luluhaha
09.03.06,09:35
Prosím o pomoc -presný postup zaúčtovania prij.z.f - v Pohode JÚ:
1.prijmem zálohovú faktúru (bez dph)
2.zaplatím ju z banky (VOZD bez dph)?
3.prijde mi ostrá faktúra - nahodím ju do prijatých faktúr s dph
4.povel ZÁZNAM - ZÁLOHOVÉ FAKTÚRY - tam sa mi vlastne odráta záloha ktorú som už zaplatila, na úhradu 0,-
5. a teraz mám vytvoriť Interný Doklad a rozúčtovať dph aj do peňažného denníka lebo ináč to budem mať predsa v peňaž.d. len bez dph!!!!???????
AKO TO ROBÍTE VY??? Prosím presný popis krokov
ĎAKUJEM
eviketa
10.03.06,17:57
Ked pride zálohova fa beu DPH dam ju do knihy zál.fa. s predkontaciou k comu patri (materiál, služba). Ked pride vyuctovacia fa zaradim do knihy doslých fa . Idem cez polozky fa - 1. polozka suma + dph , 2 polozka - vyberiem zo zál. fa predmetnu zalohu a dam uložiť. no a mam to v dph
luluhaha
28.04.06,10:55
Už nedávaš žiaden záznam do peňažného denníka?
Dada
28.04.06,11:15
Ked pride zálohova fa beu DPH dam ju do knihy zál.fa. s predkontaciou k comu patri (materiál, služba). Ked pride vyuctovacia fa zaradim do knihy doslých fa . Idem cez polozky fa - 1. polozka suma + dph , 2 polozka - vyberiem zo zál. fa predmetnu zalohu a dam uložiť. no a mam to v dph

Máš to síce v DPH, ale nie v peňažnom denníku. V takomto prípade dáš cez Záznam "Vyrovnať DPH" a to ti naúčtuje do pokladne (mám na také doklady zvlášť založenú pokladňu), kde ti všetko krásne rozloží na základ a DPH a tým pádom sa ti to dostane aj do peňažného denníka. Hodnota pokladničného dokladu je samozrejme nulová.
luluhaha
02.05.06,10:21
DADA veľmi pekne Ti ďakujem, o toto mi išlo pri zadávaní témy..
Danabard
09.05.06,06:50
Prosím Vás o radu. V apríli sme dostali od českého partnera výzvu /nie je daňový doklad/ na zaplatenie zálohovej platby za stroje. To sme uhradili. V máji prišla faktúra /dátum vystavenia aprílový/, kde zálohovú platbu odrátali a fakturujú nám už len clo a balné. Ako by som to mala zaúčtovať? Veľmi pekne ďakujem.
Dada
10.05.06,11:20
Prosím Vás o radu. V apríli sme dostali od českého partnera výzvu /nie je daňový doklad/ na zaplatenie zálohovej platby za stroje. To sme uhradili. V máji prišla faktúra /dátum vystavenia aprílový/, kde zálohovú platbu odrátali a fakturujú nám už len clo a balné. Ako by som to mala zaúčtovať? Veľmi pekne ďakujem.

Prečo Vám faktúrujú clo??? :confused:
Danabard
12.05.06,11:36
Jedná sa o tovar z USA, ktorý kúpila česká firma, zaplatila zaň clo, ktoré si nezahrnula do ceny tovaru a nám vyfakturovala zvlášť za tovar a zvlášť to clo. My to ďalej predávame slovenskej firme. Zdá sa mi to všetko strašne komplikované. Ak máte nikto s niečim podobným skúsenosti, prosím, poraďte. Vďaka.
Halipasa
25.03.07,16:34
Máš to síce v DPH, ale nie v peňažnom denníku. V takomto prípade dáš cez Záznam "Vyrovnať DPH" a to ti naúčtuje do pokladne (mám na také doklady zvlášť založenú pokladňu), kde ti všetko krásne rozloží na základ a DPH a tým pádom sa ti to dostane aj do peňažného denníka. Hodnota pokladničného dokladu je samozrejme nulová.


