siskage
09.03.06,09:58
Čaute, potrebujem na konci roka odpísať zo stavu (videopožičovňa)nejaké už nepoužiteľné videokazety. Nákup som zaúčtovala ako materiál.Tržby z požičiavania naúčtujem ako služby.Mám to proste materiál zmínusovať na
konci roka o to, čo chcem vyradiť? Alebo treba urobiť niečo iné? Vďaka
zuzanar
09.03.06,09:14
Prečo mínusovať materiál? Ja by som len z pomocnej evidencie vyradila už nepoužiteľný materiál (na základe nejakej smernice - kedy sa stáva nepoužiteľným z dôvodu opotrebenia). Veď si z neho účtovala tržby, nebudeš ho mínusovať. Pochopila som to v JU.
Jana Acsová
09.03.06,09:38
Čaute, potrebujem na konci roka odpísať zo stavu (videopožičovňa)nejaké už nepoužiteľné videokazety.VDK, DVD ste vydali do používania a dosahovali z nich príjmy. Nepoužiteľný materiál sa vyradí iba z operatívnej evidencie slúžiacej na evidenciu kaziet vydaných do spotreby. Kazety už splnili svoj účel ... dosahovali ste nimi príjmy. V nákladoch (výdavkoch) už zúčtované boli. Odpíšu - vyradia sa iba z operatívnej evidencie v zmysle napr. zápisu inventarizačnej komisie.
siskage
09.03.06,11:08
Všetkým ďakujem za odpovede. Idem na to.
siskage
09.03.06,11:28
Ale predsa ma ešte niečo napadlo. Do výkazu o majetku a záväzkoch
tak budem dávať do kolonky materiál každý rok pribúdajúcu čiastku alebo
len tú skutočnú, to znamená, že ak vyradím VDK vo svojej evidencii, tak
tam dám len hodnotu, ktorá ostane v evidencii?
Jana23
09.03.06,11:31
Pri nákupe kaziet ich účtuješ do spotreby. Máš len mimoúčtovnú evidenciu nakúpených kaziet, ktoré máš už prakticky v nákladoch. Ak ich chceš vyradiť,
tak len vo vlastnej inventúre ich odpíšeš zo zoznamu, urobíš si zozhnam vyradených v roku 2005 a ten si založíš. V účtovníctve nerobíš nič. ŽIADNE MÍNUSY!!!!!!
siskage
09.03.06,11:42
Tomu rozumiem, ale keďže to dávam ako nákup materiálu do
peňažného denníka, na tom výkaze mám vôbec dávať do tej
kolónky materiál niečo alebo tam bude nula alebo neviem čo.
Lebo predsa tie kazety mám v majetku ako materiál. Asi som
už z toho pomotaná. Alebo mám dávať nákup kaziet do prevádzkovej
réžie?
zuzanar
09.03.06,11:45
Do výkazu o majetku a záväzkoch uveď hodnotu Sk podľa inventúry k 31.12.2005.
siskage
09.03.06,11:48
Takže:

- nepoužiteľné kazety si odpíšem iba v evidencii kaziet, ostane mi
tam teda suma znížená o vyradené kazety, ktorú potom uvediem na tom
výkaze?
siskage
09.03.06,11:52
Super, konečne som to pochopila. Díky
Jana Acsová
09.03.06,12:02
Tomu rozumiem, ale keďže to dávam ako nákup materiálu do peňažného denníka, na tom výkaze mám vôbec dávať do tej
kolónky materiál niečo alebo tam bude nula alebo neviem čo.
Lebo predsa tie kazety mám v majetku ako materiál. Asi som
už z toho pomotaná. Alebo mám dávať nákup kaziet do prevádzkovej
réžie?Nákup kaziet účtujete podľa vecnej náplne nákupu. Napríklad do kolónky "materiál" v PD. Uvedené však neznamená, že tento materiál máte vykázať vo výkaze o majetku a záväzkoch v položke týkajúcej sa zásob. Uvedené kazety ste už zaradili do používania. Nie je dôvod na ich vykazovanie v zásobách. Operatívna evidencia slúži iba interným potrebám na evidenciu kaziet vydaných do spotreby.
Jana Acsová
09.03.06,12:05
Takže: - nepoužiteľné kazety si odpíšem iba v evidencii kaziet, ostane mi tam teda suma znížená o vyradené kazety, ktorú potom uvediem na tom výkaze?Nie ... ak máte na mysli kazety vydané do spotreby. U týchto nie je dôvod vykazovať ich vo výkaze o majetku a záväzkoch.
zuzanar
09.03.06,12:20
Opravujem seba sa. Súhlasím s AVO. Aj drobný majetok, vlastne neuvádzam vo výkaze keď ho používam aj keď ho mám v evidencii.
siskage
10.03.06,07:04
Takže to neuvádzam do výkazu. OK. Vďaka.