Andea
09.03.06,07:54
Dvaja bratia si založili živnosť - každý na svoje meno. Urobili prácu na jednu faktúru. Môže jeden druhému vystaviť faktúru za prácu?
dara
09.03.06,07:05
No nemali vystaviť každý za seba faktúru ešte predtým ako prijali peniaze?
Akým dokladom bolo vyplatené za prácu?
Jana Acsová
09.03.06,07:15
Dvaja bratia si založili živnosť - každý na svoje meno. Urobili prácu na jednu faktúru. Môže jeden druhému vystaviť faktúru za prácu?Trošku jednoduché vyjadrovanie a zložitejší problém. Práca sa nedá urobiť na jednu faktúru. Práca sa dá urobiť na jednu zmluvu (abstrahujem od jej formy), z ktorej následne vyplýva faktúrácia. Či je tá vaša správna závisí od dohodnutých podmienok.
Andea
09.03.06,10:39
No nemali vystaviť každý za seba faktúru ešte predtým ako prijali peniaze?
Akým dokladom bolo vyplatené za prácu?

PPD - v hotovosti
Andea
09.03.06,10:41
Trošku jednoduché vyjadrovanie a zložitejší problém. Práca sa nedá urobiť na jednu faktúru. Práca sa dá urobiť na jednu zmluvu (abstrahujem od jej formy), z ktorej následne vyplýva faktúrácia. Či je tá vaša správna závisí od dohodnutých podmienok.


Ak si aj uzatvoria zmluvu o vykonaní práce, musia vystaviť obaja faktúry?
Zita5
09.03.06,10:41
Dvaja bratia si založili živnosť - každý na svoje meno. Urobili prácu na jednu faktúru. Môže jeden druhému vystaviť faktúru za prácu?


Ešte prosím doplň akú živnosť každý z nich má a akú prácu sa jednalo ?
Andea
09.03.06,10:57
Ešte prosím doplň akú živnosť každý z nich má a akú prácu sa jednalo ?

Obaja majú remeselné živnosti a faktúra bola za zváranie a natieranie brán.
Zita5
09.03.06,11:03
Obaja majú remeselné živnosti a faktúra bola za zváranie a natieranie brán.


Remeselné živnosti ale čoho konkretizuj , lebo sa inak nepohneme .Jeden je zvárač alebo obaja ? Na zváračské práce nie je remeselná živnosť .
pyton
09.03.06,11:10
Vo všeobecnosti, môže jeden pre druhého robiť "v poddodávke". Je to OK.
Zita5
09.03.06,11:23
Vo všeobecnosti, môže jeden pre druhého robiť "v poddodávke". Je to OK.


Áno , ale ak som ja zvarač a Ty zvarač , tak by som nepovedala , že je to celkom v poriadku .Tam je treba spraviť zmluvu o spolupodielaní sa na zákazke ako takej , ale pokiaľ nie je zadaná konkrétna otázka so všetkým čo k tomu patrí , tak sa konkrétne nedá jednoznačne ani odpovedať .
Beba
09.03.06,12:35
Ja mám takýto príklad: dvaja bratia živnostníci v rôznych dedinách na rovnaké práce. Prvému dajú zákazku s pevným dátumom dodania a on ju prijal. Ochorel a spísal obchodnú zmluvu s druhým bratom na výkon práce. Druhý brat zákazku dorobil a prvému svoje služby vyfakturoval. Prvý vyfakturoval objednávateľovi a uhradil druhému bratovi. Je pravda, že prvý brat mal z objektívnych príčin nižší zisk zo zákazky, nakoľko z príjmu z faktúry vyplatil "subdodávateľa", ale bolo to to OK. Nepokazil si meno nedodržaním lehoty a s bratom si pomohli navzájom. Myslím, že sa to veľmi podobá na položenú otázku. odotýkam, že to bolo pred 5 rokmi, takže neviem, či sa tam nezmenili zákonné podmienky, ale asi je to stále možné.
Andea
09.03.06,12:43
Remeselné živnosti ale čoho konkretizuj , lebo sa inak nepohneme .Jeden je zvárač alebo obaja ? Na zváračské práce nie je remeselná živnosť .

V živnosti sú uvedené : zámočnícke práce, kováčske práce, zváračské práce,
Zita5
09.03.06,13:11
V živnosti sú uvedené : zámočnícke práce, kováčske práce, zváračské práce,

Toto je môj pohľad a postoj k danej téme :

Každá SZČO vykonáva svoju podnikateľskú činnosť vo svojom mene , na svoj účet. Pokiaľ nie je v jeho možnosti plniť určitú prácu samostatne , tak svoju podnikateľskú činnosť vykonáva so svojimi zamestnancami , s ktorými má na túto činnosť spísanú zmluvu o pracovnom pomere .
Jedným slovom SZČO , ktorý má v činnosti zámočnícke práce a tieto vykonáva taktiež so zámočníkom , je to v rozpore so zákonom .

Iné by bolo , keby bol zámočník a potrebuje k realizácii zákazky elektrikára , tam by to šlo bežne objednávkou .

Preto by som doporučovala spísať zmluvu o spolupráci , v ktorej by bolo jednoznačne stanovené o akú prácu sa jedná, v akom rozsahu , v akom termíne , za akých podmienok a za akú cenu .Uviesť kto bude fakturovať konečnému spotrebiteľovi , odovzdanie práce , pod. a ako potom prebehne fakturácia medzi SZČO zúčastnenými sa spoločne na vykonávaní tejto práce .