No väčšiu kravinu - čo sa týka preúčtovania v POHODE - som ešte nevidela..... Interné doklady by predsa boli oveľa čistejšie...hmmm

Už tak dosť nadávam na POHODU, ale teda s týmto som sa trápila ako taký debil - vďaka Dada.

....ale čo by som asi chcela od ,,päťkorunového" softvéru, že?

:D :mad: :cool: :mee:
Dada
26.03.07,06:48
No väčšiu kravinu - čo sa týka preúčtovania v POHODE - som ešte nevidela..... Interné doklady by predsa boli oveľa čistejšie...hmmm

Už tak dosť nadávam na POHODU, ale teda s týmto som sa trápila ako taký debil - vďaka Dada.

....ale čo by som asi chcela od ,,päťkorunového" softvéru, že?

:D :mad: :cool: :mee:

Kľudne si to môžeš urobiť aj v interných dokladoch. To je vec "chute". ;)
DARJA22
11.03.10,19:11
Prosím o usmernenie - JÚ neplatca DPH:

1. Príjem zálohovej faktúry - zaevidujem medzi prijatými zálohovými faktúrami

2. VPD - úhrada zálohovej faktúry - s predkontáciou TOVAR ako VOZD

3. Doklad o prijatí platby-Daňový doklad (tento doklad je pre odpočet DPH, keďže firma nie je platca, neviem kde ho mám priložiť)

4. O tri-štyri týždne dostanem Faktúru-Daňový doklad s dodacím listom, ktorú vyparujem so zálohovou faktúrou
Betina2
12.04.10,12:15
Prosím o radu, ako toto spracovať v PU.
Ako zapíšem v PU v Pohode daňový doklad, ktorý sme obdržali k duplicitnej úhrade faktúry na nájomné platené vopred a nemám k tomu zálohovú faktúru.

Mám KF na nájom za 1/2010 s DD v 12/09 uhr. v 1/2010.
Tá istá faktúra duplicit.úhrada v 1/2010.

KF na nájom 2/2010 s DD 1/2010v uhr. v 1/2010.
Došlý dobropis k FA za 2/2010 s DD 1/2010.

KF novú na 2/2010 s DD v 2/2010 a odúčtovaním prijatej platby (odúčtovanie daňového dokladu k preplatku) a k úhrade s 0,00.

Ďakujem.
Betina2
12.04.10,12:46
Prosím o radu, ako toto spracovať v PU.
Ako zapíšem v PU v Pohode daňový doklad, ktorý sme obdržali k duplicitnej úhrade faktúry na nájomné platené vopred a nemám k tomu zálohovú faktúru.

Mám KF na nájom za 1/2010 s DD v 12/09 uhr. v 1/2010.
Tá istá faktúra duplicit.úhrada v 1/2010.

KF na nájom 2/2010 s DD 1/2010v uhr. v 1/2010.
Došlý dobropis k FA za 2/2010 s DD 1/2010.

KF novú na 2/2010 s DD v 2/2010 a odúčtovaním prijatej platby (odúčtovanie daňového dokladu k preplatku) a k úhrade s 0,00.

Ďakujem.

