spoločenstvo
08.03.06,23:34
Začínam ako živnostník relaxačné centrum kde berieme poukážky Relaxpass, za ktoré nám SodexhoPass vyučtuje o 5% nižšiu sumu. Ako mám tieto poukážky zapísať do pokladničnej knihy a taktiež do peňažného denníka.
Marianna01
09.03.06,21:14
Ozrejmi nám, čo sú poukážky relaxpass a na čo sa používajú.
ondrejvla
09.03.06,21:22
Začínam ako živnostník relaxačné centrum kde berieme poukážky Relaxpass, za ktoré nám SodexhoPass vyučtuje o 5% nižšiu sumu. Ako mám tieto poukážky zapísať do pokladničnej knihy a taktiež do peňažného denníka.

Do pokladničnej knihy ich zapíšeš ako tržbu vo forme poukážok, tak ako reštaurácie platbu poukážkami účtujú do tržieb a zároveň ako pohľadávku voči Sodexho. Odovzdáš poukážky Sodesho a oni Ti uhradia na základe zmluvy o 5% nižšiu sumu, ktorú zaúčtuješ ako sprostredkovanie služieb.
Takže poukážky do tržieb a zároveň na konci mesiaca ( alebo ako často budeš zúčtovávať so Sodexho) ako ostatnú pohľadávku voči tejto spoločnosti, oni Ti vystavia faktúru na 5% služby.
tinahazi
28.03.06,04:51
Vobec odpovedi nerozumiem, to tam budem mat v jednoduchom uctovnictve ten isty prijem 2x ? Vobec neviem ako to teda robia restauracie, ale z toho napisaneho mi vychadza, ze raz to prijmem ako trzbu do pokladne a raz ako prijem na ucet od Sodexsho po zrazeni 5% poplatku ... ???
abel
28.03.06,05:36
Ja účtujem v pokladni ako zdaniteľný príjem a uhradenú pohľadávku od Sodexho ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Konkrétnejšie aby som dostala do nákladov tú províziu od Sodexho, tak to účtujem do knihy záväzkov dlžnú sumu so znamienkom mínus a ich províziu ako môj záväzok. Keď Sodexho pošle peniaze na účet, rozúčtujem to: dlžnú sumu ako príjem neovplyvňujúci základ dane, provízia do prev. réžie.

Keď som si to po sebe prečítala, tak musíš byť z toho mongol, ale možno pochopíš, ako to myslím.
tinahazi
28.03.06,21:27
Ospravedlnujem sa za svoje deficitne IQ, ale ako Alfa amater asi stale nechapem, tak skusime po krokoch ??? :

1. po masazi zinkasujem 20 listkov po 50 Sk , takze v penaznom denniku zauctujem prijmovy pokladnicny doklad (stlpec 5) v nominalnej hodnote 1000 Sk oproti stlpcu 15 = prijmy podliehajuce dani
2. kedze uz nechcem dalej cakat, tak ich poslem Sodexho a oni mi poslu naspat fakturu, ktoru zauctujem tak, ze do Knihy zavazkov zapisem 2 zaväzky :
= zaväzok firmy Sodexho v sume -1000 Sk a
= zaväzok moj v sume + 50 Sk ???
3. a ked mi pride uhrada na bankovy ucet, tak potom zauctujem 2 operacie :
= sumu + 1000 Sk Prijem na bankovom ucte (stlpec 8) oproti stlpcu 20 cize Ine prijmy neovplyvnujuce zaklad dane a
= sumu + 50 Sk Vydavok na bankovom ucte (stlpec 8) oproti stlpcu 26 Rezia vo vydavkoch odpocitatelnych od zakladu dane ???


Je to naozaj spravne ??? Nemam s tym listkami narabat ako s ceninou ???
tinahazi
28.03.06,21:36
Zatial som svoje listky za masaze skusal zauctovat v stlpci 8 Prijem na bankovom ucte v ocistenej sume +950 Sk oproti stlpcu 15 Vyr. služby v Prijmoch podliehajucich dani , co je sice jednoduchsie, korektne danovo, ale asi nie uctovne ... ?
Janalu
28.03.06,21:43
Ospravedlnujem sa za svoje deficitne IQ, ale ako Alfa amater asi stale nechapem, tak skusime po krokoch ??? :

1. po masazi zinkasujem 20 listkov po 50 Sk , takze v penaznom denniku zauctujem prijmovy pokladnicny doklad (stlpec 5) v nominalnej hodnote 1000 Sk oproti stlpcu 15 = prijmy podliehajuce dani
2. kedze uz nechcem dalej cakat, tak ich poslem Sodexho a oni mi poslu naspat fakturu, ktoru zauctujem tak, ze do Knihy zavazkov zapisem 2 zaväzky :
= zaväzok firmy Sodexho v sume -1000 Sk a
= zaväzok moj v sume + 50 Sk ???
3. a ked mi pride uhrada na bankovy ucet, tak potom zauctujem 2 operacie :
= sumu + 1000 Sk Prijem na bankovom ucte (stlpec 8) oproti stlpcu 20 cize Ine prijmy neovplyvnujuce zaklad dane a
= sumu + 50 Sk Vydavok na bankovom ucte (stlpec 8) oproti stlpcu 26 Rezia vo vydavkoch odpocitatelnych od zakladu dane ???