Ak budeš mať takúto zmluvu tak živnostník , ktorý pri tejto práci vypomáhal si môže fakturovať svoj dohodnutý podiel na práci , ale zvyčajne by to malo byť dohodnuté 50:50 a mohli by si tým prefakturovať a výdavky , ktoré im zo spoločnej práce plynuli .
Zdeni
09.03.06,21:07
Toto je môj pohľad a postoj k danej téme :

Každá SZČO vykonáva svoju podnikateľskú činnosť vo svojom mene , na svoj účet. Pokiaľ nie je v jeho možnosti plniť určitú prácu samostatne , tak svoju podnikateľskú činnosť vykonáva so svojimi zamestnancami , s ktorými má na túto činnosť spísanú zmluvu o pracovnom pomere .
Jedným slovom SZČO , ktorý má v činnosti zámočnícke práce a tieto vykonáva taktiež so zámočníkom , je to v rozpore so zákonom .

Iné by bolo , keby bol zámočník a potrebuje k realizácii zákazky elektrikára , tam by to šlo bežne objednávkou .

Preto by som doporučovala spísať zmluvu o spolupráci , v ktorej by bolo jednoznačne stanovené o akú prácu sa jedná, v akom rozsahu , v akom termíne , za akých podmienok a za akú cenu .Uviesť kto bude fakturovať konečnému spotrebiteľovi , odovzdanie práce , pod. a ako potom prebehne fakturácia medzi SZČO zúčastnenými sa spoločne na vykonávaní tejto práce .

Ak budeš mať takúto zmluvu tak živnostník , ktorý pri tejto práci vypomáhal si môže fakturovať svoj dohodnutý podiel na práci , ale zvyčajne by to malo byť dohodnuté 50:50 a mohli by si tým prefakturovať a výdavky , ktoré im zo spoločnej práce plynuli .

Zitka, podľa teba nemôže faktúrovať zámočník zámočníkovi za rovnakú prácu akú vykonáva aj on? Ja robím účto aj strojárským firmám, kde si SZČO bežne medzi sebou fakturujú práce. Ak napríklad firma dostane zakázku, ktorú nie je schopná celú zrealizovať / napríklad nemajú potrebný stroj/ tak si to dajú spraviť do inej strojárskej firmy. A prečo by mali tú firmu zaťahovať do kšeftu a vešať im na nos koľko za to zoberú a pod. Jednoducho dajú si to spraviť, zaplatia a hotovo. A potom si sami fakturujú odberateľovi. Toto je môj názor, ak som Ťa správne pochopila čo si písala v odpovedi pre Andea.
Zita5
09.03.06,21:19
Zitka, podľa teba nemôže faktúrovať zámočník zámočníkovi za rovnakú prácu akú vykonáva aj on? Ja robím účto aj strojárským firmám, kde si SZČO bežne medzi sebou fakturujú práce. Ak napríklad firma dostane zakázku, ktorú nie je schopná celú zrealizovať / napríklad nemajú potrebný stroj/ tak si to dajú spraviť do inej strojárskej firmy.

To je trošku niečo iné .Proste dajú si na objednávku niečo vyrobiť , obrúsiť , opracovať a nieviem čo .


A prečo by mali tú firmu zaťahovať do kšeftu a vešať im na nos koľko za to zoberú a pod. Jednoducho dajú si to spraviť, zaplatia a hotovo.

Opakujem - iný prípad ako uvádza zadávateľka otázky .

A potom si sami fakturujú odberateľovi. Toto je môj názor, ak som Ťa správne pochopila čo si písala v odpovedi pre Andea.

Asi si ma dobre nepochopila , moja odpoveď vychádza zo skúsenosti kontrol , či už daňovej , alebo bývalý inšpektorát bezpečnosi práce a podobne .

A koniec koncom , kvôli tomuto problému som s manželom uzatvorila aj zmluvu o združení , pretože sme mali rovankú činnosť v ŽL a boli okolo toho problémy .

To nie je len teraz , to je problém čo ja viem od rokov 1993.
Zdeni
09.03.06,21:58
Asi si ma dobre nepochopila , moja odpoveď vychádza zo skúsenosti kontrol , či už daňovej , alebo bývalý inšpektorát bezpečnosi práce a podobne .

A koniec koncom , kvôli tomuto problému som s manželom uzatvorila aj zmluvu o združení , pretože sme mali rovankú činnosť v ŽL a boli okolo toho problémy .

To nie je len teraz , to je problém čo ja viem od rokov 1993.
No nechápem ani teraz, ale nevadí. Čítala som ešte raz celú tému. Myslíš, že problém bude v tom príbuzenskom vzťahu? Robím dvoch bratov sústružníkov, z ktorých jeden hľadá robotu a potom ju aj vyfakturuje a ten druhý mu potom vyfakturuje za prácu. Jeden prešiel aj daňovou kontrolou a problém nemal. Už to chápem?:D Ale ak je tam nejaký problém tak by som o tom chcela vedieť viac. Neznamená, že ak to prešlo jemu tak aj ostatným, lebo takých bratov a švagrov atď. je veľa čo poznám.
Zita5
10.03.06,07:31
Trošku jednoduché vyjadrovanie a zložitejší problém. Práca sa nedá urobiť na jednu faktúru. Práca sa dá urobiť na jednu zmluvu (abstrahujem od jej formy), z ktorej následne vyplýva faktúrácia. Či je tá vaša správna závisí od dohodnutých podmienok.

Citujem AVO , pretože už ona naznačila , že je to zložitejší problém .

Zdeni tak neviem ,čo by som mala ešte k tomu dodať. Ja som už myslím napísala všetko čo som mohla .A variantu o postupe uzavretí zmluvy som už opísala.;)