endura
27.04.13,20:11
S priateľkou vlastníme spolu 3-izbový byt, kde ja mám 9/10 podiel a ona 1/10. Priateľka momentálne nie je zamestnaná, je na invalidnom dôchodku. Jej rodičia stavajú rodinný dom, ktorý však majú problém dostavať kvôli financiám. Jej otec má 63 rokov a je už na dôchodku, no ešte si privyrába, matka má 62 rokov a je invalidná dôchodkyňa. Z banky majú úver na dom vo výške 65000EUR, tento úver majú aj poistený pre prípad jeho smrti, no túto poistku už 3 mesiace nezaplatili, lebo nemajú z čoho. Mesačná splátka úveru banke je 600EUR. Okrem úveru majú popožičiavané peniaze aj od rôznych známych a kamarátov.

1. Čo by sa stalo, keby priateľkin otec ochorel, či zomrel - čiže keby nebolo možné zo strany jej rodičov splácať úver? Pýtam sa to aj kvôli tomu, že už 3 mesiace nie je zaplatená poistka proti neschopnosti splácať úver.

2. Ak by došlo k exekúcii, je tu možnosť, že by banka alebo exekútor nejakým spôsobom dostal 1/10 podiel mojej priateľky na byte?

3. Riešilo by niečo v prípade mojej priateľky vzdanie sa dedičstva alebo prepis jej 1/10 podielu bytu na mňa?

4. Aká by bola situácia, keby som si ju vzal? Do akej miery by sa jej prípadné problémy s bankou/exekúciou/dedičstvom týkali aj mňa?

Budem vám vďačný za každý postreh a radu.
Ice dive
27.04.13,18:20
dlhy priateľkiných rodičov sú len a len ich dlhy a nie dly priateľky... t.j. ak by sa s rodičmi niečo stalo, banka by zhabala rozostavaný dom... a 1/10 priateľky by vôbec neriešili... priateľka by dedila len to čo zostane t.j. ak by rodičia zomreli, uspokojila by sa najprv banka a potom bypriateľka mohla čo to zdediť... ak by dlžoby prevyšovali dedičstvo ručila by len do výšky zdedeného podielu, t.j. zase by sa to tej 1/10 netýkalo... či si ju vezmeš alebo nie, či to prepíšete na teba alebo nie... nič nemení na veci, že tvoj byt sa exekúcie resp. problémov s dedičstvom po rodičoch priateľky netýka..
trevize
27.04.13,18:24
Prva vec, ktora sa mi nezda..... ktora banka da HU manzelom na dochodku v takej vyske? Uvery sa davaju do 65 resp 70 rokov. Nejako mi to nevychadza pri tej mesacnej splatke.
Mária27
27.04.13,19:08
Dlhy sa dedia len do výšky aktív, ale zložitejšie býva ich splácanie z tých aktív. Dlhy môžu byť uspokojené aj z dedičovho iného majetku. Napr. ak je tam záložné právo, predáva nehnuteľnosť záložný veriteľ často pod cenu.

Mohla by sa dedičstva vzdať alebo pri predĺženom dedičstve použiť § 471 obč. z. a prenechať ho veriteľom.
Ak by previedla priateľka na teba podiel, mohli by ťa uznať za osobu blízku (§ 116) a podľa § 42a a 42b by veriteľ mohol vymáhať sumu jej podielu od teba.

Ak nevidia rodičia výchdisko, najlepšie by bolo nehnuteľnosť speňažiť a vyrovnať dlh.
hubatá
27.04.13,20:21
Ako speňažia rodičia zadĺženú nehnuteľnosť kde má banka záložné právo? Nijako, lebo je dostatok nehnuteľností na trhu.
Ale čo keby ste s priateľkou vymenili váš byt za ich dom? Banka by asi súhlasila so zmenou dlžníkov. Samozrejme že si to musíš právne ošetriť, aby si získal podiel na dome. Nepíšeš či má priateľka súrodencov, ktorí sú potencionálni dedičia - či by tí nemohli pomôcť.
Treba si uvedomiť že z mesiaca na mesiac rastie nielen dlžoba, ale aj úroky a situácia vám za niekoľko mesiacov prerastie cez hlavu. Ak by nastúpil exekútor a siahol by na dom, aj tak by ste museli s priateľkou rodičov vziať k sebe do bytu