Je to naozaj spravne ??? Nemam s tym listkami narabat ako s ceninou ???


Nechcem zavádzať, lebo ja účtujem v PÚ, ale ja to účtujem cez ceniny (máme relaxačné centrum)
tinahazi
29.03.06,07:15
Pomozte prosim ako to mam teda spravne zauctovat v JU ked som neplatca DPH ... uz nemam vela casu do danoveho priznania ...
abel
29.03.06,17:07
Skúsim to vysvetliť zrozumiteľne. Ja beriem lístky v obchode a keďže platbu lístkami blokujem cez pokladňu - sme aj platcami DPH, tak to mám zaúčtované v celkovej tržbe v ERP ako zdaniteľný príjem. Odovzdám lístky Sodexho a oni mi pošlú faktúru, kde je vyčíslená celá hodnota lístkov a potom ich provízia, takže na účet mi pošlú už len tento rozdiel. Faktúru zaúčtujem do knihy došlých faktúr dvomi zápismi. Hodnota lístkov so znamienkom mínus,
provízia ako môj záväzok. Keď prídu peniaze na účet, účtujem zase 2 zápismi. Hodnotu lístkov ako príjem neovpl. základ dane, pretože už to mám cez ERP, províziu ako prev. réžiu.
Ak by si účtoval zdaniteľný príjem až po pripísaní peňazí na účet, mohol by si napr. na konci roka lístky neodovzdať - dal by si ich až v januári a tým by si si sám ovplyvňoval základ dane. Podľa mňa príjem lístkov treba zaúčtovať ako zdaniteľný príjem dňom ich prevzatia - je to len iný druh platidla.
Prepáč neskorú odpoveď ale až teraz som prišla domov.
ondrejvla
29.03.06,17:23
Ospravedlnujem sa za svoje deficitne IQ, ale ako Alfa amater asi stale nechapem, tak skusime po krokoch ??? :

Na základe tvojej SS, ktorú si mi poslala sa ti pokúsim vysvetliť tvoj problém, moje odpovede budú písané pri tvojich otázkach :

1. po masazi zinkasujem 20 listkov po 50 Sk , takze v penaznom denniku zauctujem prijmovy pokladnicny doklad (stlpec 5) v nominalnej hodnote 1000 Sk oproti stlpcu 15 = prijmy podliehajuce dani

V peň.denníku zaúčtuješ ako peňažný príjem, tržby 1000,- Sk, nakoľko nie si platiteľ DPH.

2. kedze uz nechcem dalej cakat, tak ich poslem Sodexho a oni mi poslu naspat fakturu, ktoru zauctujem tak, ze do Knihy zavazkov zapisem 2 zaväzky :
= zaväzok firmy Sodexho v sume -1000 Sk a
NIE! prečo by si účtoval 2x raz záväzok a raz pohľadávku? Nevidím dôvod!
= zaväzok moj v sume + 50 Sk ???
ÁNO
3. a ked mi pride uhrada na bankovy ucet, tak potom zauctujem 2 operacie :
= sumu + 1000 Sk Prijem na bankovom ucte (stlpec 8) oproti stlpcu 20 cize Ine prijmy neovplyvnujuce zaklad dane a
ÁNO - tak má byť správne, nižšie je to rozpísané!

= sumu + 50 Sk Vydavok na bankovom ucte (stlpec 8) oproti stlpcu 26 Rezia vo vydavkoch odpocitatelnych od zakladu dane ???
ÁNO!


Je to naozaj spravne ??? Nemam s tym listkami narabat ako s ceninou ??? Pre teba by to bola cenina, keby si ju mala od tejto spoločnosti a dávala by si ju zamestnancom, v tom prípade by to bola cenina pred tým, než by si ich vydala.

