taiko
29.04.13,13:53
Priatelia, neviete mi niekto poradit? Mam by v Banskej Bystrici. Mestsky urad v Banskej Bystrici vymaha odo mna platby za komunalny odpad, napriek tomu, ze sa preikazatelne zdrziavam v zahranici. Vo vseobecnych ustanoveniach maju napisane:
.................................................. .................................................. .........................
§ 18
Zníženie poplatku
1. Správca dane na základe žiadosti daňového subjektu poplatok zníži v zmysle zákona, za obdobie, za
ktoré poplatník preukáže, že viac ako 90 dní v zdaňovacom období sa nezdržiava alebo nezdržiaval
na území mesta. Daňový subjekt si nárok na zníženie poplatku uplatňuje za každé zdaňovacie
obdobie zvlášť v zmysle zákona.
.................................................. .................................................. ..........................

Ide o to ze mi na mestskom urade povedali, ze mi odpustit mozu len poplatky za tento rok. Lebo ze to vseobecne nariadenie sa obnovuije kazdy rok a teda ustanovenia v nom platia len pre dany rok. Za minule roky mi to vraj neodpustia, aj ked donesiem doklady, ze som sa v kazdom predmetnom roku zdrziaval v zahranici. Je to v poriadku? Nie je nejaka moznost ako sa voci tomuto ubranit. Nechce sa mi totiz platit za nieco co som nevyuzival.
Oliwa
29.04.13,12:21
Je tam predsa napísané "za každé zdaňovacie obdobie zvlášť", takže postupujú v zmysle svojho nariadenia.
Ale čo sa stalo s neuhradenými poplatkami z predchádzajúcich rokov? Tie od Teba doteraz nevymáhali ani nehrozili v upomienke exekútorom - bežná to prax slovenských úradov?
arizona
29.04.13,12:23
Uctovnici na Porade by Ti asi vedeli porozpravat,ake trampoty su to,aby si upravoval fin.udaje spatne za minule roky.;)
Uznaj, ze je to tvoja chyba, ze si si to neuplatnoval skor, ze si sa nebranil a nepreukazal...

Obce si same upravuju platby za odvoz odpadu, niektore uznaju platbu na inom mieste,ale vela obci neuznava ani ked prinesies doklad, ze platis inde.
sito
29.04.13,13:16
Nie! Nie je možnosť odpustiť, len možnosť znížiť, ako uviedli.

Ale, je možnosť, stopercentná, že dlžnú sumu budú vymáhať.
arizona
29.04.13,13:25
Nie! Nie je možnosť odpustiť, len možnosť znížiť, ako uviedli.

Ale, je možnosť, stopercentná, že dlžnú sumu budú vymáhať.
Sitecko, je mozne aj uplne odpustit,zalezi od rozhodnutia obce, ale treba o to poziadat kazdorocne,ked sa vypisuje vymer na platby za dany rok.../ani ja,ani moj muz na Slovensku neplatime,obec uznava...ale spatne nemam odskusane/
taiko
29.04.13,13:49
Je tam predsa napísané "za každé zdaňovacie obdobie zvlášť", takže postupujú v zmysle svojho nariadenia.
No ved "za každé zdaňovacie obdobie zvlášť". Mne ale z toho nevyplyva, ze za minule obdobia sa to uz neda. A okrem toho nic nevymahali, nic nevraveli ani minuleho roku ked som platil dan z nehnutelnosti.
Len zrazu si teraz zmysleli ze nemam zaplatene od 2007. Mne nevadi ze treba o to kazdy rok ziadat, len sa mi nezda, preco nemozem spatne ziadat o odpustenie poplatkov, ked viem dokladovat, ze som sa v danych rokoch nenachadzal na Slovensku a teda nevyuzival sluzbu, za ktoru mam platit.
Zdravotna poistovna voci mne viedla exekuciu za zdravotne poistenie nezaplatene od 2001 a ked som im dokazal, ze som si poistne za tie roky platil, tak exekuciu stiahli.
kukučka
29.04.13,14:23
Všetko sa dá, keď sa chce.
sito
29.04.13,15:22
Sitecko, je mozne aj uplne odpustit,zalezi od rozhodnutia obce, ale treba o to poziadat kazdorocne,ked sa vypisuje vymer na platby za dany rok.../ani ja,ani moj muz na Slovensku neplatime,obec uznava...ale spatne nemam odskusane/

U nás, nie! Tak bolo povedané na úrade. Ale, človek môže odpustiť ... aj oko prižmúriť, že?
ivka70
29.04.13,15:34
Zvycajne to maju mesta osetrene tak, ze o ulavu musis poziadat nejneskor do 30.1.v danom roku.
Pripadne beru do uvahy zmenu pocas roka, cize napr. odstaujes sa v septembri, su schopne ti ulavu od toho septembra, ak o nu vtedy poziadat, uznat.
A ono to nie je o prizmureni oka cloveka, ale o tom, ako je urobene vseobecne zavazne nariadenie mesta.