turistka
27.04.13,13:46
Po dedičskom konaní bude rozdelený majetok na 4/6, 1/6 a 1/6. Vzhľadom k tomu, že otec nie je schopný platiť bežné výdavky a nebude platiť plyn, nájomné.....predpokladám že skôr či neskôr bude začaté exekučné konanie. Moja otázka je, či v prípade, že by som sa vzdala svojho dedičského podielu v prospech otca, by vyzval exekútor aj mňa - ako dcéru o vyplatenie trov, exekúcie.....V prípade, že by som si podiel nechala, predpokladám že by ma exekútor prizval to exekučného konania. Dálšia otázka je, ako je to s nájomným po ded.konaní, každý je povinný platiť za svoju nadobudnutú časť? - t.z. že by sa to spravcovi platilo akokeby na 3 časti, alebo aký je postup?
Xanti
27.04.13,13:31
Kto bude bývať v tom byte po dedičskom konaní? Ak otec sám tak nájomné a veci súvisiace s bývaním a spotrebou energii si bude platiť sám.
Ak tam budete bývať všetci, tak by ste sa mali každý podieľať na nájomnom a spotrebe rovným dielom 1/3 .

Prečo ťa má exekútor prizvať k exekučnému konaniu? Exekútor dá plombu na otcov podiel majetku. A ked sa rozhodne riešiť dražbou predaj otcovho podielu nehnuteľnosti, tak ako spoluvlastníci máte predkupné právo na kúpu podielu.
turistka
27.04.13,14:55
V byte nebude bývať nikto, pretože otec doma už dlhsie nebýva a nebude byvat ani po dedicskom konani. Vydavky som doteraz platila ja, ale zial uz mi to financna situacia nedovoluje. Kto je teda povinný platit najomne, vsetci rovnym dielom, alebo ako? neviem, ako to v exekucnom konani prebieha, myslela som tak, ze ak by na otcovu cast bola exekucia, tak by sa v exekucnom konani zaplatili dlhy, trovy... a prisluchajucu cast by pripisal tomu, kto to vyplati? co ak by sa k vyplateniu podujali obaja surodenci, ako sa to riesi v tomto pripade? som povinna platit najomne (prislusnou castou) ako spoluvlatnik podielu po dedicskom konani?
Mária27
27.04.13,16:33
Počas dedičsského konania ste všetci k majetku povinní a oprávnení ako spoluvlastníci, teda aj platiť máte všetci tak, ako keď to zdedíte, teda podľa podielov. Vy sa však dedičskou dohodou môžee hneď dohodnúť,že to bude napr. len jedného a ten všetko vyplatí. Alebo už počas dedičského konania môžete nehnuteľnosť predať , ale súhlasiť musia všetci.

Občiansky súdny poriadok

§ 175r
Dedičia môžu veci patriace do dedičstva počas dedičského konania predať alebo urobiť iné opatrenia presahujúce rámec obvyklého hospodárenia len s privolením súdu.
turistka
27.04.13,18:32
brat sa o rodičov nezaujíma 30 rokov, takže od neho momentálne nejaké peniaze čakať nemožno - ani neviem či ešte žije, otec nemá financie na platenie, preto ma zaujíma čo s tým. s predajom súhlasiť určite otec nebude....
Xanti
28.04.13,06:20
brat sa o rodičov nezaujíma 30 rokov, takže od neho momentálne nejaké peniaze čakať nemožno - ani neviem či ešte žije, otec nemá financie na platenie, preto ma zaujíma čo s tým. s predajom súhlasiť určite otec nebude....
No vidím len jedno riešenie a to dať byt do prenájmu ak tam nikto nebude bývať a otec nebude súhlasiť s predajom.
turistka
28.04.13,19:08
do prenajmu to tiez nebude mozne dat, otec tam ma este veci, a byt je v takom stave, že ťažko by tam chcel ist niekto byvat. skor ma zaujima, ako sa bude postupovat v pripade exekucie
Xanti
28.04.13,19:21
do prenajmu to tiez nebude mozne dat, otec tam ma este veci, a byt je v takom stave, že ťažko by tam chcel ist niekto byvat. skor ma zaujima, ako sa bude postupovat v pripade exekuciePrepáč ale toto je strašne hlúpy postoj.
Exekútor tiež potrebuje z niečoho žiť, a ked bude dražba tak príde otec o byt tak či tak ... a ostane mu oveľa menej ...
lebo sa zaplatí veriteľom, zaplatí sa exekútorovi, zaplatí sa dražobke napríklad ... a ostane veľké kulové ...
ak to predá tak mu ostane oveľa viac ...
Fakt hlúpy postoj ...
turistka
28.04.13,20:25
vieš, ja tomu rozumiem (a dost ma to srdi), mne to netreba vysvetľovať, problém je v tom, že si to nechce dať vysvetliť on (má už 91 rokov a tvrdí si svoje) a nechce sa pohnúť ani párom volov. preto sa snažím nájsť teraz nejaké naschodnejšie riešenie. preto som sa na to aj pýtala, ako je to v prípade, že by bola exekúcia, či ma vyzve exekútor k tomu, aby som to vyplatila (aj keby som si na to mala potom zobrať napr. úver)...
Xanti
28.04.13,20:30
No pri prípadnej dražbe budeš mať predkupné právo na podiel. Ak nemáš záujem exekútor ťa nedonúti kúpiť si to .

A pri dedičstve .. ak bude majetok predlžený teda dlh bude vyšší ako hodnota majetku, tak sa vzdáš dedičstva a zase ťa nikto nedonúti vyplatiť to.
Ale ak dedičstvo prevezmeš, tak dlhy budeš musieť ty uhradiť ...

A hovorím ak sa to dostane k exekútorovi, tak to potom sa môže stať že z majetku vôbec nič neostane.
turistka
29.04.13,11:04
ešte jedna otázka ako je to v prípade, že má dlhodobo nepriaznivý zdr. stav? (právne sposobily je - ak by tu bola taká otázka). ak sa nemoze zucastnit ded.konania, ale splnomocnenie nenecha, ako sa postupuje? viem ze tento problem vyzera divne, ale zial poradit si nenecha, stale si hovori len to svoje a pre mna je to momentalne bezvychodiskova situacia....