Tak ešte raz:
- obdržíš poukážky Relaxpass do ERP, je to príjem OVZD, obdržíš faktúru od Relaxpass, je to výdaj OVZD, obdržíš platbu od Relaxpass je to príjem NOZD, čiže tvoja pohľadávka, ktorú si už raz mala v tržbe. Vždy si daj zúčtovací list so spoločnosťou o odovzdaní poukážok podpísať a tento prilož k výpisu, kde ti príde úhrada za poukážky.
Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne, ak nie, ozvi sa mi, budeme to ešte spolu riešiť.
ondrejvla
29.03.06,19:14
tinahazi, pozri si odpoveď, či už nepotrebuješ? Si na Porade, tak si kukni!
tinahazi
29.03.06,19:24
citam opakovane a som z toho mimo, je nejaky rozdiel medzi tvojim vykladom a Abelovym ? ... mozes na tych miestach kde si dala "NIE" napisat ako to ma byt spravne ?
ondrejvla
29.03.06,19:32
tinahazi, ja už neviem, ako to napísať zrozumiteľnejšie. Prepáč, ale ja to už vzdávam!
tinahazi
29.03.06,19:33
Skúsim to vysvetliť zrozumiteľne. Ja beriem lístky v obchode a keďže platbu lístkami blokujem cez pokladňu - sme aj platcami DPH, tak to mám zaúčtované v celkovej tržbe v ERP ako zdaniteľný príjem. Odovzdám lístky Sodexho a oni mi pošlú faktúru, kde je vyčíslená celá hodnota lístkov a potom ich provízia, takže na účet mi pošlú už len tento rozdiel. Faktúru zaúčtujem do knihy došlých faktúr dvomi zápismi. Hodnota lístkov so znamienkom mínus,
provízia ako môj záväzok. Keď prídu peniaze na účet, účtujem zase 2 zápismi. Hodnotu lístkov ako príjem neovpl. základ dane, pretože už to mám cez ERP, províziu ako prev. réžiu.
Ak by si účtoval zdaniteľný príjem až po pripísaní peňazí na účet, mohol by si napr. na konci roka lístky neodovzdať - dal by si ich až v januári a tým by si si sám ovplyvňoval základ dane. Podľa mňa príjem lístkov treba zaúčtovať ako zdaniteľný príjem dňom ich prevzatia - je to len iný druh platidla.
Prepáč neskorú odpoveď ale až teraz som prišla domov.

Mam pocit, ze co pises je zrozumitelne, len neviem, ci ma moj pocit nemyli ... nachadzas v tom mojom rozkrokovani nejaku chybu oproti tomu co pises ?
tinahazi
29.03.06,19:37
tinahazi, ja už neviem, ako to napísať zrozumiteľnejšie. Prepáč, ale ja to už vzdávam!

Ondrejvla, to mi je luto ... ja len ze z tvojho textu to chapem akoze mam robit len po 1-om zapise pri prevzati listku, faktury a vypisu a z Abelovho ze to mam pri fakure aj vypise robit v 2-och zapisoch ...
ondrejvla
29.03.06,19:38
Mam pocit, ze co pises je zrozumitelne, len neviem, ci ma moj pocit nemyli ... nachadzas v tom mojom rozkrokovani nejaku chybu oproti tomu co pises ?

tinahazi, ale to nie je tvoja otázka, ale odpoveď Abela!
Čo myslíš rozkrokovaním neviem, ak si pochopil dobre, ak nie tak sa skús
s tým potrápiť s niekym iným! Len nie prosím cez SS so mnou. Ako ti to navrhujem ja sa ti nezdá, tak ja už inak neviem.
Pekný večer.
tinahazi
29.03.06,19:42
Prepac Ondrejvla, asi som ta pomylil tymto " ... do Knihy zavazkov zapisem 2 zaväzky ..."

... mal som radsej napisat "2 operacie", lebo ja som pod tym myslel operaciu 1000Sk a operaciu 50Sk, a nie ze 2x operaciu 1000Sk a raz operciu 50Sk ... prepac mi moju nepresnost ...

... teraz mam pocit, ze zhoda je ... teraz je pri tvojom hodnoteni uz iba jedno NIE a chapem to tak, ze na tomot mieste spravne ma byt iba 1 operacia 1000 Sk, kde zaväzok so znamienkom minus je vlastne moja pohladavka ... OK ?
ondrejvla
29.03.06,19:48
Prepac Ondrejvla, asi som ta pomylil tymto " ...do Knihy zavazkov zapisem 2 zaväzky ..." ... mal som radsej napisat "2 operacie" lebo ja som pod tym myslel operaciu 1000Sk a operaciu 50Sk a nie ze 2x operaciu 1000Sk ... prepac ...

Ja som ti napísala, že nemusíš tam tých 1000,-Sk účtovať! Stačí len tých 50,-Sk, ale ak inak nedáš, urob ako chceš.

Tých 1000,-Sk zaúčtuješ už len pri tom, ako ti ich pripíše banka na účet ako VNZD.
Etot vsjo!
tinahazi
29.03.06,19:54
Ja som ti napísala, že nemusíš tam tých 1000,-Sk účtovať! Stačí len tých 50,-Sk, ale ak inak nedáš, urob ako chceš.

Tých 1000,-Sk zaúčtuješ už len pri tom, ako ti ich pripíše banka na účet ako VNZD.
Etot vsjo!

Hmm, mozno mas pravdu, asi sa netreba zbytocne otravovat s Knihou zavazkou ... takze potom 1 operacia pri prevzati listku, 1 operacia pri fakure a 2 operacie pri vypise ...
tinahazi
29.03.06,20:22
Ja som ti napísala, že nemusíš tam tých 1000,-Sk účtovať! Stačí len tých 50,-Sk, ale ak inak nedáš, urob ako chceš.

Tých 1000,-Sk zaúčtuješ už len pri tom, ako ti ich pripíše banka na účet ako VNZD.
Etot vsjo!

... len upresnim, kedze prijem tak asi si myslela miesto VNZD skor PNZD ... ci nie ?
tinahazi
30.03.06,00:28
Skúsim to vysvetliť zrozumiteľne. Ja beriem lístky v obchode a keďže platbu lístkami blokujem cez pokladňu - sme aj platcami DPH, tak to mám zaúčtované v celkovej tržbe v ERP ako zdaniteľný príjem. Odovzdám lístky Sodexho a oni mi pošlú faktúru, kde je vyčíslená celá hodnota lístkov a potom ich provízia, takže na účet mi pošlú už len tento rozdiel. Faktúru zaúčtujem do knihy došlých faktúr dvomi zápismi. Hodnota lístkov so znamienkom mínus,
provízia ako môj záväzok. Keď prídu peniaze na účet, účtujem zase 2 zápismi. Hodnotu lístkov ako príjem neovpl. základ dane, pretože už to mám cez ERP, províziu ako prev. réžiu.
Ak by si účtoval zdaniteľný príjem až po pripísaní peňazí na účet, mohol by si napr. na konci roka lístky neodovzdať - dal by si ich až v januári a tým by si si sám ovplyvňoval základ dane. Podľa mňa príjem lístkov treba zaúčtovať ako zdaniteľný príjem dňom ich prevzatia - je to len iný druh platidla.
Prepáč neskorú odpoveď ale až teraz som prišla domov.

Danovo to je asi korektne, ale predsa mi tu este stale chyba nejake vysvetlenie, pretoze nemoze mi predsa narast aj pokladnica aj ucet, bolo by to duplicitne ... niekde sa musia prehodit peniaze z pokladnice na ucet ... ale ako ??? :confused:
ondrejvla
30.03.06,14:08
Danovo to je asi korektne, ale predsa mi tu este stale chyba nejake vysvetlenie, pretoze nemoze mi predsa narast aj pokladnica aj ucet, bolo by to duplicitne ... niekde sa musia prehodit peniaze z pokladnice na ucet ... ale ako ??? :confused:

A čo tak vytvoriť si analytiku na priebežné položky?? prevedieš to na spoločnosť v poukážkach a ona ti to uhradí v korunách! To je také zložité?
kukučka
30.03.06,14:26
Danovo to je asi korektne, ale predsa mi tu este stale chyba nejake vysvetlenie, pretoze nemoze mi predsa narast aj pokladnica aj ucet, bolo by to duplicitne ... niekde sa musia prehodit peniaze z pokladnice na ucet ... ale ako ??? :confused:

Máš to len v hlave, alebo aj na papieri? Urob si skúšobnú firmu aj s uzávierkou a uspokojíš sa.
abel
30.03.06,19:48
Danovo to je asi korektne, ale predsa mi tu este stale chyba nejake vysvetlenie, pretoze nemoze mi predsa narast aj pokladnica aj ucet, bolo by to duplicitne ... niekde sa musia prehodit peniaze z pokladnice na ucet ... ale ako ??? :confused:
Na konci mesiaca urobím interným dokladom storno hotovosti v pokladni, ak by si používal ERP, je tam možnosť napr. platba šekom alebo platba inak. Ak by si toto presne používal pri platbe lístkami, malo by to sadnúť s tým interným dokladom. Ale to už je len kozmetická úprava, ako si to kto zavedie, myslím že dôležité je obhájiť si to pri kontrole. Myslím že daňovo to máš správne a ak si urobíš internú smernicu, ako to vedieš, tak nemôže nastať žiadny problém.