arin
29.09.04,09:24
Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Je správne zaučtovať nákup kancelarského nábytku v cene cca 10000 Sk takto ? Nákup 042/211, zaradenie 022/042 a 100% odpis 551/082. Stretla som sa s názorom, že na účet 022 sa účtuje iba DHIM odpisovaný a DHIM do 30 000,- treba učtovať priamo na 501. Čo Vy na to ?
emily
29.09.04,07:34
Učtujem priamo na 501. Nemá to význam preháňať cez všetky tie účty.
Braňo
29.09.04,07:44
Závisí to od smerníc, môžeš to dať priamo na 501xxx, my DHM odpisujeme 24 mesiacov.
Lenuška
29.09.04,07:48
ja si to vediem kumulatívne na podsúvahových účtoch, pretože nákup v príslušnom roku sa mi potom stráca.
napr. MD 971 001 k 1.1.03 28000,-
DL 999 001 28000,-

nákup v roku 2004
MD 501 011 DL 321 001 19000,-
MD 971 001 DL 999 001 19000,-

vyradenie na základe inventarizácie
MD 999 001 Dl 971 001 8000,-

Takto viem stále celkový stav DHIM, aj keď je odpísaný.
janaGT
29.09.04,08:09
ja mám v internej smernici uvedené:
do 10 000 vrátane na 501
od 10001- 30000 vrátane na 042/321 + 029/042 + 551 / 089 - odpisujeme 2 roky t.j. 1 rok odpíšem 50% a druhý rok taktiež 50%. A vediem evidenciu v exceli na majetok do 30 000,--
Drienková
30.09.05,10:28
musí byť odpisovaný minimálne 13 mesiacov nemôže byť v spotrebe na 501 hned v prvom roku v plnej výške ak sa účtuje cez 042 a,022.Postup musí byť stanovený v internej smernici.
DušanČ
30.09.05,11:04
Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Je správne zaučtovať nákup kancelarského nábytku v cene cca 10000 Sk takto ? Nákup 042/211, zaradenie 022/042 a 100% odpis 551/082. Stretla som sa s názorom, že na účet 022 sa účtuje iba DHIM odpisovaný a DHIM do 30 000,- treba učtovať priamo na 501. Čo Vy na to ?
Podľa postupov účtovania sú prípustné obidva spôsoby účtovania. Prvý spôsob má výhodu, že DHIM, v tomto prípade nábytok, je evidovaný v účtovníctve, čiže sa musí pri závierke riadne inventovať, čím účtovná evidencia dáva reálny obraz o majetku.
Súhlasím s viacerými prispievateľmi, že túto problematiku by mala detailne riešiť interná smernica.
jess
02.11.05,11:22
čo s drobným majetkom (skrine, stoly, náradie....) do 10.000,- pri zrušení živnosti ? Robí sa s tým niečo "účtovne" alebo sa len "vyradí" ? Napríklad mám aj 2-ročný počítač. Môže si ho živnostník nechať na doma ?

v JU
renča1
02.11.05,11:34
Ja by som mala otázočku tiež, v priebehu roka sme kúpili PC za 14.000 bez dPH, ako sa to teraz účtuje v JÚ viem že existujú dva spôsoby po novóm :
- môžem ho hned naúčtovať ako prevádz.réžia, alebo ho musím evidovať na sklade a odpisovať. Ak by sa odpisoval tak do ktorej skupiny?
Tweety
02.11.05,11:40
Ja by som mala otázočku tiež, v priebehu roka sme kúpili PC za 14.000 bez dPH, ako sa to teraz účtuje v JÚ viem že existujú dva spôsoby po novóm :
- môžem ho hned naúčtovať ako prevádz.réžia, alebo ho musím evidovať na
sklade a odpisovať. Ak by sa odpisoval tak do ktorej skupiny?Dlhodobý majetok, ktorý podlieha odpisovaniu je v hodnote nad 30.000.- Sk, čiže tvoje PC nesplňa jednu z podmienok DHM, preto ho jednorázovo zahrnieš do spotreby- v JÚ do réžie.;) :cool:
jess
02.11.05,11:43
čo s drobným majetkom (skrine, stoly, náradie....) do 10.000,- pri zrušení živnosti ? Robí sa s tým niečo "účtovne" alebo sa len "vyradí" ? Napríklad mám aj 2-ročný počítač. Môže si ho živnostník nechať na doma ?

