Bendy7
30.04.13,08:52
Dobry den,
dufam, ze mi budete vediet niekto poradit. Ide o to, ze zomrel nam otec minuly rok. Mamka este zije, je v opatrovatelskej sluzbe. Byt v ktorom byval aj s mamkou predal poza moj chrbat svojmu synovi /mojmu bratovi/ v roku 2007. Ja som sa to dozvedela niekedy v roku 2009 a aj to mi bola podana skreslena informacia, ze byt bol darovany. Teraz na dedicskom konani som sa dozvedela, ze byt bol predany bratovi. Neviem za kolko. Ale viem, ze brat nema peniaze, takze urcite svojim rodicom za byt nezaplatil. Mam pravo vidiet kupnopredajnu zmluvu? S bratom som kvoli tomu v konflikte. Mam nejaku sancu bojovat o ten byt, kedze ma vlastne vydedil? Dakujem za kazdu odpoved.
kn-alka
30.04.13,07:15
Rodičia sa počas svojho života rozhodnú ako naložia s vlastným majetkom.
Ak ho predali - darovali: je to ich vec. Nič s tým nenarobíš.
Ak máš dôkaz, že kúpno-predajná zmluva bola z ich strany podpísaná pod nátlakom,alebo boli pri podpise nesvojprávni, môžeš ju napadnúť. Ale na 99% nemáš šancu s tým nič urobiť.
Oliwa
30.04.13,07:21
Byt patril iba otcovi? Matka predsa ešte žije, takže dedí sa iba po otcovi... Alebo mu ho darovali/predali spoločne?
Pozri sa na www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk), v poznámke uvidíš, akým spôsobom byt brat nadobudol - či darovacou alebo kúpnou zmluvou a k akému dátumu. Máš právo vidieť zmluvu, ak Ti ju odmietne ukázať brat, skús požiadať o to notára. Ak to bola naozaj kúpna zmluva a dostaneš sa k nej, musí v nej byť uvedená suma, za akú bol byt kúpený, kedy a komu mala byť vyplatená. Ak by bola čiste teoreticky napr. vyplatená otcovi na účet, rovnako čiste teoreticky by tie peniaze na účte mohol mať a teda by sa dedili tie, resp. aspoň časť z nich, nie? Ak to však bola len fiktívna zmluva, a nikto nikdy žiadne peniaze nevidel, je to už u inom...
sito
30.04.13,07:26
Aj poza mamin? Ak nie a obaja podpísali, je jeho.
kn-alka
30.04.13,07:28
Prečo by mala mať právo vidieť zmluvu? Je to zmluva medzi rodičmi a bratom. Je to majetok rodičov, ona s tým nemá nič spoločné. Nie je to jej majetok. (môj názor)
draik
30.04.13,08:15
Vy nemáte ako "bojovať" o ten byt a nemáte nárok vidieť zmluvu.
Oliwa
30.04.13,08:34
Vy nemáte ako "bojovať" o ten byt a nemáte nárok vidieť zmluvu.
Prečo??? Zo zákona je predsa taký istý dedič ako brat. Tak má minimálne právo dozvedieť sa, ako sa brat k tomu otcovmu /alebo rodičovskému/ bytu dostal. Ak najprv bolo povedané, že byt bol darovaný a teraz zase, že bol kúpený - niekto nehrá čistú hru a niečo tam evidentne smrdí...
ivka70
30.04.13,09:02
Prečo??? Zo zákona je predsa taký istý dedič ako brat. Tak má minimálne právo dozvedieť sa, ako sa brat k tomu otcovmu /alebo rodičovskému/ bytu dostal. Ak najprv bolo povedané, že byt bol darovaný a teraz zase, že bol kúpený - niekto nehrá čistú hru a niečo tam evidentne smrdí...

Sposob nadobudnutia bytu vidi na katasterportali. Na to nemusi dostavat informacie od brata.
Ak bol nadobudnuty kupnou-predajnou zmluvou, nema ziadny narok vidiet ani podrobnosti kupno-predajnej zmluvy ani ziadny narok na nejaky podiel, ktory by mala, keby sa byt dedil.