Došlý daňový doklad som normálne zahrnula do došlých faktúr s textom daňový doklad k platbe dňa........ a zlikvidovala z banky z úhrady, čo som tam mala zapísané ako duplicitná platba-preplatok- teraz je tam text úhrada FP č.xy, daňový doklad k prijatej platbe dňa..... Kukla som saldo, zostal len nevysporiadaný dobropis a aj do DPH to natiahlo v takých čiastkách, v akých malo...dúfam, že som postupovala správne.
helas
19.04.10,06:00
Dobré ráno,
vie mi prosím niekto povedať aký kód triedenia DPH mám dať pri dodaní služby z iného štátu EU v Pohode,
ďakujem
hronka
05.01.12,20:23
Mám takýto prípad. Došla nám zálohová fa na zaplatenie inzercie. Fakúru som neúčtovala, iba som ju uhradila. Potom nastali isté skutočnosti, z ktorých vyplynulo, že inzerciu nám neposkytnú a vystavili nám rovno dobropis (k zálohovej faktúre). Všetko sa udialo v decembri 2011, dokonca aj nám vrátili peniaze. Problém vidím v účtovaní - ako zaúčtovať ten dobropis, keď nám nebola vystavená ostrá faktúra a zálohovú faktúru som nikde neevidovala? čo s DPH na dobropise? ďakujem
Onko
06.01.12,08:10
Mám takýto prípad. Došla nám zálohová fa na zaplatenie inzercie. Fakúru som neúčtovala, iba som ju uhradila. Potom nastali isté skutočnosti, z ktorých vyplynulo, že inzerciu nám neposkytnú a vystavili nám rovno dobropis (k zálohovej faktúre). Všetko sa udialo v decembri 2011, dokonca aj nám vrátili peniaze. Problém vidím v účtovaní - ako zaúčtovať ten dobropis, keď nám nebola vystavená ostrá faktúra a zálohovú faktúru som nikde neevidovala? čo s DPH na dobropise? ďakujem

No upozorni dodávateľa, že urobili chybu vo vystavovaní dokladov. Nemôžeš dobropisovať DPH, keď DPH nebola priznaná. A Ty keď si neúčtovala zálohovú faktúru, iba jej platbu, tak neúčtuj ani dobropis, ale iba vrátenie platby.
Pidgey
06.01.12,17:14
osobne by som sa vykaslal na uctovanie ZF ci dokladov, a zauctoval by som to iba v banke ako preplatok a vratenie preplatku (tusim ucet 315). ak chces zauctovat dobropis, musia ti najprv dat danovy doklad k prijatej platbe (ten ti asi zabudli poslat - sedi ti cislo co dobropisuju s tvojim dokladom ZF - asi nie.)
Betina2
07.01.12,14:56
Nemôžu dobropisovať DPH, ked ju neuplatnili. Zrejme chýba vyúčtovací doklad alebo daňový doklad s vyčíslenou dph k zálohovej faktúre. Spoj sa s dodávateľom. A tiež skontroluj zálohovú faktúru, či tam náhodou DPH nevyčíslili (aj ked ?!). A podla výsledkov potom zaúčtuješ.
hronka
07.01.12,16:11
Ďakujem všetkým... No na zálohovej fa je vyčíslená aj DPH, ale zároveň je tam uvedené, že "nie je daňový doklad":) V dobropise uviedli,že sa vzťahuje k tej zálohovej fa, aj číslo, teda var. symbol, sedí. Aj ja som tak uvažovala, že by som žiadne faktúry nebrala do úvahy a zaúčtovala by som to len cez banku. Ale je vôbec možné vynechať taký doklad ako je dobropis?Alebo potom tú zálohovu fa riadne zaúčtovať, odrátať DPH (keď je tam vyčíslená) a potom evidovať aj dobropis. Lenže nakoľko ZF bola uhradená už 8.12. neviem, kde by som ju teraz spätne evidovala... Prosím poraďte, čo by bolo lepšie.
Betina2
10.01.12,11:59
Hronka, to máš dobré...ja mám zálohovú faktúru s rozpisom DPH bez akéhokolvek upozornenia, že to nie je daňový doklad a k tomu mám pripnutý doklad o úhrade z registračky, kde je tiež rozpis DPH.....ale už nemám žiaden dobropis :) Ja mám k tej zálohovej faktúre ešte konečnú vyúčtovaciu faktúru s uvedením rozpisu položiek a v rekapitulácii rozpis na sadzbu, ZD aj DPH plusom a v nej aj odpočítanie ZD aj DPH aj rozpis celk.sumy mínusom, takže výsledok rekapitulácie dph je v každej kolonke nula a k úhrade tiež nula. A k takejto konečnej faktúre mám ešte doklad z erp o úhrade položiek FA s odpočítaním zálohovej faktúry a k úhrade 0. Rekapitulácia DPH je tiež celá nulová. A teraz dumám, ako to čo najjednoduchšie všetko v Pohode zaevidovať, zaúčtovať a naviazať....

