BeataC
08.03.06,22:17
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám niekoľko chýb v úhradach faktúr od odberateľov.
1. Firma ešte v roku 2004 uhradila na faktúru o 276,- Sk viac. Snažila som sa tam dovolať a dohodnúť sa na vrátení ale nechceli to riešiť. Účtujem v PÚ ako to mám zaúčtovať, aby mi to stále neostávalo v knihe pohľadávok?
2. Firma uhradila v auguste 2005 faktúru vo vyššej sume ako bola suma na faktúre (o 200,- Sk). Potom v novembri 2005 uhradila už na inej faktúre o 200,-Sk menej. Ako to mám zaúčtovať?
Ďakujem
renča1
09.03.06,04:00
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám niekoľko chýb v úhradach faktúr od odberateľov.
1. Firma ešte v roku 2004 uhradila na faktúru o 276,- Sk viac. Snažila som sa tam dovolať a dohodnúť sa na vrátení ale nechceli to riešiť. Účtujem v PÚ ako to mám zaúčtovať, aby mi to stále neostávalo v knihe pohľadávok?
2. Firma uhradila v auguste 2005 faktúru vo vyššej sume ako bola suma na faktúre (o 200,- Sk). Potom v novembri 2005 uhradila už na inej faktúre o 200,-Sk menej. Ako to mám zaúčtovať?
Ďakujem

k bodu:
1) nechala by som to zatiaľ tak, pokiaľ sa neodsúhlasí vzájomné saldo medzi vami.
2) preúčtuj úhradu z preplatnej faktúry k neuhradenej faktúre zápisom: 777 - 200/ 311 - 200 preplatená faktúra
777 + 200/ 311 + 200 neuhrad.faktúra

777-spojov.účet používam ja , no môžeš použiť aj iný napr.395, stav účtu zostane tak či tak nulový...:)
BeataC
09.03.06,11:13
Vďaka za odpoveď .
Ešte otázka, to preúčtovanie mám urobiť v bankovom výpise, keď to bolo uhrádzané cez banku?
A našla som ešte jednu uhradu. Najprv uhradené o 1000,-Sk viac a neskôr o 30,-Sk menej, čo s tým? Mám preúčtovať len tých 30,- Sk a zbytok nechať visieť na pôvodnej ako preplatok?
Ďakujem
domacnost
09.03.06,11:21
Vďaka za odpoveď .
Ešte otázka, to preúčtovanie mám urobiť v bankovom výpise, keď to bolo uhrádzané cez banku?
A našla som ešte jednu uhradu. Najprv uhradené o 1000,-Sk viac a neskôr o 30,-Sk menej, čo s tým? Mám preúčtovať len tých 30,- Sk a zbytok nechať visieť na pôvodnej ako preplatok?
Ďakujem

kedže Renča1 je neprítomná odpoveim za ňu. Preplatok sa preúčtuje cez ID (interný doklad), ak preplatok vznikol v predchádz.období. Ak perplatok vznikol v priebehu roka a máš možnosť si to opraviť tak opravu vykonaj cez bank.účet. K druhej otázek preúčtuješ iba 30,00 SK a zbytok necháš vysieť pri pôvodnej. Takto môžeš postupovať i naďalej pri dalších neuhrad.faktúrach až pokiaľ nepreúčtuješ zbytok.