A kedze byt nie je predmetom dedicstva, nesuvisi s nim ziadny narok dedica po rodicoch.
Negoti
30.04.13,09:16
Bendy, neber moju otázku ako urážku, opýtam sa rodičia neboli psychiatrickí pacienti? vedeli čo robia?
korela
30.04.13,09:47
Bendy, neber moju otázku ako urážku, opýtam sa rodičia neboli psychiatrickí pacienti? vedeli čo robia?
Ani nemuselo ísť o psychiatrických pacientov. Bolo by vhodné zistiť, pod akými liekmi boli v čase predaja. Koľko sa archivuje zdravotná dokumentácia?
A ešte, ak boli vážne chorí, v akom štádiu sa nachádzala choroba.
Alebo je ešte možnosť, že i napriek tomu, že ste dobre vychádzali, rodičia sa jednoducho rozhodli podporiť existenčne vášho brata z dôvodu, že videli, že vy sa dokážete lepšie a schopnejšie postarať o svoj život. Ak by to bolo tak, nebolo jednoduché odchádzať na druhý svet s myšlienkou, že ich dieťa bude strádať (možno dg, inteligencia, osud?).
Mila123
30.04.13,09:48
lehota na napadnutie zmluvy je aká?
buchač
30.04.13,10:01
Rodičia sa počas svojho života rozhodnú ako naložia s vlastným majetkom.
Ak ho predali - darovali: je to ich vec. Nič s tým nenarobíš.
Ak máš dôkaz, že kúpno-predajná zmluva bola z ich strany podpísaná pod nátlakom,alebo boli pri podpise nesvojprávni, môžeš ju napadnúť. Ale na 99% nemáš šancu s tým nič urobiť.


Prečo??? Zo zákona je predsa taký istý dedič ako brat. Tak má minimálne právo dozvedieť sa, ako sa brat k tomu otcovmu /alebo rodičovskému/ bytu dostal. Ak najprv bolo povedané, že byt bol darovaný a teraz zase, že bol kúpený - niekto nehrá čistú hru a niečo tam evidentne smrdí...
Prečo ???

Preto - viď vyššie ....

Nejde predsa o dedičstvo , ak rodičia v čase prevodu ( dar , predaj ) žili ...
Že jeden potomok bol o to , svojím spôsobom , dedičstvo pripravený ???....tak to je už iná kapitola ...

Mama je v opatrovateľskej službe , to však neznamená , že je nesvojprávna ...
Notár ( matrikár ) vždy môže prísť overiť podpisy na tých zmluvách aj k nej , k lôžku .......overené mnou - využil som takéto služby , dokonca boli nespoplatnené ...
Ice dive
30.04.13,10:06
lehota na napadnutie zmluvy je aká?

napádať zmluvu nemá prečo, keďže nie je zmluvnou stranou... čisto teoreticky by sa mohola napadnúť platnosť/neplatnosť darovacej / kúpnopredajnej zmluvy ak by byt nadobudli počas manželstva a predával/daroval by len otec... ale to by musela napadnúť matka...
buchač
30.04.13,10:09
korela
30.04.13,10:38
Prečo ???

Preto - viď vyššie ....

Nejde predsa o dedičstvo , ak rodičia v čase prevodu ( dar , predaj ) žili ...
Že jeden potomok bol o to , svojím spôsobom , dedičstvo pripravený ???....tak to je už iná kapitola ...

Mama je v opatrovateľskej službe , to však neznamená , že je nesvojprávna ...
Notár ( matrikár ) vždy môže prísť overiť podpisy na tých zmluvách aj k nej , k lôžku .......overené mnou - využil som takéto služby , dokonca boli nespoplatnené ...
Robili sa podvody, budú sa robiť podvody.
Reálny prípad zo života: Pacient pred smrťou niekoľko mesiacov, doliečovanie v súkromí, dohoda - obvodný lekár (lieky), notár a "dedič".
​Našťastie nebol urobený žiadny prevod, iba vydedenie zo závetu, "dedič" dostal iba zákonnú zanedbateľnú čiastku.
buchač
30.04.13,10:48
...jj.......love sú silným argumentom už od čias feničanov...
Katy a R
30.04.13,11:18
Robili sa podvody, budú sa robiť podvody.
Reálny prípad zo života: Pacient pred smrťou niekoľko mesiacov, doliečovanie v súkromí, dohoda - obvodný lekár (lieky), notár a "dedič".
​Našťastie nebol urobený žiadny prevod, iba vydedenie zo závetu, "dedič" dostal iba zákonnú zanedbateľnú čiastku.
lenže to asi nie je podobný prípad.:confused:
zadávateľka píše, že prevod bol v roku 2007 - a ak sa rodičia rozhodli, že dom darujú, resp predajú len synovi - je to ich vec (tak sa rozhodli - a basta!). A tiež je ich vec, načo minú penižky z tohto predaja.
Iná vec by bola - keby boli ozaj nesvojprávni v čase toho "predaja bytu" - ale to asi tiež nie :confused:


Mam nejaku sancu bojovat o ten byt, kedze ma vlastne vydedil?
tu o žiadnom dedičstve nemôže byť ani reči ... nikto ťa nevydedil !
stormcatcher
30.04.13,11:22
Dobry den,
dufam, ze mi budete vediet niekto poradit. Ide o to, ze zomrel nam otec minuly rok. Mamka este zije, je v opatrovatelskej sluzbe. Byt v ktorom byval aj s mamkou predal poza moj chrbat svojmu synovi /mojmu bratovi/ v roku 2007. Ja som sa to dozvedela niekedy v roku 2009 a aj to mi bola podana skreslena informacia, ze byt bol darovany. Teraz na dedicskom konani som sa dozvedela, ze byt bol predany bratovi. Neviem za kolko. Ale viem, ze brat nema peniaze, takze urcite svojim rodicom za byt nezaplatil. Mam pravo vidiet kupnopredajnu zmluvu? S bratom som kvoli tomu v konflikte. Mam nejaku sancu bojovat o ten byt, kedze ma vlastne vydedil? Dakujem za kazdu odpoved.
...veď Ty už 4 roky vieš, že byt je bratov. :D
Stanislav 1975
30.04.13,11:24
...veď Ty už 4 roky vieš, že byt je bratov. :D
Myslím, že je zbytočné tu čokolvek riešiť- všetko je jasné...
Oliwa
30.04.13,11:34
...veď Ty už 4 roky vieš, že byt je bratov. :D
No a? Len nevie, či bol darovaný alebo kúpený. Ak bol byt darovaný, dedičské nebolo doteraz ukončené a nebol to napr. jediný majetok, ktorý by bol predmetom dedičstva po otcovi, existuje predsa možnosť započítania daru do bratovho podielu, či...? Je na zadávateľke, aby priniesla viac informácií do témy...
MarcoM
30.04.13,11:34
a hlavne premlčané
Katy a R
30.04.13,11:39
- vie (dozvedela sa) - píše to v úvodnom príspevku
julysak
30.04.13,14:51
lehota na napadnutie zmluvy je aká?

Neúčastníka KPZ je sakra málo do toho čo v tej KPZ je - - no a napadnúť ju ?????????????????:D
julysak
30.04.13,14:55
No a? Len nevie, či bol darovaný alebo kúpený. Ak bol byt darovaný, dedičské nebolo doteraz ukončené a nebol to napr. jediný majetok, ktorý by bol predmetom dedičstva po otcovi, existuje predsa možnosť započítania daru do bratovho podielu, či...? Je na zadávateľke, aby priniesla viac informácií do témy...

Myslím, že : existuje možnosť domáhať sa započítania daru
Katy a R
30.04.13,15:11
...
Teraz na dedicskom konani som sa dozvedela, ze byt bol predany bratovi. Neviem za kolko....


Myslím, že : existuje možnosť domáhať sa započítania daru

- akého daru :confused::confused:
stormcatcher
30.04.13,15:18
No a? Len nevie, či bol darovaný alebo kúpený. Ak bol byt darovaný, dedičské nebolo doteraz ukončené a nebol to napr. jediný majetok, ktorý by bol predmetom dedičstva po otcovi, existuje predsa možnosť započítania daru do bratovho podielu, či...? Je na zadávateľke, aby priniesla viac informácií do témy...
...do frasa, už za života otca vedela, že byt predal synovi a ona dostala informáciu, že byt bol darovaný. Už vtedy sa mala u otca zaujímať kde je pravda a prečo urobil tak ako urobil, keď ju to štve. To chce po siedmich rokoch urobiť z otca debila?
doktor23
30.04.13,15:36
Podľa môjho názoru, ak bola spísaná kúpna zmluva, avšak reálne neprišlo k vyplateniu kúpnej ceny, môže ísť o simulovaný právny úkon, ktorý je absolútne neplatný. Neviem, ako sa počíta premlčacia doba, to by bola otázka pre advokáta.
korela
30.04.13,17:49
lenže to asi nie je podobný prípad.:confused:
zadávateľka píše, že prevod bol v roku 2007 - a ak sa rodičia rozhodli, že dom darujú, resp predajú len synovi - je to ich vec (tak sa rozhodli - a basta!). A tiež je ich vec, načo minú penižky z tohto predaja.
Iná vec by bola - keby boli ozaj nesvojprávni v čase toho "predaja bytu" - ale to asi tiež nie :confused:

tu o žiadnom dedičstve nemôže byť ani reči ... nikto ťa nevydedil !
Ja som chcela svojím príspevkom iba upozorniť, že manipulácia človeka je vždty možná, aj keď on si to vôbec bd nemusí uvedomiť, alebo o nej nevie vďaka podávaným liekom. Viem o čom hovorím. http://www.porada.sk/t215292-predany-byt-synovi-pred-smrtou.html#post2307786

Je jedno či ide o vydedenie zo závetu, alebo predaj, darovanie.
Keď v mnou spomínanom prípade sa k takémuto kroku znížil starý obvoďák so starým notárom pre starú babu. Už neviem ako to jasnejšie napísať. Pochovávala chlapov rad za radom v ročných rozpätiach. A jej dcéra na výslní v kultúre, známa osobnosť. Bez slov. O hroboch radšej pomlčím. Resp. hrobe.

Ak má niekto pocit, že sa niečo udialo nekalo, nech koná ak sa dá. Inak som sa aj zastala rodičov, že mohli bratovi pomôcť uniesť jeho život z nejakých pohnútok.
(http://www.porada.sk/t215292-predany-byt-synovi-pred-smrtou.html#post2307786)