Socha
09.03.06,08:26
Nie som si istá, či treba k daňovému priznaniu prikladať aj potvrdenia z poisťovní na uplatnenie nezdaniteľných častí. Čítala som tu aj že áno, aj nie. Mám živnostníka, ktorý si platí aj DDP, má to vo výpisoch, ale nemá z poisťovne potvrdenie. Treba mu ho? A má to tiež priložiť k DP?
Johanka
09.03.06,07:31
Myslím, že DDS-ky ešte ani potvrdenia neposielali. Ja si tiež platím a potrvdenie mi ešte neprišlo. Potvrdenie (podľa posledných správ) by sa malo prikladať. Ale poznáš to, iný kraj , iný mrav ....
svojar
09.03.06,07:39
Potvrdenie posielali poisťovne, DDS pokiaľ viem nie. Malo by sa to prikladať, ale napr. na vrátenie srážkovej dane z úrokov na vkladných knižkách DÚ doklad nepožadoval.
Eliška
09.03.06,07:59
Potvrdenie od DDS si treba vyžiadať, malo by sa prikladať (myslím).
Aknazuz
11.03.06,15:59
Potvrdenie od DDS si treba vyžiadať, malo by sa prikladať (myslím).

ja som z urcitych dovodov DP uz vo februari podala, potvrdenie mi doslo minuly tyzden. Niekde som citala, ze ked vznikne pleplatok, DU si potvrdenia vyziada. Spolieham sa na to.
Bavi
11.03.06,16:12
S DDS nemám skúsenosť, ale čo sa týka životných poistení je POVINNÉ odovzdanie kópie potvrdenia o zaplatení sumy za rok v rámci príloh k DP.
Takže môj názor, že obdobne to bude aj s DDS, účel sporením...., ak si da)ovník uplatňuje zníženáie daňového základu.;)
evka-janekova
22.02.08,09:18
Ja som sa na daňovom úrade na to pýtala a bolo mi povedané, že to bolo minulý rok povinné, tento rok to nemusí byť.
Neviem, čo s tým, keď každý píše inak, musíme sa potrápiť.
hanelie
22.02.08,09:23
potvrdenie o životnom poistení ako príloha k DP - tento rok nemusí byť, prípadne stačí len kópia - čerstvé info z DÚ TT
evina
22.02.08,09:36
Žiadna kópia ani originál Potvrdenia o životnom poistení nikdy nebola a ani nie je povinná príloha DP.
hanelie
22.02.08,11:51
potvrdenie o životnom poistení k RZD - učtovníčkou odmietnutá kópia, musela som odovzdať ORIGINAL :confused: / dcéra /

ale žiaľ z praxe sme zvyknutý, že co je psáno, to je dáno a potom niet čo odškriepiť, :mee: to už asi bude taká deformácia, že všetko chceme mať potvrdené
evina
22.02.08,12:33
potvrdenie o životnom poistení k RZD - učtovníčkou odmietnutá kópia, musela som odovzdať ORIGINAL :confused: / dcéra /

ale žiaľ z praxe sme zvyknutý, že co je psáno, to je dáno a potom niet čo odškriepiť, :mee: to už asi bude taká deformácia, že všetko chceme mať potvrdené

No netreba tú deformáciu zväčšovať...
P.s. originál posiela Poisťovna pre potreby poistenca a nie mzdovej účtovníčky...Neoprávnené uplatnenie odpočtu na životné poistenie by musel "odškriepovať" daňovník. Aj keď už nebude naším zamestnancom daňový úrad má na to prostriedky ako sa k nemu dostať...
Denda
22.02.08,12:48
potvrdenie o životnom poistení k RZD - učtovníčkou odmietnutá kópia, musela som odovzdať ORIGINAL :confused: / dcéra /

ale žiaľ z praxe sme zvyknutý, že co je psáno, to je dáno a potom niet čo odškriepiť, :mee: to už asi bude taká deformácia, že všetko chceme mať potvrdené
Trošku sa tu pletú hrušky s jablkami. V prípade, že si robíte daňové priznanie sama k daňovému priznaniu prikladáte len prílohy, ktoré sú uvedené v daňovom priznaní. V prípade, že Vás DU vyzve - potvrdenie predložíte.
RZD - je niečo iné. Vy žiadate o vykonanie výpočtu dane iného t.j. zamestnávateľa a k žiadosti ste povinná priložiť potvrdenia, ktoré slúžia výlučne len na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky a sú prílohou. Partnerom pri daňovej kontrole je v tomto prípade vykonávateľ výpočtu dane a DU a dokladuje a preukazuje podklady on.

