Katka01
02.05.13,08:22
Mám susedu, ktorá je zrejme mierne psychicky narušená, súdim podľa toho, že keď bola celé dni doma, často len tak vrieskala a ziapala, z ničoho nič. Poznám ju z videnia, raz sme ale prehodili aj pár slov a vyzerala normálne, dalo sa s ňou baviť. Táto ženská si asi pred týždňom zaobstarala psa. Fakt netuším načo, pretože sa už prakticky nezdržuje doma takmer nikdy. Zato psa vždy zavrie na balkón a ten tam zavýja od rána pomaly do noci. Je tam sám, vidím ho zo svojho balkóna. Neviem, čo za tých cca. 16 hodín čo je sám žere, kam robí potrebu. Jedna vec je, že ja robím z domu a ten pes mi svojím zavýjaním dosť znepríjemňuje deň. Druhá vec, že ten pes je týraný a je mi ho ľúto, je to docela milý pes, hádzala som mu cez balkón slaninu, tešil sa a vrtel chvostom. Skúšala som u susedy klopať, ale nikdy nie je doma, skôr ako pred polnocou domov nechodí. Čo mám robiť, mám sa ju pokúšať zastihnúť a niečo jej povedať, neviem, či to bude mať zmysel, alebo rovno na ňu podať trestné oznámenie alebo niečo? Je vôbec u nás taký zákon, že za každodenné zatváranie psa na viac než pol dňa na balkón jej môžu aspoň toho psa vziať?
arizona
02.05.13,06:25
Ako nahlásiť prípad týrania či opustenia zvieraťa, zanedbanej starostlivosti

KOMU?

Pri podozrení z týrania zvierat sa môžete obrátiť priamo na inšpektora Regionálnej veterinárnej správy - RVPS, ktorá je povinná riešiť každú sťažnosť (v zmysle zákona č.152/1998 o sťažnostiach, nájdete v ňom vybavovacie lehoty, podrobnosti o utajení vašich osobných údajov a i.) na porušovanie zákona o veterinárnej starostlivosti a ochrane zvierat č. 488/2002. Sťažnosť sa podáva písomne s uvedením informácií spomínaných v predchádzajúcom bode.

KDE?

RVPS je kompletným orgánom, ktorý môže po prešetrení prípadu uložiť opatrenia na nápravu alebo chov zakázať. Prípad nahlasujete na príslušný úrad Regionálnej veterinárnej správy v mieste bydliska.

AKO?

Nahlasovanie prípadu:

presný opis situácie a okolností, za ktorých k týraniu došlo
meno a adresa páchateľa - či už je to majiteľ zvieraťa alebo cudzí človek
kedy a kde došlo ku týraniu a či ide o týranie dlhodobé alebo náhodné
popíšte, či zviera prejavuje známky fyzického alebo psychického týrania, známky podvýživy
kontakt na vás - ak o to požiadate, vaše osobné údaje zostanú utajené.

Poznámka: Aby bolo týranie jednoduchšie postihnuteľné a ste jeho svedkom, najvhodnejšie je odfotiť týrané zviera - zranenia, viditeľné zanedbanie starostlivosti, podmienky, v ktorých žije, celkový a detailný pohľad na zviera a ďalšie zábery, ktoré by nám mohli pomôcť pri riešení. Veľmi vhodné je mať svedkov (aspoň jedného). Samozrejme je nevyhnutné hlásiť každý prípad týrania, aj keď nemáte všetky tieto informácie či fotodokumentáciu.


http://www.uvplp.sk/Co-robit-v-pripade-tyrania-zvierat.550.0.html
GabiZ
02.05.13,06:41
Ja som raz takéto týranie psíka oznámila mestskej polícii a riešili to oni. Myslím, že oni kontaktovali niekoho, kto potom psíka prišiel vziať a bol umiestnený v útulku. Doteraz mám z toho zimomriavky, sama mám doma psíka a trhá mi srdce, keď vidím takúto krutosť. Skúste sa spýtať na mestskej polícii, ak to nebudú riešiť, možno vám poradia, na koho sa obrátiť, keď už nič iné.
kopretinka
05.08.13,17:54
ako to dopadlo?