v JU
poradí niekto ?
renča1
02.11.05,11:51
Dlhodobý majetok, ktorý podlieha odpisovaniu je v hodnote nad 30.000.- Sk, čiže tvoje PC nesplňa jednu z podmienok DHM, preto ho jednorázovo zahrnieš do spotreby- v JÚ do réžie.;) :cool:
Nejde náhodou o hnuteľ.vec viem , že som to niekde videla, že sa to naúčtuje v JÚ dvoma spôsobmi bud to naúčtujem priamo ako nákup materiálu a evidujem na skladovej karte, alebo ho budem odpisovať aj ked počítač nesplňa podmienku do 30 000,00 , ale splňa podmienku použiteľnosti viac než 1 rok. Vieš nie som si istá či to bude tak správne.:confused:
Tweety
02.11.05,11:55
Nejde náhodou o hnuteľ.vec viem , že som to niekde videla, že sa to naúčtuje v JÚ dvoma spôsobmi bud to naúčtujem priamo ako nákup materiálu a evidujem na skladovej karte, alebo ho budem odpisovať aj ked počítač nesplňa podmienku do 30 000,00 , ale splňa podmienku použiteľnosti viac než 1 rok. Vieš nie som si istá či to bude tak správne.:confused:Na to aby majetok podliehal odpisu musí splňať obidve podmienky, t.j. doba použiteľnosti musí byť dlhšia ako 1 rok a ocenenie vyššie ako 30.000.-Sk.
accad
02.11.05,12:23
Čo s drobným majetkom (skrine, stoly, náradie....) do 10.000,- pri zrušení živnosti ? Robí sa s tým niečo "účtovne" alebo sa len "vyradí" ? Napríklad mám aj 2-ročný počítač. Môže si ho živnostník nechať na doma ?

Ak ide o drobný majetok do 10000,-, ktorý bol pri nákupe uplatnený priamo do výdavkov - prevádzkovej réžie - preradiť z obchodného majetku do osobného majetku podnikateľa. Z hľadiska dane je to už vysporiadané. To isté sa týka aj PC ak nebol zaradený ako IM a odpisovaný. V prípade, ak sa jedná o odpisovaný IM, tak jeho ZC nie je už daňovým výdavkom podnikateľa, čo vyplýva z ustanovenia § 19 ods.3 ZdP. Aj v tomto prípade sa tento IM preradí z obchodného majetku do osobného majetku v ZC. Odporúčam urobiť písomný zápis s rozpisom drobného majetku príp. IM aj so ZC.
jess
02.11.05,12:30
Ak ide o drobný majetok do 10000,-, ktorý bol pri nákupe uplatnený priamo do výdavkov - prevádzkovej réžie - preradiť z obchodného majetku do osobného majetku podnikateľa. Z hľadiska dane je to už vysporiadané. To isté sa týka aj PC ak nebol zaradený ako IM a odpisovaný. V prípade, ak sa jedná o odpisovaný IM, tak jeho ZC nie je už daňovým výdavkom podnikateľa, čo vyplýva z ustanovenia § 19 ods.3 ZdP. Aj v tomto prípade sa tento IM preradí z obchodného majetku do osobného majetku v ZC. Odporúčam urobiť písomný zápis s rozpisom drobného majetku príp. IM aj so ZC.
Ďakujem.....áno, bolo to všetko dané do PR, až na PC, ktoré som odpisovala, ale dala som tam zrýchlený odpis, čiže v tomto roku už je odpísaný :D

