hostiska
30.04.13,12:34
Viem, že pri nepr.príjme sa platia odvody do SP až po jej ukončení. Neviem si to ale dosť dobre predstaviť,preto prosím o vysvetlenie. Keď dohodarovi štvrťročne vyplacam odmenu vo vyske 130 € z ktorej ide v 03/2013, 06/2013,09/2013 a 12/2013 odvod iba na zdravotku...z coho mu ja potom stiahnem odvod do jednotlivych fondou SP? Za zamestnavatela to posleme to chapem klasicky na konci...ale on si potom ako zaplati tie svoje odvody, ked mu v 12/2013 zuctujem vyplatu 130 € tak tam mi potom stiahne jeho odvody za cele obdobie ci ako????
hostiska
30.04.13,10:37
..a este otazocka...nepr.prijem sa ma vykazovat vo Vykaze poistneho a prispevkov..a ked som mu urobila vyplatu za 03/2013,tak mi nic nevygenerovalo..je to chyba v programe, alebo ten vykaz bude potrebne poslat az na konci obdobia,ked bude dohoda koncit???
hostiska
01.05.13,03:50
nikto mi nevie poradit????
Mila123
01.05.13,04:47
ak mu vyplácate časť odmeny musíte počítať s poistným do SP pri ukončení dohody (aj za 3 roky)
a výkaz poistného a príspevkov sa nastav na 04/2013, (pri týchto druhoch príjmu sa vykazuje v mesiaci kedy má výplatu, nie za mesiac kedy bola vyplatená výplata- mzda)
hostiska
01.05.13,05:25
..ale sranda je v tom, ze program mi to poisten nevypocita..to mam ako ja sama vyratat poistne...a nasledne mu to stiahnut z odmeny???? Ako mu to potom ukaze na vyplatnej paske...to mi predsa nebude sediet, ked mi to program nevyrata..ci ako vyplatna paska bez odvodov, ale v skutocnosti mu mam poslat na ucet nizsiu sumu???

A ten Vykaz tak som aj urobila a nejde mi to...nechapem...
Mila123
01.05.13,05:27
..ale sranda je v tom, ze program mi to poisten nevypocita..to mam ako ja sama vyratat poistne...a nasledne mu to stiahnut z odmeny???? Ako mu to potom ukaze na vyplatnej paske...to mi predsa nebude sediet, ked mi to program nevyrata..ci ako vyplatna paska bez odvodov, ale v skutocnosti mu mam poslat na ucet nizsiu sumu???

A ten Vykaz tak som aj urobila a nejde mi to...nechapem...
​na akom softe spracúvavaš mzdy?
hostiska
01.05.13,05:39
MRP
hostiska
01.05.13,05:41
...ale ked som tam voloala..tak ta pani mi vravela, ze mi to ani vyratat nema, lebo ze positen sa plati az na konci...tak ja ze dobre...ale potom som si to pospajala..a teraz mam v tom takyto zmatok :(
KEJKA
01.05.13,10:39
Ja som to tiez riešila a napokon klient sa rozhodol ze to bude pravidelný príjem a nie nepravidelný.
odvody program nevypočíta toje správne riešenie platí sa len do ZP.
zamestnancovi nevyplatiš celú sumu čistej mzdy ale znížiš o odvody. samozrejme bude to ista zadržaná čiastka a musíš mať na to jeho súhlas. Nemusí to byt presná čiastka ja by som to zaokrúhľovala na cele eura.
v poslednej vyplate ti vypočita odvody za celeobdobie ale ty budeš mat jeho zadržanú mzdu z toho to vyrovnáš.
Rozalka
01.05.13,11:06
Ja som to tiez riešila a napokon klient sa rozhodol ze to bude pravidelný príjem a nie nepravidelný.
odvody program nevypočíta toje správne riešenie platí sa len do ZP.
zamestnancovi nevyplatiš celú sumu čistej mzdy ale znížiš o odvody. samozrejme bude to ista zadržaná čiastka a musíš mať na to jeho súhlas. Nemusí to byt presná čiastka ja by som to zaokrúhľovala na cele eura.
v poslednej vyplate ti vypočita odvody za celeobdobie ale ty budeš mat jeho zadržanú mzdu z toho to vyrovnáš.

Doplním: písomný súhlas

Ja viem, že toto je jediné riešenie, ale je správne? môžem zamestnancovi zadržiavať časť mzdy z určitých dôvodov, ale tento medzi nimi nie je ... viem, písomnou dohodou je možné dohodnúť aj iné zrážky - ale je to tak dobre? mám zrážku (na budúce poistné) ale daň platím pred zrážkou ... celé je to na hlavu!
(Kejka, to nepatrí tebe)
hostiska
01.05.13,12:44
...a co ked to urobim tak, ze tu dlhodobu dohodu na nepr.prijem budem vyplact klasicky bez odvodov s tym, ze to poviem dohodarovi a na konci sam musi ratat s tym, ze si ich bude musiet na konci zapltit on...urobim kalsicky prijem do pokladne ked celkom a nasledne bude uhrada poistneho...moze byt poda vas aj takyto variant??? Lebo uz marcovu vyplatu som im vyplatla bez odvodov.....ale ano suhlasim s vami..ze je to strasne nedomysleny system :(
KEJKA
01.05.13,21:03
jasne že je. Dá sa to urobiť tak aj tak, teda bez zadržiavania mzdy alebo so zadržaním s písomným súhlasom dohodára.
V prvom prípade riskuješ, že zam-ec sa bude brániť doniesť do pokladničky peniaze na poistné - a čo potom urobíš?
Celková čiastka sa nedá vypočítať presne, lebo je tu ešte aj otázka odpočitateľnej položky - nezdaniteľnej sumy, čo sa dorovná pri RZD, ale aj fakt, že dohodár platí vyššiu daň z príjmu, kedže tam odvody do SP nie sú, ale pri celkovom vyúčtovaní na konci dohody sa aj daň vysporiada /čiastočne/ a vznikne mu preplatok.
Kocúrkovo.
No a tretí spôsob ma napadol, že tá dohoda sa dá predsa aj ukončiť - po niekoľkých mesiacoch, alebo k 31.12. a k tomu termínu sa vysporiada poistné aj daň, pričom sa uzavrie nová dohoda a pokračuje sa ďalej. Hm?
hostiska
02.05.13,03:08
..no ano...presne tak sa to urobi, ze dohody budu stale koncit ku koncu decembra a vtedy ja vsetko vyrovnam.....a nejak som si to zratala..tak by mi ta posledna omena mala vyjst ked v 12/2013 mu mam akoze vyplatit sumu 130€ ale odratam z toho odvody za cely rok..tak stale dohodar nieco dostane....problem by nastal ak by bola odmena v 12/2013 nizsia, taze jedine an toto si treba davat pozor podla mna..... :)a k tej dani :D no akoze ina komedia toto :(