Tiež sa mi zdá nezodpovedné že si starí ľudia vezmú úver, hoci vedia že z dôchodku ledva sami vyžijú.
alaya1
28.04.13,04:49
Ako speňažia rodičia zadĺženú nehnuteľnosť kde má banka záložné právo? Nijako, lebo je dostatok nehnuteľností na trhu.
Ale čo keby ste s priateľkou vymenili váš byt za ich dom? Banka by asi súhlasila so zmenou dlžníkov. Samozrejme že si to musíš právne ošetriť, aby si získal podiel na dome. Nepíšeš či má priateľka súrodencov, ktorí sú potencionálni dedičia - či by tí nemohli pomôcť.
Treba si uvedomiť že z mesiaca na mesiac rastie nielen dlžoba, ale aj úroky a situácia vám za niekoľko mesiacov prerastie cez hlavu. Ak by nastúpil exekútor a siahol by na dom, aj tak by ste museli s priateľkou rodičov vziať k sebe do bytu. Nemuseli

Tiež sa mi zdá nezodpovedné že si starí ľudia vezmú úver, hoci vedia že z dôchodku ledva sami vyžijú. Nikde sa nepise, ze si uver zobrali ako dochodcovia
endura
28.04.13,04:55
Ktora banka da HU manzelom na dochodku v takej vyske? Uvery sa davaju do 65 resp 70 rokov. Nejako mi to nevychadza pri tej mesacnej splatke.

Vďaka všetkým za odpovede.

HÚ dostal pred dvomi rokmi z Tatrabanky keď ešte nebol dôchodca a splácať ho bude do svojich 83 rokov. Tieto informácie mám len od priateľky, nie priamo od jej rodičov. Máme narušené vzťahy, lebo sme boli nútení istý čas spolu bývať :-)


Ak by previedla priateľka na teba podiel, mohli by ťa uznať za osobu blízku (§ 116) a podľa § 42a a 42b by veriteľ mohol vymáhať sumu jej podielu od teba.

Toto platí aj vtedy, ak by previedla svoj podiel na mňa už teraz, keď sa ešte so splácaním novostavby nič nedeje? Tie paragrafy v občianskom zákonníku si pozriem, ďakujem.



Ale čo keby ste s priateľkou vymenili váš byt za ich dom?

Toto vôbec neprichádza do úvahy:
1. Máme dlhodobo narušené vzťahy a s priateľkou sme sa dohodli, že nechceme mať s nimi nič spoločné okrem pár návštev ročne.
2. Mne by to nevyhovovalo kvôli tomu, že by sa mi veľmi skomplikovalo dochádzanie do práce - dom majú v odľahlej dedine.


Ak by nastúpil exekútor a siahol by na dom, aj tak by ste museli s priateľkou rodičov vziať k sebe do bytu

"Neprichádza do úvahy." Toto sú slová mojej priateľky, keď sme debatovali o tejto možnosti vývinu sitácie a obaja sme sa zhodli na tom, že bude rozumné, ak jej rodičia ponesú zodpovednosť za svoje rozhodnutia stavať taký veľký dom, ktorý nevládzu splácať.


Tiež sa mi zdá nezodpovedné že si starí ľudia vezmú úver, hoci vedia že z dôchodku ledva sami vyžijú.

Súhlasím s tebou, ale to by si ich musela poznať: hranice myslenia posunuté do extrémov, tvrdohlavosť, sebeckosť, velikášstvo, neschopnosť reálneho odhadu situácie, neschopnosť sa prispôsobiť, neochota poučiť sa z chýb iných ľudí ani zo svojich. Toto nie je kritika, musel som spomenúť pár ich spoločných povahových čŕt.

Ozaj, aké môžu byť dôsledky toho, že 3 mesiace nemajú zaplatenú poistku proti neschopnosti splácať úver? Aj keď by ju teraz spätne uhradili, a o istý čas by priateľkin otec zomrel, a teda poisťovňa by mala pristúpiť k plneniu, tak poisťovňa sa môže vyhovoriť na tento minulý 3 mesačný sklz v platbe a odmietnuť plnenie?


Nepíšeš či má priateľka súrodencov, ktorí sú potencionálni dedičia - či by tí nemohli pomôcť.

Má o rok mladšiu sestru, ale zarába 500 EUR a býva v podnájme, takže z jej strany pomoc asi nepríde.
Dáša_
28.04.13,05:09
a kde bývajú rodičia teraz?
Indeed
28.04.13,05:15
To je čo za podiel 1/10 ????

Takého, čo schválil zákon, čo TOTO umožňuje, by som fackal týždeň v kuse ....

a potom keby som trochu odpočinul,tak ešte jeden týždeň...
Ice dive
28.04.13,05:47
ohľadom toho poistenia, záleží od toho, aký je to produkt... ale ak tri mesiace už nie je zaplatené poistné môže zmluva zaniknúť pre neplatenie...

štandardne však neviem či dané poistenie je pre svokrovcov to čo práve potrebujú... nakoľko ak sú dôchodcovia, tak "strata zamestnania" tam veľmi neprichádza do úvahy... smrť a trvalá invalidita... no neviem neviem... či tá poistka nie je len o strate peňazí.. a nie je tam viac výluk ako podmienok plnenia....

no a nezdá sa mi, že dostal hypotekárny úver, resp. akýkoľvek úver v 61 rokoch na 22 rokov... t.j. splácať ho treba do 83 rokov, ak priemerná dlžka života muža v SR je 72,2 roka a ženy 79,1 roka... ak banky schvaľujú dajaký úver, tak tento by mal byť splatený do nástupu na dôchodok inak úmerne skracujú dlžku na poskytnutie hypotéky... napr. ak o hypotéku žiada 39 ročný človek tak maximálna dlžka do splatenia hypotéky je 23 rokov... a nie 30 ako sa bežne poskytujú... aby bola do 62 splatená...
endura
28.04.13,06:59
a kde bývajú rodičia teraz?

Majú prenajatý 3-izbový byt, na tej istej ulici ako bývam ja, tam si jej otec zarába podnikaním v jednej izbe a vo voľnom čase dochádza robiť na stavbu. Dom už je skolaudovaný, ale chýbajú tam ešte veci ako teplá voda, podlahy, vonkajšia omietka; núdzovo sa na prízemí bývať dá, len poschodie je nedorobené. Ospravedlňujem sa za niektoré nepresné výrazy, ale stavebníctvu sa vôbec nerozumiem.
Mária27
28.04.13,07:07
Predať dom sa dá aj so zálohom.
Odporavať sa dá právnemu úkonu do troch rokov (keby na teba previedla podiel na byte).
Prevyšujú dlhy hodnotu domu?
endura
28.04.13,12:38
Prevyšujú dlhy hodnotu domu?

Ešte žiadne dlhy nie sú, pýtal som sa len hypoteticky v prípade, že by mal napríklad úraz či mozgovú príhodu, a pár mesiacov by nebol schopný splácať úver.
Mária27
28.04.13,12:55
Vždy to treba riešiť tak, aby nedošlo k exekúcii. Zbytočne sa stráca.
Priateľka má v tej 1/10 nejakú istotu, nebrala by som jej ju. V najhoršom by si mal ako spoluvlastník predkupné právo.
Anik
28.04.13,13:40
pobavil si ma
Erzebeth
28.04.13,22:17
Majetok tvojej priateľky nie je ohrozený dlhmi jej rodičov. Ohrozené by bolo prípadné dedičstvo a to v prípade, že by dedičstvo bolo predĺžené, dlh by bol väčší ako hodnota majetku.