ešte by ma zaujímalo...prosím Ťa , ako by mal asi vyzerať ten písomný zápis...stručne :D:)
apsgroup
02.11.05,13:20
Nejde náhodou o hnuteľ.vec viem , že som to niekde videla, že sa to naúčtuje v JÚ dvoma spôsobmi bud to naúčtujem priamo ako nákup materiálu a evidujem na skladovej karte, alebo ho budem odpisovať aj ked počítač nesplňa podmienku do 30 000,00 , ale splňa podmienku použiteľnosti viac než 1 rok. Vieš nie som si istá či to bude tak správne.:confused:
Ešte sa opýtam, má sa ten počitač zaradit v JU do réžie alebo ako nákup materialu? Viem, že to ide priamo do nakladov, ale vo vykazoch k dan.priznaniu
to je potom rozne.
jess
02.11.05,13:37
Ešte sa opýtam, má sa ten počitač zaradit v JU do réžie alebo ako nákup materialu? Viem, že to ide priamo do nakladov, ale vo vykazoch k dan.priznaniu
to je potom rozne.
do prevádzkovej réžie ......nie je to materiál na výrobu ďalšieho produktu (doska na výrobu skrine)
Manual
02.11.05,15:00
ešte by ma zaujímalo...prosím Ťa , ako by mal asi vyzerať ten písomný zápis...stručne :D:)[/QUOTE] jess, sa som vyraďoval jednej SZČO DM už odpísaný do osobného užívania, pravil som jednoduchý zápis na 3 riadky/, uvedieš tam inv. číslo DM/ o vyradení z dôvodu morálneho opotrebovania PC, ktorého zmodernizovanie by bolo nerentabilné. Dáš tam datum, ja som to robil ku 1.1.2003. Do katry DM zapíšeš vyradenie PC a uvedieš tam datum. Vytlačíš kartu DM a k nej pripneš zápis. Nič viac podla mňa netreba. Z majetku firmy ti vypadne. Zápis nemám má ho dotyčná SZČO
Pekný večer...
jess
02.11.05,15:16
Janko, ďakujem :)
lenkak
02.11.05,15:44
Základnou povinnosťou ako daňovníka – fyzickej osoby – pri preradení obchodného majetku do osobného užívania bude zaevidovanie takéhoto vyradenia majetku z obchodného majetku v inventárnej knihe alebo na inventárnej karte, a to predovšetkým dátum a spôsob vyradenia pri predpokladanej dovtedajšej úplnej a správnej evidencii investičného majetku v súlade s postupmi účtovania v sústave JÚ. Odporúčam tento zápis podložiť protokolom o vyradení majetku z účtovnej evidencie a o jeho preradení do osobného užívania.
Manual
02.11.05,15:47
Omega robí velmi dobrý protokol o vyradení, použi aj ten a nemusíš vymýšľať formu alebo ten čo dala Lenka
jess
02.11.05,16:04
ja to mám evidované v ALFe ako krátkodobý majetok, takže tam som dala na inv.kartách dátum vyradenia a dôvod vyradenia, to som vytlačila a snáď to bude stačiť :)
renča1
03.11.05,04:16
Ešte sa opýtam, má sa ten počitač zaradit v JU do réžie alebo ako nákup materialu? Viem, že to ide priamo do nakladov, ale vo vykazoch k dan.priznaniu
to je potom rozne.
Táto zmena nastala k 1.1.2005 . , ktorým sa ustanovili postupy účtovania v JÚ
Komentár k zmene § 5
-Hnuteľný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume 30000 a menej a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Novelou postupov účtovania dochádza k upresneniu druhu hmotného majetku, o ktorom môže účtov.jednotka účtovať bud ako o dlhodobom hmotnom majetku, alebo ako o zásobách ( odpíše ho jednorazovo ) v prípade, že jeho ocenenie sa rovná sume 30 000,00 alebo nižšie, ak doba jeho použiteľ. je dlhšia ako jeden rok. Týmto druhom hmot.majetku sú samostatné hnuteľné veci alebo súbory hnut.vecí so samostatným technicko-ekonom.určením. napr.
Účtov.jednotka zakúpila počítač, ktorého obstaráv.cena je vo výške 23 000,00 . Kedže ide o hnut.vec, ktorá má samostatné technicko-ekonomické určenie a dobu použiteľ.dlhšiu ako jeden rok, účtov.jednotka má dve možnosti účtovania:
1) účtov.jednotka môže takýto majetok zaradiť do dlhodobého hmot.majetku, jeho obstaranie môže zaúčtovať do peňaž.denníka nasledovne:
- ako výdavok peňaž.prost.v hotovosti alebo z ban.účtu a
- ako výdavok neovpl.základ dane v dalšom členení obstaranie majetku,
2) účtov.jednotka bude o takomto majetku účtovať ako o zásobach, jeho obastaranie môže zaúčtovať do peňaž.denníka nasledovne:
-ako výdav.peň.prostried.v hot.alebo z bank.účtu a
-ako výdavok ovplyv.základ dane v dalšom členení obstaranie zásob.

A moja otázka znie ked sa zaradí do dlhodobého hmot.majetku do akej odpis.skupiny ho zaradím a koľko ho budem odpisovať.? Ked zvolím druhú možnosť do kedy budem PC evidovať ako zásoby?
Manual
03.11.05,07:18
Podla môjho názoru do odp. sk.1 na 4 roky odpisovať. A druhá časť=evidovať stále, pokial je funkčný a pokial ho firma využíva na podnikanie, to znamená aj.... 10-15 rokov aj keď bude morálne velmi zastaralý = až pokiaľ ho nevyradíš z evidencie buď likvidáciou alebo do osobného užívania SZČO. Vyradenie zaeviduješ do inv. karty DM na základe zápisu o vyradení a hotovo.
Pekný deň...
renča1
03.11.05,07:46
Podla môjho názoru do odp. sk.1 na 4 roky odpisovať. A druhá časť=evidovať stále, pokial je funkčný a pokial ho firma využíva na podnikanie, to znamená aj.... 10-15 rokov aj keď bude morálne velmi zastaralý = až pokiaľ ho nevyradíš z evidencie buď likvidáciou alebo do osobného užívania SZČO. Vyradenie zaeviduješ do inv. karty DM na základe zápisu o vyradení a hotovo.
Pekný deň...
ďakujem za prehľadné vysvetlenie aj ja sa ti to budem snažiť oplatiť. Tiež prajem krásny prežitý deň bez problémov.:)
Jendo
03.11.05,08:06
ja mám v internej smernici uvedené:
do 10 000 vrátane na 501
od 10001- 30000 vrátane na 042/321 + 029/042 + 551 / 089 - odpisujeme 2 roky t.j. 1 rok odpíšem 50% a druhý rok taktiež 50%. A vediem evidenciu v exceli na majetok do 30 000,--.............. a v tomto prípade sa účtovné odpisy rovnajú daňovým. http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif