vgabka
09.03.06,07:38
Je možné rozdeliť daňový základ podnikateľa - SZČO aj na rodinných príslušníkov? Niekde som o tom počula a neviem, aké sú tam podmienky.
Zita5
09.03.06,07:33
V minulosti sa rodinný príslušníci mohli považovať za vypomáhajúce osoby , avšak už je tomu koniec .

Nemá ako v tejto dobe na rodinného príslušníka uplatňovať pomer príjmov ovplyvňujúcich ZD a ani výdavkov ovplyvňujúcich ZD .
Jedine v prípade že by vlastnili všetci ŽL samozrejme , musia mať rovnaké živnosti a v tom prípade na základe zmluvy o združení by mohli uplatňovať určený podiel dohodonutý príslušnou zmluvou .

Inak nie je šanca .
Johanka
09.03.06,07:33
Boli časy, keď sa to dalo. Boli to akože spolupracujúce osoby a delil sa ZD v pomere 80 : 20. Ale to je história.
V platnom ZoDP nie je žiadne ustanovenie, ktoré by umožňovalo takéto delenie základu dane.
Peterka
09.03.06,08:43
Čo bolo bolo teraz už nie.
Johanka
09.03.06,10:04
V minulosti sa rodinný príslušníci mohli považovať za vypomáhajúce osoby , avšak už je tomu koniec .

Nemá ako v tejto dobe na rodinného príslušníka uplatňovať pomer príjmov ovplyvňujúcich ZD a ani výdavkov ovplyvňujúcich ZD .
Jedine v prípade že by vlastnili všetci ŽL samozrejme , musia mať rovnaké živnosti a v tom prípade na základe zmluvy o združení by mohli uplatňovať určený podiel dohodonutý príslušnou zmluvou .

Inak nie je šanca .
Aj to združenie by si museli rozmyslieť vopred ( vhľadom na to, že sa vznik združenia oznamuje na DÚ), nie až "po funuse". :)
Ak je základ dane vysoký a je predpoklad, že za rok 2006 to bude podobné, treba robiť nejaké opatrenia už teraz!
pyton
09.03.06,10:08
Možno by mohla pozrieť tému "príkazné zmluvy".
Johanka
09.03.06,10:41
Alebo prenajať garáž, že Zitka ?
Zita5
09.03.06,10:46
Johanka , niet lepšieho účtovania , ako prenájom garáže .Je to nezabudnuteľný zážitok .:) :p ;)

Ja ,Ty ,Tvoj brat a garáž - zostava ako z rozprávky .:rolleyes:
domacnost
09.03.06,11:01
ked sme pri prenájme garáži, chcela by som sa informovať. D§chodca prenajíma garáž jednému SZČO už druhý rok,ako súkromná osoba. V r.2004 mal príjem 15 000,00 za rok, v r.2005 mal príjem 40 000,00 . Moja otázka znie treba tento prenájom niekde nahlásiť , respektívne vzniká mu nejaká daň.povinnosť okrem platenia dane z príjmu?
Peterka
09.03.06,11:55
ked sme pri prenájme garáži, chcela by som sa informovať. D§chodca prenajíma garáž jednému SZČO už druhý rok,ako súkromná osoba. V r.2004 mal príjem 15 000,00 za rok, v r.2005 mal príjem 40 000,00 . Moja otázka znie treba tento prenájom niekde nahlásiť , respektívne vzniká mu nejaká daň.povinnosť okrem platenia dane z príjmu?

Nenahlasuje a nič nemusí robiť len inkasovať peniaze.
Všetkých zástancov garáží chcem len upozorniť ma knihu jázd.Občas mi bolo dobré mať jazdu do garáže a späť.
Johanka
09.03.06,12:02
ked sme pri prenájme garáži, chcela by som sa informovať. D§chodca prenajíma garáž jednému SZČO už druhý rok,ako súkromná osoba. V r.2004 mal príjem 15 000,00 za rok, v r.2005 mal príjem 40 000,00 . Moja otázka znie treba tento prenájom niekde nahlásiť , respektívne vzniká mu nejaká daň.povinnosť okrem platenia dane z príjmu?
Ak mal iba tento príjem za celý kalendárny rok, je to menej ako 1/2 nezdaniteľnej časti základu dane (43.968 SK) - nemá povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov. Nahlasovať nemusí nikde nič.