teraz nevie co ma robit, kedze je nezamestnana este stale , na urade ju uz eviduju ale v podstate nema z coho zaplatit ....to premlcanie teda neplati? ano viem, kazdy by si to mal sam sledovat ....ale nedaju sa napadnut aspon tie roky 1998,1997 ze su premlcane?

kristina 93 asi Ťa nepoteším
​o premlčanie by sa mohlo jednať ak by si bola splnila oznamovaciu povinnosť voči ZP, takto sa to nepremlčuje vôbec
V zákone 273/1994 Z. z. ako aj v zákone č. 580/2004 Z. z. je stanovené, že v prípade nesplnenia oznamovacej povinnosti zo strany poistenca, pričom najdôležitejšou povinnosťou je oznámiť zmenu platiteľa poistného (zo zamestnanca na SZČO, alebo na dobrovoľne nezamestnanú osobu alebo na poistenca štátu), sa právo predpísať poistné zdravotnou poisťovňou nepremlčuje.
Poistenec má právo podať námietky voči výkazu nedoplatkov. Námietkami voči výkazu nedoplatkov prejavujete svoj nesúhlas s vecnou podstatou výkazu nedoplatkov, t.j. výškou predpísanej dlžnej sumy, povinnosťou platiť poistné alebo existenciou nedoplatku.
- Podané námietky voči výkazu nedoplatkov musia byť vecne zdôvodnené.
- Námietky musia byť podané v lehote do ôsmich kalendárnych dní odo dňa doručenia výkazu nedoplatkov.
- Vecné zdôvodnenie námietok preukazujete predložením príslušných dokumentov, ktoré potvrdzujú Vaše tvrdenie.
- Poistenec, ak podá vecne zdôvodnené námietky, zdravotná poisťovňa, ak ich neakceptuje, je povinná celú vec postúpiť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý vo veci rozhodne.
Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na súd.
Katarína Zollerová, hovorkyňa Ministersva zdravotníctva SR
kristina93
26.04.13,13:30
A nebudú brať ohľad ani nato že nikde nepracuje, je šanca žeby jej úroky aspoň odpustili?
Anik
26.04.13,14:54
myslím, že na to že nikde nepracuje nebude brať ohľad absolutne nikto.
Podľa mňa najprv dostala výzvu na doplnenie údajov - má povinnosť ísť na ZP a vysporiadať si obdobia. Ak vie, že bola v podstate dobrovoľne nezamestnaná musí vypísať tlačivo oznámenie poistenca. Vyčíslia jej koľko je poisťovni dlžná - zatiaľ bez úrokov- ak by zaplatila 40 % dlhu v hotovosti môže požiadať všeobecnú zdravotnú poisťovňu o splátkový kalendár na 6 mesiacov a dodržiavať ho vtedy by to mala bez úrokov. Ak tak neurobí vystavia jej výkaz nedoplatkov a keď sa nebude platiť pôjde to k exe a tam už to bude opäť len o vyšších sumách za ťažkú prácu exekútora aj tak sa to bude musieť zaplatiť a kruto