modka
30.04.13,09:32
Ku dnešnému dňu 30.04.2013 mi končí pracovná zmluva na dobu určitú. O tom, či mi ju predĺžia ešte nie som informovaná. Mám vážne podozrenie, že som tehotná, nemám však na to ešte papier od lekárky. Nemocensky poistená som ku dnešnému dňu 255 dní.
Bude sa na mňa vzťahovať ochranná lehota - v zmysle -8 mesiacov nemocenského poistenia, ak sa potvrdí tehotenstvo? ( "Špecificky je určená ochranná lehota u tehotných žien. V prípade, ak nemocenské poistenie zaniklo žene v období tehotenstva, ochranná lehota je vždy osem mesiacov") Nakoľko ak tehotná som, tak je tomu už 2 týždne (čiže ešte počas trvania pracovnej zmluvy).
Ak nie, tak aké mám možnosti?
Ak áno, komu mám následne dokladovať tehotenstvo.

Ďakujem.
Tweety
30.04.13,07:43
AK PP skončí, budeš v OD, ak bude predlžené, tehotenstvo zamestnáv. písomne oznám.
modka
30.04.13,08:35
a ako budem dokladovať tehotenstvo a komu? keď mi nepredĺžia PP? ďakujem
ivka70
30.04.13,09:00
Ochranna 8 mesacna lehota tehotnej sa na teba bude vztahovat, ak tvoj PP skonci.
ivka70
30.04.13,09:00
a ako budem dokladovať tehotenstvo a komu? keď mi nepredĺžia PP? ďakujem

Tehotenstvo az socialnej poistovni, pri pripadnej PN alebo pri ziadosti o materske.
Mila123
30.04.13,09:21
máš za posledné 2 roky 270 dní nemocenského poistenia? ku dňu nástupu na MD, resp. ku dňu pôrodu? spňlňaš podmienku na priznanie MD?
modka
30.04.13,09:31
No práveže mám len 255 a pochybujem, že sa do pôrodu opäť zamestnám. Preto zisťujem, či sa na mňa bude vzťahovať ochranná lehota lebo k dnešnému dňu (dnes mi končí PP) nemám potvrdenie od lekára ešte.
Tweety
30.04.13,09:32
a ako budem dokladovať tehotenstvo a komu? keď mi nepredĺžia PP? ďakujem
Zamestnáv. to oznámiš písomne na základe preukazu tehotnej.
Mila123
30.04.13,09:34
No práveže mám len 255 a pochybujem, že sa do pôrodu opäť zamestnám. Preto zisťujem, či sa na mňa bude vzťahovať ochranná lehota lebo k dnešnému dňu (dnes mi končí PP) nemám potvrdenie od lekára ešte.

áno, na OL máš nárok, môžeš maródovať, ale na MD ti nevznikne nárok.....
Mila123
30.04.13,09:34
a ako budem dokladovať tehotenstvo a komu? keď mi nepredĺžia PP? ďakujem
iba SP v prípade uplatnenia dávky NP, bývalý ZĽ nemá nič s tým spoločné...........
Mila123
30.04.13,09:37
podľa zákona o sociálnom poistení 461/2003 v pl. znení platí.....

§ 32
Ochranná lehota

(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osemmesiacov.
(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní.

(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
modka
30.04.13,09:38
áno, na OL máš nárok, môžeš maródovať, ale na MD ti nevznikne nárok.....

a nezabezpečuje ochranná lehota nárok na materskú?

"dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote (http://www.porada.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=3)najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom?"
Mila123
30.04.13,09:40
a nezabezpečuje ochranná lehota nárok na materskú?

"dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote (http://www.porada.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=3)najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom?"
máš 270 dní? nie.....tak teda nie, v tvojom prípade nie, nezabezpečuje,,,,
ak by si mala aspoň 270 dní tak vtedy by to zabezpečovalo.....
modka
30.04.13,09:44
ja som si myslela, že keď tam je "počas trvania nemocenského poistenia ALEBO v ochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia..."
tak to znamená, že mojich odpracovaných 255 dní sa ako keby "doplní" ochrannou lehotou. Akože 255 dní+8 mesiacov.
A keď sa dobrovoľne poistím, tak stačí aby som di doplnila chýbajúce dni, príp. mesiac?
Mila123
30.04.13,09:47
ja som si myslela, že keď tam je "počas trvania nemocenského poistenia ALEBO v ochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia..."
tak to znamená, že mojich odpracovaných 255 dní sa ako keby "doplní" ochrannou lehotou. Akože 255 dní+8 mesiacov.
A keď sa dobrovoľne poistím, tak stačí aby som di doplnila chýbajúce dni, príp. mesiac?
ale v tom prípade budeš mať VZ na MD iba z 393 €, nie z tvojho platu....
inak si tak mala učiniť skôr, stačila aj dohoda s pravidelným príjmom aj za 10 € mesačne.....teraz ťa to bude viac stáť.......
brčko
30.04.13,16:49
aj teraz sa dá. Ak zistíš, že si ozaj tehotná, tak sa zamestnaj u iného zamestnávatela (nie toho istého) na dohodu s pravidelným príjmom (vtedy vzniká aj nem.poistenie, to je podstatné, pri nepravidelnom príjme nevzniká, no to snád iní doplnia, neviem presne, či sa nemýlim). Stačí, ak ti bude trvať tých 15kalend. dní, no môžeš radšej aj dlhšie, no menej!! ako 90kalend.dní. Ak ti skončí táto dohoda tak, že netrvá ani 90dní, tak pri nástupe na md v r.2013 sa ti bude rátať materské z vym.základu v r.2012, teda z prac.pomeru, čo ti teraz skončil. Predpokladám máš tam vyšší vym.základ a nie minimum.
Katy a R
30.04.13,17:12
.. a aj z dvoch poistení by sa dala získať materská ...