Viac aj v tomto linku: http://www.porada.sk/t72557-p2-podmienenie-vykonania-danoveho-priznania-dodanim-originalu-potvrdenia.html#post642598

Ešte na doplnenie: prílohou je aj potvrdenie o zdaniteľnom príjme od iného zamestnávateľa - aj to dokladujete kópiou?
evina
22.02.08,13:17
Dopĺňam presne paragraf k tomu žo povedala Denda /Deni dík, lebo zachvíľu si už aj ja budem pliesť pojmy s dojmami lebo priznám sa , že ja osobne tieto zbytočne požadované potvrdenia nemôžem nikdy predýchať :rolleyes:/


§ 37

Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a na daňový bonus
1/ Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
b) posledným rozhodnutím o priznaní dôchodku alebo dokladom o ročnom úhrne vyplateného dôchodku (§ 11 ods. 7), ak suma takéhoto dôchodku v v úhrne nepresahuje sumu ustanovenú v § 11 ods. 2.
Jana Acsová
22.02.08,13:24
Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi ...
Len na podporu. U zamestnávateľa bude kontrola, u zamestnávateľa sa preveria všetky skutočnosti. Zamestnanca nebude nikto dotazovať ... možno by ... v prípade kópie ... a možno už ani nebude zamestnancom. Pri dokladovaní odpočítateľných položiek dokladmi vyhotovenými výlučne na tieto účely to stojí za zváženie.
Tá diskusia tohto roku vedie k veľkým polemimám a úplne zbytočným. A názory sa používajú aj na spochybnenie profesionality mzdových účtovníkov. Navzájom. A to je zarážajúce.
evina
22.02.08,13:49
Len na podporu. U zamestnávateľa bude kontrola, u zamestnávateľa sa preveria všetky skutočnosti. Zamestnanca nebude nikto dotazovať ... možno by ... v prípade kópie ... a možno už ani nebude zamestnancom. Pri dokladovaní odpočítateľných položiek dokladmi vyhotovenými výlučne na tieto účely to stojí za zváženie.
Tá diskusia tohto roku vedie k veľkým polemimám a úplne zbytočným. A názory sa používajú aj na spochybnenie profesionality mzdových účtovníkov. Navzájom. A to je zarážajúce.

Potvrdenie ohľadom platby životného poistenia je adresované priamo mne ako poistencovi. Osobne si myslím, že mi patrí originál- je to moja korešpondencia, . Z môjho pohľadu, ak na kópii vyznačí mzdová účtovníčka, že overila oproti originálu malo by to byť postačujúce... K DB máme priložené tiež kópie RL...

Potvrdenie je vystavované

5/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr....

pre účely konečného spracovania príjmov daňovníka /teda nie priamo adresované jemu/, či už v podobe DP alebo RZD, tak tu je originál nespochybniteľný. To je môj názor...

Čo sa mňa týka ja sa vyjadrujem kriticky, áno .. ale na adresu zbytočne požadovaných kópií či originálov, či čestných prehlásení k DP a na požiadavky účtovníkov, ktorí žiadajú Potvrdenie od zamestnávateľa druhého partnera o nepoberaní DB-lebo to naozaj nie je potrené v zmysle žiadneho predpisu, ani preukazateľnosti..., ak zamestnanec dostatočne preukáže svoj nárok na DB v zmysle §37
Denda
22.02.08,13:59
Potvrdenie ohľadom platby životného poistenia je adresované priamo mne ako poistencovi. Osobne si myslím, že mi patrí originál- je to moja korešpondencia, . Z môjho pohľadu, ak na kópii vyznačí mzdová účtovníčka, že overila oproti originálu malo by to byť postačujúce...


No neviem, neviem s tou platbou to asi nebude tak...
Citujem z potvrdenia poisťovne:
Toto potvrdenie nenahrádza iné potvrdenie o výške vkladu alebo stavu účtu a slúži len na účely preukazovania nároku podľa zákona o dani z príjmov.
Čo sa týka overenia pravosti takéhoto potvrdenia pochybujem, že mzdová účtovníčka môže overovať - na to sú určení notári.
Jana Acsová
22.02.08,14:04
Nepovažujem vyhotovenie potvrdenia za korešpondenciu, pretože jeho vyhotovenie vyplýva zo zákona a pre účely dokladovania nároku v tomto prípade zamestnanca.

§ 37 ods. 1 písm. a) ...

Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)

a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
b) posledným rozhodnutím o priznaní dôchodku alebo dokladom o ročnom úhrne vyplateného dôchodku (§ 11 ods. 7), ak suma takéhoto dôchodku v úhrne nepresahuje sumu ustanovenú v § 11 ods. 2.
Denda
22.02.08,14:06
5/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr....

pre účely konečného spracovania príjmov daňovníka /teda nie priamo adresované jemu/, či už v podobe DP alebo RZD, tak tu je originál nespochybniteľný. To je môj názor...

Otázka:
Prečo je povinný zamestnanec k žiadosti dokladovať originál potvrdenia od iného zamestnávateľa a nie v kópii? Tiež by si mohol doma nechať origniál.
evina
22.02.08,14:11
No neviem, neviem s tou platbou to asi nebude tak...
Citujem z potvrdenia poisťovne:
Toto potvrdenie nenahrádza iné potvrdenie o výške vkladu alebo stavu účtu a slúži len na účely preukazovania nároku podľa zákona o dani z príjmov.
Čo sa týka overenia pravosti takéhoto potvrdenia pochybujem, že mzdová účtovníčka môže overovať - na to sú určení notári.
Ja taký text osobne nemám ani na jednom potvrdení u troch životných poistení-myslím našich rodinných, lebo aj mojej dcéry je zatiaľ napísané na mňa pre ňu, lebo ho platím :)
Mám uvedené Potvrdenie na uplatnenie NČ ....a je adresované priamo mne. ďalej sa píše Vážená pani .....
potvrdzujeme týmto, že k Vašej životnej poistnej zmluve boli preukazateľne zaplatené finančné prostriedky....

