Terezia T
30.04.13,08:44
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť ohľadom faktúr z číny? Využívam jedného doávateľa a zjavne číňania nevedia čo je to naše IČO a pod. Jeho "INVOICE", ktorú mi poslal vyzerala asi tak, že napísal 11položiek - 11dolárov (pre colníkov typujem) Požiadala som ho, aby mi poslal reálnu faktúru na e-mail a polslal, ale je to len vlastne opis produktov a reálne ceny, ktoré som za ne zaplatila - faktúra to nie je. Nemyslím si, že sa s ním dá dohodnúť na faktúre, ktorú potrebujem, preto sa chcem spýtať, ako sa dá robiť s niečím takým, aby som mala legálny doklad do môjho účtovníctva? Ako to robíte vy ostatní, pretože som videla veľa "čínskeho" tovaru u nás v shopoch. A nie som platca DPH. Ďakujem za vaše rady a názory :)
CrakeN
04.05.13,08:02
Treba sa hlavne poradiť s účtovníkom, ale pokiaľ je tam uvedený aspoň odberateľ (teda ty), tak by sa malo jednať o daňový doklad. V rôznych krajinách pojem faktúra ani nepoznajú, rovnako napr. Google vystavuje faktúry len s uvedením odberateľa a toto sa dáva ako podklad do účtovníctva. Ťažko donútiš zahraničného dodávateľa, aby ti vystavil faktúru rovnakú, ako používame u nás ...