Branusko
02.05.13,09:05
Ahojte,

riešilo sa to tu už viackrát, no stále som nenašiel uspokojivú odpoveď, navyše po "metodickej" odpovedi z VSE som neistý ...

Zakladám SRO a ako sídlo firmy, ktora sa bude zaoberat internetovym marketingom plánujem uvesť byt v bytovom dome. Byt je vedený ako bytový priestor a je napísaný na manželku, ktorá mi súhlas samozrejme dala.

Byt ani časť bytu NEBUDE davaný tejto SRO do prenájmu a nebudem si naň uplatňovat žiadne daňové náklady. Nepotrebujem prevádzku (žiadny zamestnanci, žiadne extra energie) a viacmenej ani kanceláriu, kedže sa bude jednať iba o údržbu internetového portálu prostredníctvom PC a samozrejme fakturácie zákaznikom.

V tejto súvislosti ma zaujímajú dopady na tarify energie, v zmysle, či je nutné preklasifikovať tieto energie (elektrika, plyn, voda) na podnikateľské - zaujíma ma zvlášť byt ako aj spoločne priestory v bytovom dome.

Komunikácia s VSE:

Dovoľte nám reagovať na Váš e-mail z 18.04.2013 ohľadom sadzby za energie v spoločných priestoroch a sídla firmy v byte bytového domu.

V prípade vykonávania podnikateľskej činnosti v priestoroch odberného miesta, kde je uzavretá len Zmluva o dodávke elektriny pre domácnosti, je odberateľ povinný uzatvoriť novú zmluvu o dodávke elektriny určenú pre zákazníkov z radov firiem a organizácií. Na jej základe sa bude uskutočňovať odber elektriny:

a) Do celého odberného miesta alebo
b) Do časti odberného miesta, ak rozdelíte elektroinštaláciu na odbernom mieste tak, aby bolo možné samostatne merať elektrinu odoberanú na podnikateľskú činnosť a samostatne odoberanú pre domácnosť.

Pre uzatvorenie novej zmluvy o dodávke elektriny je potrebné predložiť:

- živnostenský list, prípadne výpis z obchodného registra;
- doklad o vlastníckom vzťahu k príslušnej nehnuteľnosti, t.j. list vlastníctva, nie starší ako 3 mesiace alebo nájomnú zmluvu;
- výrobné číslo a stav meradla (elektromera);
- informácie o veľkosti a type hlavného ističa;
- DIČ;
- Správu o odbornej prehliadke a skúške elektrického zariadenia;
- V prípade nutnosti zriadenia novej NN prípojky je nutné doložiť aj projektovú dokumentáciu elektrickej prípojky, mapu širších vzťahov v mierke M 1 : 5 000 až M 1 : 10 000 a katastrálnu mapu v mierke M 1 : 1 000 až M 1 : 2 880.

Táto služba je spoplatňovaná v zmysle platného Cenníka poplatkov za pripojenie do distribučnej sústavy na úrovni NN.

Sadzba za energie v spoločných priestoroch – informácie sú uvedené na www.vsds.sk v časti Odberatelia/Pripojenie a zmena OM/Zmena distribučnej sadzby pre nebytové priestory. V Popise spôsobu preukazovania zmeny distribučnej sadzby je bode b.1.1. a b1.2. uvedené „b.1.1. V nebytových priestoroch a v spoločných častiach a spoločných zariadeniach bytového domu nachádzajúce sa na adrese (tu je potrebné uviesť adresu bytového domu vrátane všetkých čísel vchodov bytového domu patriace pod jedno odberné miesto), ktoré sú pripojené k distribučnej sústave

Prevádzkovateľa DS cez odberné miesta (tu je potrebné uviesť EIC kódy daných odberných miest), nie sú umiestnené alebo prevádzkované zariadenia osôb, ktorí nie sú odberatelia elektriny v domácnosti podľa zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov;

b.1.2 nebytové priestory, spoločné časti a spoločné zariadenia bytového domu užívajú výlučne domácnosti a nie sú, a to ani čiastočne, prenechané na podnikateľské účely iným osobám“.

Dakujem za odpovede,
Brano
avalik
02.05.13,07:15
ja to mam rovnako - sidlo v mojom byte ... sro neplati prenajom ani energie - elektrarnam som to nehlasila - nemam dovod - spotreba je sukromna
kozlíček
02.05.13,12:04
prečo sa to má riešiť v téme "počítače"?
Atomer.sk
02.05.13,18:01
"V tejto súvislosti ma zaujímajú dopady na tarify energie, v zmysle, či je nutné preklasifikovať tieto energie (elektrika, plyn, voda) na podnikateľské - zaujíma ma zvlášť byt ako aj spoločne priestory v bytovom dome."

Nie, netreba.

PS: v tejto suvislosti je alternativnou moznostou tiez vyuzitie virtualneho sidla firmy, kde budes mat sidlo Tvojej firmy, bude ti tam chodit vsetka posta a nebude teda v ORSR adresa sidla na byt.