Nemám samozrejme na mysli pravé notárske overenie, mám na mysli to, že s určitou funkciu je i určitá zodpovednosť /teda aj zodpovednosť mzdovej účtovníčky/ a priamo na úrade sa mi stalo /bohužiaľ nenapadá mi teraz iný príklad ako úmrtný list/, kde pracovníčka zobrala originál a na kópii podpísala overenie správnosti údajov a originál mi vrátila.
Ak môže robiť iné finančné operácie toto si určite z titulu svojej funkcie môže dovoliť. Nechcem to samozrejme vnucovať, ja som osobne presvedčená, že všetky písomnosti adresované priamo mne sú mojím orginálom a nikomu by som ich nemala predkladať.
Prečo nespochybňujeme to, že máme priloženú kópiu RL dieťaťa? Pri priznaní rodinných prídavkov napr. tiež len stačil k nahliadnutiu a porovnaniu...
Vladimír Ozimý
22.02.08,14:11
Otázka:
Prečo je povinný zamestnanec k žiadosti dokladovať originál potvrdenia od iného zamestnávateľa a nie v kópii? Tiež by si mohol doma nechať origniál.

Prečo?

pretože ak vykonáva ročné zúčtovanie zamestnávateľ tak aj zaň zodpovedá takže potrebuje dokladovať v prípade kontroly originál doklady...
Jana Acsová
22.02.08,14:12
Prečo?

pretože ak vykonáva ročné zúčtovanie zamestnávateľ tak aj zaň zodpovedá takže potrebuje dokladovať v prípade kontroly originál doklady...A iba niektoré, alebo všetky?
evina
22.02.08,14:12
Otázka:
Prečo je povinný zamestnanec k žiadosti dokladovať originál potvrdenia od iného zamestnávateľa a nie v kópii? Tiež by si mohol doma nechať origniál.

Písala som vyššie, to nie je Potvrdenie pre neho , ale

"pre účely konečného spracovania príjmov daňovníka /teda nie priamo adresované jemu/, či už v podobe DP alebo RZD (http:///), tak tu je originál nespochybniteľný. To je môj názor..."
Jeho konečný výstup bude alebo DP alebo RZD.
Jana Acsová
22.02.08,14:14
Písala som vyššie, to nie je Potvrdenie pre neho ... Evi a načo by mu bolo, keby neuplatňoval odpočítateľnú položku?
evina
22.02.08,14:15
Nepovažujem vyhotovenie potvrdenia za korešpondenciu, pretože jeho vyhotovenie vyplýva zo zákona a pre účely dokladovania nároku v tomto prípade zamestnanca.

§ 37 ods. 1 písm. a) ...

Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)

a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
b) posledným rozhodnutím o priznaní dôchodku alebo dokladom o ročnom úhrne vyplateného dôchodku (§ 11 ods. 7), ak suma takéhoto dôchodku v úhrne nepresahuje sumu ustanovenú v § 11 ods. 2.

Veď on je vystavený oprávneným subjektom.

Už na záver-prečo nám stačí kópia RL?
Jana Acsová
22.02.08,14:17
Veď on je vystavený oprávneným subjektom.
Evka, to by sme aj bloky z ERP ofotené mohli považovať za doklady vyhotovené ERP. A nepovažujeme.
Vladimír Ozimý
22.02.08,14:17
A iba niektoré, alebo všetky?

podľa mňa všetky ktoré sú súčasťou ročného zúčtovania, t.j. doklady od iných zamestnávateľov, poprípade výšku poistenia uplatneného ako nezdaniteľnú čiastku atĎ...
evina
22.02.08,14:18
Evi a načo by mu bolo, keby neuplatňoval odpočítateľnú položku?

Jani ide o princíp /asi sa tu nezjednotíme v názore:)/.
Je mu potrebné v prípade DK, ak si podával DP sám.
Je mu potrebné v prípade , ak si dáva vykonať RZD-tu som presvedšená o tom čo píšem vyššie /môj názor- moja korešpondencia a mzdová účtovníčka môže vykonať porovnanie s originálom//
Denda
22.02.08,14:18
Veď on je vystavený oprávneným subjektom.

Už na záver-prečo nám stačí kópia RL?

Nerozumiem, rodným listom čo dokladujem pri RZD?
Jana Acsová
22.02.08,14:19
Je mu potrebné v prípade DK, ak si podával DP sám. Evi ... ja hovorím len o zamestnancovi a s tým súvisiacim § ... a preukázaním nároku zamestnávateľovi.

