braxator
28.04.13,09:29
Zaujimal by ma vas nazor alebo konkretny sposob,ako sa domahat napravy v tejto veci,ci mate podobny system aj u vas na skole alebo ste sa s nim uz niekde stretli.

Od 1.aprila vedenie nasej skoly bez diskusie s predstavitelmi odborovej organizacie alebo pedag.zborom vydalo vnutorny predpis,na zaklade ktoreho sa za suplovane hodiny budu povazovat len tie,ktore su suplovane odborne.
Ostatne hodiny budu povazovane len za dozor nad ziakmi,za ktory ucitelom neprislucha ani financna odmena a ani nahradne volno.
Ak teda pojde napr.na hodinu slovenciny suplovat slovencinar,suplovanie sa povazuje za odborne a on si moze narokovat na 1 hodinu nahradneho volna alebo si ju vykazat ako hodinu nadcas a mat za nu riadne zaplatene.
Pokial vsak na hodinu slovenciny pojde suplovat napr.matematikar,vykonava len dozor nad ziakmi a nema narok ani 1 hodinu nahradneho volna ani na zaplatenie tejto odsuplovanej hodiny.
ivuliatko
28.04.13,08:41
Nášmu vedeniu našťastie (zatiaľ - zaklopem si) takto nepreplo, ale kamoška učí na športovom gymnáziu, tam to tak majú už zopár rokov a nepomôžu si.
Ale je to svinstvo. Len žasnem, čo všetko patrí k povinnostiam učiteľa v rámci základného pracovného času a nie je považované za činnosť navyše (a ten zoznam sa stále rozrastá). Napr. ja mám chodbové dozory nad žiakmi 120 minút týždenne, to by akože nestačilo? U nás sa suplované hodiny normálne učia, navzájom si nechávame odkazy aj materiály, čo treba odučiť, a suplujúca kolegyňa sa snaží urobiť so žiakmi všetko podľa pokynov. A hoci som matematický debil, takú piatacku, šiestacku alebo siedmacku matematiku som odučila bez problémov, aj fyziku, biológiu, dejepis, geografiu...
Ak Vaše vedenie školy vydalo takýto predpis, bude sa musieť zmieriť s tým, že suplujúci učiteľ si to tam príde odsedieť za katedru a bude pritom opravovať písomky, vypisovať školské byrokratické voloviny alebo pripravovať sa na iné hodiny, a žiaci môžu lúštiť krížovky, spať alebo kresliť si po rukách :D
Máte nejako vyšpecifikovaný pracovný čas? Napr. 23 hodín týždenne vyučovacia povinnosť, 2 hodiny dozory, 7 hodín príprava, 2 hodiny príprava a opravovanie písomiek, 1 hodina styk s rodičmi, 1 hodina porady a rodičovské združenia, 1 hodina príprava žiakov na súťaže... Možno by ste mohli argumentovať tým, že zvýšenie časovej dotácie na "dozory" (teda to neodborné suplovanie) by šlo na úkor iných činností.
braxator
28.04.13,15:23
Nášmu vedeniu našťastie (zatiaľ - zaklopem si) takto nepreplo, ale kamoška učí na športovom gymnáziu, tam to tak majú už zopár rokov a nepomôžu si....

Poslal som Vam spravu,skuste si ju precitat.Dakujem.
osky
24.05.13,13:16
stalo by zo to keby vdedenie bralo do uvahy,ze to neni vasa povinnost suplovat nieco co nespada do vasho oboru...vsak je to uplne logicke-supluje ten,co je v odbore.ak takeho nemam,musim nahradit aj tm co robia dozor aspon cas-t.j. maju narok volna na za tu hodinu....no nie?
iMiki
10.08.13,06:22
U nás to platí už niekoľko rokov...tiež sa nám to nepáčilo, tak robíme to, že keď ideme zastupovať do triedy predmet, ktorý "nemôžem" odučiť odborne, tak tam odučím predmet, ktorý môžem odučiť odborne... a to aj v triede, kde neučím... napr.
idem učiť SJL, ale som matikár... v rozvrhu majú MATEMATIKU, tak odučím matematiku... zdôvodnenie - hodina je odučená efektívne, žiaci na hodine pracovali, učiteľ učil, hodina musí byť zaplatená, alebo počítaná do nadčasov...