Marixxx
27.04.13,10:29
Dobry den, som FO podnikatel, takze SZCO, platca DPH. Pred 3rokmi som si postavil malu dielnu v cene 80000 bez DPH, na energie a ine vydavky uplatnujem DPH, kedze som platitel.
Zalozil som si novu firmu s.r.o., taktiez platca DPH. Moje otazky.

1/ Musim spravit kupnopredajnu zmuvu medzi mnou SZCO a sro v cene s DPH, alebo moze byt oslobodena od DPH. Teoreticky by to malo byt jedno, ale prakticky SZCO musi zaplatit DPH a sro sa docka odpoctu najskor o 3mesiace, takze 3mesiace je suma vysky DPH u statu a tomu sa chcem vyhnut. Da sa predat nehnutelnost aj bez DPH ak su obaja platci DPH?

2/ Z hladiska dani, zostatkovej ceny a odpisov. Je Lepsie robit kupnopredaj.zmluvu k 31.12 stareho roka alebo k 1.1 noveho roka?
Dakujem za odpovede.
Dav
27.04.13,08:54
1. S DPH, § 8 zákona o DPH
2. 1.1. Daňový odpis sa môže uplatniť, len ak je majetok v stave k 31.12.
Marixxx
27.04.13,09:20
OK, tak potom s DPH. A mate niekto skusenost, poziadat DU, kedze ide o majitela a konatela v SRO ta ista osoba, ako FO, zeby sa urobil ako keby vzajomny zapocet DPH voci DU? Zeby na jednej strane FO neplatila DPH a na strane druhej by SRO neziadala o nadmerny odpocet. Nakolko o to mi presne ide. Co najmenej pohybu cashflow, kvoli niecomu, co je i tak hore dole. Ja viem, ze najlepsie je sa spytat na DU, ale len ci niekto nema osobne skusenosti.
Marixxx
27.04.13,09:23
2. 1.1. Daňový odpis sa môže uplatniť, len ak je majetok v stave k 31.12.
Ak zmluvu urobim k 1.1. ... a chcem presne dodrzat kupnu zmluvu vo vyske zostatkovej ceny, aku cenu presne do zmluvy zadat??
Priklad. Zostatkova cena u FO k 31.12 bude 60tis. Bude cena na zmluve k 1.1 60tis ?? Alebo ponizena este o dalsi odpis noveho roka, pripadne o jeho alikovotnu cast za 1.den, ci prvy mesiac? Dovodom je to, aby skutocne pri ukonceni zivnosti bol 0 zaklad dane pre DPFO.