Predsa pri podaní DP zodpovedá osoba, pri RZD zamestnávateľ ... za jeho vykonanie.
evina
22.02.08,14:19
Evka, to by sme aj bloky z ERP ofotené mohli považovať za doklady vyhotovené ERP. A nepovažujeme.
Bloky z ERP sú dokladmi firmy, nie mojimi dokladmi.
evina
22.02.08,14:20
Evi ... ja hovorím len o zamestnancovi a s tým súvisiacim §.

ja som použila len pe ilustráciu oba príklady aj DP aj RZD.
Jana Acsová
22.02.08,14:21
čo píšem vyššie /môj názor- moja korešpondencia a mzdová účtovníčka môže vykonať porovnanie s originálom//Mzdová účtovníčka "môže"? Ale nemusí ... Evi vieš čo je to pri tisícke zamestnancov. Princíp by mal platiť.
evina
22.02.08,14:22
Nerozumiem, rodným listom čo dokladujem pri RZD?

Deni nemusíme sa hrať takto na slovíčka, vieme o čom hovoríme všetci presne, ak požaduje pracovník DB predkladá o.i. i kópiu RL.....Tu by sme tiež mohli namietať, že mu nepriznáme DB, ak nedal originál
evina
22.02.08,14:23
Mzdová účtovníčka "môže"? Ale nemusí ... Evi vieš čo je to pri tisícke zamestnancov. Princíp by mal platiť.

Lenže princíp nie je presne daný ani tak ako píšete Vy a ani tak ako píšem ja :):)

Odchádzim na stretko, budem pozdravovať osttných;)
Jana Acsová
22.02.08,14:25
Pozdravujeme :)
Denda
22.02.08,14:27
Deni nemusíme sa hrať takto na slovíčka, vieme o čom hovoríme všetci presne, ak požaduje pracovník DB predkladá o.i. i kópiu RL.....Tu by sme tiež mohli namietať, že mu nepriznáme DB, ak nedal originál
Jasné Evi:) Tu len ide o to, že máme za sebou kontroly a rodný list nepreukazuje DU nič, hlavne ak je slobodnou matkou a priezvisko dieťaťa bolo po otcovi:D:D
evina
22.02.08,14:34
Jasné Evi:) Tu len ide o to, že máme za sebou kontroly a rodný list nepreukazuje DU nič, hlavne ak je slobodnou matkou a priezvisko dieťaťa bolo po otcovi:D:D

Rodný list preukazuje, že moje dieťa je moje dieťa a mám právo si na neho uplatniť DB. Osobne som ešte v živote nepočula, by si slobodná matka dala dieťaťu priezvisko po otcovi :D, ale každopádne je ako matka napísaná v RL aj ona.

P.s. Na záver niečo na pobavenie. Ja som dostala /teraz pozerám/ od jednej poisťovni také Povrdenie, že nie je vidno , či je originál alebo kópia lebo je to naxeroxované tlačivo aj s podpismy s mojími vloženými číslami :D:D
abel
22.02.08,14:42
Rodný list preukazuje, že moje dieťa je moje dieťa a mám právo si na neho uplatniť DB. Osobne som ešte v živote nepočula, by si slobodná matka dala dieťaťu priezvisko po otcovi :D, ale každopádne je ako matka napísaná v RL aj ona.
mimotemy Evi, tak ja sa s tým stretávam v 90 zo 100 prípadov, že dieťa slobodnej matky má dieťa po otcovi. :confused:
katkaj
22.02.08,14:44
mimotemy Evi, tak ja sa s tým stretávam v 90 zo 100 prípadov, že dieťa slobodnej matky má dieťa po otcovi. :confused:

mimotemy toto je skvelý preklep :D
evina
22.02.08,14:49
mimotemy Evi, tak ja sa s tým stretávam v 90 zo 100 prípadov, že dieťa slobodnej matky má dieťa po otcovi. :confused:
Ešte som pred odchodom nakukla a fakt perfektný preklep:) Ak áno, taj ja som to v živote nemala taký prípad, človek sa učí celý život:D, čo však nemení nič na fakte, že aj matka dieťaťa je uvedená v RL ...

Už naozaj letím :)
hanelie
22.02.08,15:09
trošku sa nám téma zvrhla, ale ja to ešte zaklincujem:

Potvrdenie o životnom poistení sa vydáva LEN na účely uplatnenia nezdaniteľných častí takže, predsa len ORIGINAL sa odovzdáva pri RZD:)
pri DP ako bolo vyššie uvedené nemusí byť, ale môže - kópia:)
evina
23.02.08,06:46
Takéto tlačivo pre mňa spĺňa atribúty Potvrdenia pre zamestnávateľa a odovzdáva sa originál /nie je to adresované mne, tak ako mám napr. ja vystavené Potvrdenie....

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/nczd2_08.pdf.
andrej_rv
25.02.08,16:19
Potvrdenie ohľadom platby životného poistenia je adresované priamo mne ako poistencovi. Osobne si myslím, že mi patrí originál- je to moja korešpondenciaEvi, to, že je potvrdenie vystavené na meno daňovníka, by som pri tejto diskusii ako argument vôbec nebral. Veď predsa nikomu inému ako daňovníkovi ani nemôže byť adresované:
1.) sú tam údaje osobného charakteru (rodné číslo, suma nasporených prostriedkov), ktoré DDS alebo poisťovňa bez výslovného súhlasu, príkazu alebo požiadania poistenca v náväznosti na zákon o ochrane osobných údajov nikomu inému poskytovať nemôže
2.) DDS alebo poisťovňa nemôže vedieť, či poistenec podá DP sám alebo požiada o ročné zúčtovanie zamestnávateľa (a ani adresu zamestnávateľa vôbec nemusí vedieť)
Potvrdenie sa nedáva poistencovi ako informácia o stave jeho účtu, ale oprávnený subjekt ho vystavuje na presne stanovený účel - ako preukázateľný doklad na uplatnenie nezdaniteľnej časti dane.
A diskutovať o tom, čo sa považuje v úradnom styku za preukázateľný doklad, je hádam úplne zbytočné. Stačí len prebehnúť po internete akýkoľvek konkurz, verejné obstarávanie alebo výberové konanie - takmer všade, kde sa uvádza "doklad", je v zátvorke "originál alebo overená kópia". A ak nie je potrebný originál, zvyklo byť výslovne uvedené: stačí aj neoverená kópia.
Ja osobne pri RZ bez originálu zúčtovanie nerobím. Vyhotovím z neho kópiu a tú dám zamestnancovi, originál pripínam k k RZ spolu so žiadosťou o ročné zúčtovanie a prípadnými originálmi potvrdení o zdaniteľnej mzde od iných zamestnávateľov. Ak by niekedy zamestnanec nedajbože ten originál potreboval, vždy môže doň vo firme nahliadnuť, keďže mzdové doklady sa archivujú tuším minimálne 10 (ak nie 20) rokov...
evina
25.02.08,17:10
Evi, to, že je potvrdenie vystavené na meno daňovníka, by som pri tejto diskusii ako argument vôbec nebral. Veď predsa nikomu inému ako daňovníkovi ani nemôže byť adresované:
1.) sú tam údaje osobného charakteru (rodné číslo, suma nasporených prostriedkov), ktoré DDS alebo poisťovňa bez výslovného súhlasu, príkazu alebo požiadania poistenca v náväznosti na zákon o ochrane osobných údajov nikomu inému poskytovať nemôže
2.) DDS alebo poisťovňa nemôže vedieť, či poistenec podá DP sám alebo požiada o ročné zúčtovanie zamestnávateľa (a ani adresu zamestnávateľa vôbec nemusí vedieť)
Potvrdenie sa nedáva poistencovi ako informácia o stave jeho účtu, ale oprávnený subjekt ho vystavuje na presne stanovený účel - ako preukázateľný doklad na uplatnenie nezdaniteľnej časti dane.
A diskutovať o tom, čo sa považuje v úradnom styku za preukázateľný doklad, je hádam úplne zbytočné. Stačí len prebehnúť po internete akýkoľvek konkurz, verejné obstarávanie alebo výberové konanie - takmer všade, kde sa uvádza "doklad", je v zátvorke "originál alebo overená kópia". A ak nie je potrebný originál, zvyklo byť výslovne uvedené: stačí aj neoverená kópia.
Ja osobne pri RZ bez originálu zúčtovanie nerobím. Vyhotovím z neho kópiu a tú dám zamestnancovi, originál pripínam k k RZ spolu so žiadosťou o ročné zúčtovanie a prípadnými originálmi potvrdení o zdaniteľnej mzde od iných zamestnávateľov. Ak by niekedy zamestnanec nedajbože ten originál potreboval, vždy môže doň vo firme nahliadnuť, keďže mzdové doklady sa archivujú tuším minimálne 10 (ak nie 20) rokov...

Andrej ok. Túto diskusiu som nechtiac rozvírila, lebo som jednoducho na začiatku, čo som aj napísala na chvíľu zabudla, že ide o RZD - nakoľko mňa osobne rozrušujú rôzne nepodložené prílohy, čestné prehlásenia a potvrdenia k DP, ktoré stále viac a viac sú požadované....to na úvod.-ináč by som túto diskusiu nerozvirovala, lebo tu by som môj názor nepovažovala za potrebné uvádzať, takže prišlo k tomuto takouto cestou ...

Potvrdenie nemusí byť adresované na daňovníka ani na zamestnávateľa /má byť použiteľné univerzálne/, ale môže byť vystavené napr. tak, ako je uvedené priložené Potvrdenie z DR ...Len pre úplnosť, nemám na Potvrdeniach spomenuté RČ ....

Teraz Ťa odcitujem : " takmer všade, kde sa uvádza "doklad", je v zátvorke "originál alebo overená kópia".
V zákone nájdeme len "doklad"
Ak pozrieme napr. § 37 pre mnou viackrát spomínaný RL
je:
2/ Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa a potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,

Nikto nikde neprikladá originál RL- dokonca ani na ÚPRaSV k žiadosti o rodinné prídavky, a tam tiež zodpovedá za ich priznanie na to určená pracovníčka, ktorá mi ho porovnala s originálom. Ináč ako RL nevieme dokázať, že naše dieťa je naše dieťa. /to pre moju paralelu:)/

Ja osobne vykonám RZD aj v prípade, ak niekto nechce pripojiť originál čo sa poistenia týka/stalo sa mi/ a na kópii potvrdím, že som porovnala s originálom a údaje súhlasia a podpíšem sa. Kto dá originál, dá originál...

P.s. Predpokladám, že ani posledné rozhodnutie o pridelení dôchodku neprikladáme v origináli... §37 odst. 1 písmeno b... a §37 odst. 2 písm. c- rozhodnutie pridelení ID.../tiež pre paralelu /
gutan52
25.02.08,17:36
Len na podporu. U zamestnávateľa bude kontrola, u zamestnávateľa sa preveria všetky skutočnosti. Zamestnanca nebude nikto dotazovať ... možno by ... v prípade kópie ... a možno už ani nebude zamestnancom. Pri dokladovaní odpočítateľných položiek dokladmi vyhotovenými výlučne na tieto účely to stojí za zváženie.
Tá diskusia tohto roku vedie k veľkým polemimám a úplne zbytočným. A názory sa používajú aj na spochybnenie profesionality mzdových účtovníkov. Navzájom. A to je zarážajúce.

Na DÚ odovzdávame len DP a 2 Výkazy. Ostatné tam nenosíme. Nech je to len vo "vlastníctve" toho, komu to patrí. Keď vyzve DU ku kontrole, tak to vtedy odnesieme v 2bachanoch. To o čo nás nežiadali ani nevyzvali im nevnucujme. Nerobme na seba "bu bu bu" ...
andrej_rv
25.02.08,17:54
Len pre úplnosť, nemám na Potvrdeniach spomenuté RČ .... Máš pravdu, zle som si pamätal, je tam len dátum narodenia ;). Ale aj údaj o sume má podľa mňa dostatočne súkromý charakter nato, aby bol k dispozícii komukoľvek ...:)
Dodatok: Kooperatíva vypisuje aj RČ...

/ Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa a potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa
Áno, v tomto máš pravdu. Až nato, že RL, rozhodnutie o pridelení dôchodku atď. sa primárne vydávajú za úplne iným účelom, ako je RZ. Potvrdenie oprávneného subjektu o skutočne uhradených platbách v zmysle § 37 sa naproti tomu vystavuje len z jediného dôvodu - na doloženie oprávnenosti nároku na zníženie základu dane a neslúži pre žiadne iné potreby poistníka.

Nikto nikde neprikladá originál RL- dokonca ani na ÚPRaSV k žiadosti o rodinné prídavky, a tam tiež zodpovedá za ich priznanie na to určená pracovníčka, ktorá mi ho porovnala s originálom. Ona zrejme kompetencie porovnávať originál a overovať to na kópii v kompetencii od svojho zamestnávateľa, ktorý za opodstatnenosť vyplácania prídavkov ručí, zrejme má. Ty, pokiaľ si externý spracovateľ miezd, asi ani od firmy ani od DÚ nie. Ja už zo zásady opatrnosti kópie neakceptujem, najmä ak zamestnanec kópiu pre svoje prípadné potreby dostane. Pretože ak sa správca dane pri kontrole s kópiou neuspokojí (na čo má podľa mňa v zmysle dikcie zákona nespochybniteľné právo), ja naozaj nemám žiadne možnosti obháňať zamestnancov o originál. Ani čas, dokonca ani chuť. A že ja ako externý spracovateľ musím (nie na svoje riziko môžem) akceptovať neoverenú kópiu ako hodnoverný preukázateľný doklad, na to by som potreboval iné argumenty ako tzv. "zvykové právo" ;)
evina
25.02.08,18:48
Máš pravdu, zle som si pamätal, je tam len dátum narodenia ;). Ale aj údaj o sume má podľa mňa dostatočne súkromý charakter nato, aby bol k dispozícii komukoľvek ...:)

Áno, v tomto máš pravdu. Až nato, že RL, rozhodnutie o pridelení dôchodku atď. sa primárne vydávajú za úplne iným účelom, ako je RZ. Potvrdenie oprávneného subjektu o skutočne uhradených platbách v zmysle § 37 sa naproti tomu vystavuje len z jediného dôvodu - na doloženie oprávnenosti nároku na zníženie základu dane a neslúži pre žiadne iné potreby poistníka.
. Ona zrejme kompetencie porovnávať originál a overovať to na kópii v kompetencii od svojho zamestnávateľa, ktorý za opodstatnenosť vyplácania prídavkov ručí, zrejme má. Ty, pokiaľ si externý spracovateľ miezd, asi ani od firmy ani od DÚ nie. Ja už zo zásady opatrnosti kópie neakceptujem, najmä ak zamestnanec kópiu pre svoje prípadné potreby dostane. Pretože ak sa správca dane pri kontrole s kópiou neuspokojí (na čo má podľa mňa v zmysle dikcie zákona nespochybniteľné právo), ja naozaj nemám žiadne možnosti obháňať zamestnancov o originál. Ani čas, dokonca ani chuť. A že ja ako externý spracovateľ musím (nie na svoje riziko môžem) akceptovať neoverenú kópiu ako hodnoverný preukázateľný doklad, na to by som potreboval iné argumenty ako tzv. "zvykové právo" ;)

Andrej, aj keď správnosť údajov potvrdí zamestnanec zamestnávateľovi v žiadosti o vykonanie RZD-doklady, ktoré som spomenula ako paralelu sú predkladané zamestnávateľovi taktiež za jediným účelom - zníženie základu dane podľa §11 v iných častiach , čiže z môjho pohľadu §37 odst. 1 písmeno a je rovnocenným odst. 1 písmeno b atď. Pri RZD znižuješ i o tie ďalšie položky ZD...

Ja ako externý spracovateľ ručím firme a beriem na seba aj to riziko, že môže byť problém -lebo si myslím, že z dikcie zákona práve nevyplýva jednoznačne kedy má ísť o originál a kedy o kópiu /v tomto prípade/....čiže neriadim sa zvykovým právom.. .
Myslím, že to vyriešime jednoducho tak, že kto podľa zákona považuje za potrebné priložiť originál priloží /a viem, že 90%/, kto zoberie aj kópiu priloží kópiu. Toto nedávam ako návod ako sa to má robiť, vyjadrovala som svoj postoj a svoj názor ;).

Celá téma bola pôvodne založená k DP a písala som, že aj mojou vinou sa to skĺzlo do diskusie okolo Potvrdení o poistkách a RZD, o čom by som za iných okolností nepolemizovala, lebo ako som už uviedla, každý sa zariadi svojím rozhodnutím:):)

To čo, tvrdím striktnejšie je to, že nie je potrebné prikladať Potvrdenie o nepoberaní DB pre účely uplatnenia DB druhého partnera, ktorý svojmu zamestnávateľovi predložil k tomu všetky potrebné doklady a potvrdil ich v Žiadosti o ... a ďalej , že k DP prikladáme len Potvrdenia o príjme podľa §5 a jedno z požadovaných tlačív na uplatnenie si nároku na DB...:)
ErikaDP
26.02.08,06:21
Asi trochu mimo, ale neviem kde toto zaradit:
pre SZČO, ktore potrebuju k vyplneniu priznania potvrdenie od DSS ( ako je vyššie napísane nie je po povinnou prílohou k priznaniu, ale pri prípadnej kontrole treba sa týmto potvrdením preukázať )
DSS ING Tatry Sympatia nezasiela tieto potvrdenia automaticky, treba si ich vyžiadať napr. mailom na adrese:
kontaktne-centrum@ing.sk
Jana Acsová
26.02.08,07:07
Na DÚ odovzdávame len DP a 2 Výkazy. Ostatné tam nenosíme. Nech je to len vo "vlastníctve" toho, komu to patrí. Keď vyzve DU ku kontrole, tak to vtedy odnesieme v 2bachanoch. To o čo nás nežiadali ani nevyzvali im nevnucujme. Nerobme na seba "bu bu bu" ...Téma sa rozvinula na preukázanie nárokov zamestnanca zamestnávateľovi. Pri podaní daňového priznania máme možnosť dokladovať pri DP, na dožiadanie, alebo pri kontrole.
andrej_rv
07.03.08,10:39
Myslím, že to vyriešime jednoducho tak, že kto podľa zákona považuje za potrebné priložiť originál priloží /a viem, že 90%/, kto zoberie aj kópiu priloží kópiu. Toto nedávam ako návod ako sa to má robiť, vyjadrovala som svoj postoj a svoj názor ;).

Áno Evi, máš pravdu :). Na môj dopyt na túto tému som dnes dostal takúto odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V prípade, že zamestnanec priloží k ročnému zúčtovaniu preddavkov kópie dokladov (napr. potvrdenie poisťovne na uplatnenie nezdaniteľnej časti, potvrdenie o príjmoch od iného zamestnávateľa, kópia rodného listu ...) zamestnávateľ môže postupovať tak, že kópiu porovná s originálom a na kópii poznamená, že údaje na kópiách sú zhodné s údajmi na origináloch.
Predpokladám, že tento postup bude akceptovaný aj v prípade externého spracovateľa miezd ;).
certik
11.03.08,17:19
Ak má osobá nárok na daňový bonus, tak pri podaní DP prikladá aj kópie rodných listov detí. POkiaľ sú tieto deti stredoškoláci, tak aj potvrdenie o návšteve, či stačia RL? Ďakujem
cloe
11.03.08,17:21
Ak sú stredoškoláci, tak potvrdenie o návšteve školy alebo kópiu dokladu o poberaní rodinných prídavkov na tieto deti. Môže byť jedno alebo druhé.
leozka
11.03.08,19:51
Ahojte poraďáci.Zajtra idem podať DP manželovi, je SZČO.Keďže to robím 1krát,neviem presne aké prílohy podať.Keďže si uplatňuje DB,tak asi rodné listy oboch detí, potvrdenie z ÚP že som poberala rodičovský príspevok a ešte čo?Keď je SZČO a uplatňuje si 60%výdavky z príjmov tak mám priložiť aj kópiu živnost.listu?A mám skutočnosť,že si uplatňuje tieto výdavky uviesť aj do DP v oddiele XIII?Poraďte mi prosím....ďakujem už teraz za odpoveď
Anja111
11.03.08,20:11
Ahojte poraďáci.Zajtra idem podať DP manželovi, je SZČO.Keďže to robím 1krát,neviem presne aké prílohy podať.Keďže si uplatňuje DB,tak asi rodné listy oboch detí, potvrdenie z ÚP že som poberala rodičovský príspevok a ešte čo?Keď je SZČO a uplatňuje si 60%výdavky z príjmov tak mám priložiť aj kópiu živnost.listu?A mám skutočnosť,že si uplatňuje tieto výdavky uviesť aj do DP v oddiele XIII?Poraďte mi prosím....ďakujem už teraz za odpoveď
Fotokopie rodných listov detí priložíš k DP, potvrdenie z UP netreba a paušálne výdavky označíš krížikom na strane 3 DP, pod tabuľkou.
Adula
24.03.08,14:26
Chcela by som sa spytať, ked sa robí ročné zúčtovanie dane u zamestnanca, všetky doklady zostávajú u zamestnávateľa v kancelárii - potvrdenia od ostatných zamestnávateľov a preukazujú sa len v prípade kontroly, alebo sa tak ako v prípade , že sa podáva DP, tak sa vtedy sa zasielajú spolu s DP na DÚ a musím ich spolu s výsledkom ročného zúčtovania zaslať na DÚ. Robím ročné zúčtovanie prvýkrát, tak neviem čo všetko k tomu dať. Diki moc. Aďula
evina
24.03.08,14:43
Chcela by som sa spytať, ked sa robí ročné zúčtovanie dane u zamestnanca, všetky doklady zostávajú u zamestnávateľa v kancelárii - potvrdenia od ostatných zamestnávateľov a preukazujú sa len v prípade kontroly, alebo sa tak ako v prípade , že sa podáva DP, tak sa vtedy sa zasielajú spolu s DP na DÚ a musím ich spolu s výsledkom ročného zúčtovania zaslať na DÚ. Robím ročné zúčtovanie prvýkrát, tak neviem čo všetko k tomu dať. Diki moc. Aďula

Ostávajú založené u zamestnávateľa k dispozícii v prípade kontroly... Neposielajú sa nikam..
Adula
24.03.08,15:23
Ďakujem veľmi pekne.
akynka
02.03.11,09:25
Ak sú stredoškoláci, tak potvrdenie o návšteve školy alebo kópiu dokladu o poberaní rodinných prídavkov na tieto deti. Môže byť jedno alebo druhé.

Zdravím, chcem sa opýtať - jedno dieťa je stredoškolák, - mám potvrdenie o návšteve školy, druhé dieťa bolo 2 mesiace na škole, ptoom vystúpilo - vysokoškolák. Musí si od školy vyžiadať potvrdenie o návšteve v tých dvoch mesiacoch?
wallie
02.03.11,09:55
ak chceš naňho uplatniť daňový bonus, tak musíš preukázať že študoval na VŠ, potvrdenie z VŠ určite treba tiež
nika.sum
03.03.11,14:14
Ahoj, ak je dieta stredoskolak v 1. rocniku, 16 rokov dosiahne az v aprily 2011. Potrebujem k DP za r. 2010 potvrdenie zo skoly alebo o pridavkoch, nestaci v tomto pripade este kopia rodneho listy nakolko nema ukoncenu povinnu skolsku dochadzku?
jeso
03.03.11,20:32
ahojte...
študent maturant - potvrdenie o návšteve školy do 31.5.2010- nepokračuje v štúdiu na VŠ
pokial sa nezamestná má nárok na DB do 31.8.2010- 8 mesiacov ?
stačí doložiť potvrdenie o návšteve školy - je len do 31.5.2010
ako vydokladovať prázdniny ?
dakujem
ego.mc
04.03.11,02:46
Ahoj, ak je dieta stredoskolak v 1. rocniku, 16 rokov dosiahne az v aprily 2011. Potrebujem k DP za r. 2010 potvrdenie zo skoly alebo o pridavkoch, nestaci v tomto pripade este kopia rodneho listy nakolko nema ukoncenu povinnu skolsku dochadzku?
Stačí kópia RL.
ego.mc
04.03.11,02:54
ahojte...
študent maturant - potvrdenie o návšteve školy do 31.5.2010- nepokračuje v štúdiu na VŠ
pokial sa nezamestná má nárok na DB do 31.8.2010- 8 mesiacov ?
stačí doložiť potvrdenie o návšteve školy - je len do 31.5.2010
ako vydokladovať prázdniny ?
dakujem
Má nárok na DB aj za august.
Prázdniny vydokladuješ Zákonom o sústave základných a stredných škôl. :D