1/ Najprv som si totiž nahodila zál.fa presne tak ako je, s rozpisom na zd a dph s tým, že nešla do dph a zaúčtovanie BEZ. K tomu som vytvorila VPD na doklad k úhrade z ERP s tým, že som ho zaradila do odpočtu dph PD) a zaúčtovala 314,343/211. Nakoniec som nahodila konečnú fa s naviazanosťou na zálohovú faktúru, ibaže, ked som si dala cez VPD k príslušnej zál.fa túto zál. fa aj zlikvidovať, zase mi tam hodilo automaticky nezahrňovať do dph (PN) a zaúčtovanie podla klasickej úhrady záloh.fa (314/211). Takže som bola znovu na začiatku :(

2/ Potom som skúsila nenahodiť zálohovú fa v agende faktúr vôbec, ale zaúčtovať ju s pripnutým dokladom z erp k nej ako VPD s tým, že zahrnúť do dph (PD) a zaúčtovať ako 501,343/211. Potom k nej KF nahodiť presne tak ako je, teda s rozpisom rekapitulácie raz plusom raz mínusom a výsledkom 0. Zaúčtovanie 501,343/321, odp.zál.platby 321/501,343 a k nej likvidáciu VPD (tým nulovým) ako VPD (PN) ale ako zaučtovať....? 0,00 na 321/211 ?
VPD 501/211
343/211

KF 501/321
343/321
321/501
321/343

VPD 321/211 0,00 Eur


3/ Tretia možnosť je nahodiť zálohovú fa do agendy zál.fa, nezahrnovať do DPH, neúčtovať (klasicky ako hocijakú inú zal.fa). K tomu VPD na základe úhradového dokladu z ERP s rozpisom na ZD, DP a celkom, nezahrnúť ho do DPH, ale zaúčtovať 314/211. Potom zlikvidovať zál.faktúru na základe tejto úhrady (čiže sa to previaže) a následne v agende zál.faktúr dať povelom k tej zálohovej faktúre vystaviť daňový doklad. V ID mi pod samostatným číselným radom vytvorí ID Daňový doklad pre účely DPH , ktorý zahrniem do DPH a zaúčtujem ZD 314/314, DPH 343019/314. Následne zaevidujem konečnú faktúru, zahrniem do DPH (PD) a zaúčtujem 501,343/321 a odpočet zálohovej platby 321/314,343 (s naviazanosťou na ID daňový doklad). Vo výsledku by sa mali všetko okrem 501,343 a 211 vypárovať a vyčistiť.....
Takto vlastne pôjde DPH do priznania len z ID Daňový doklad, zaúčtovanie nákladu bude len 1x na KF, vypadne 314 aj 321 kompletne a 343 zostane len raz na tom ID Daňovom doklade.

ZAL.FA PN, BEZ
VPD k ZF 314/211

ID DD k uhr.ZF 314/314
343/314

KF 501/321
343/321
321/314
321/343

VPD likvidácia 321/211 0,00



Neexistuje nejaké jednoduchšie a menej komplikované riešenie?
Poradte prosím, lebo už sa s tým nerváčim pol dňa :(:(:( Ako by to bolo podla Vás najsprávnejšie a čo najmenej komplikované?
Betina2
10.01.12,12:07
Ďakujem všetkým... No na zálohovej fa je vyčíslená aj DPH, ale zároveň je tam uvedené, že "nie je daňový doklad":) V dobropise uviedli,že sa vzťahuje k tej zálohovej fa, aj číslo, teda var. symbol, sedí. Aj ja som tak uvažovala, že by som žiadne faktúry nebrala do úvahy a zaúčtovala by som to len cez banku. Ale je vôbec možné vynechať taký doklad ako je dobropis?Alebo potom tú zálohovu fa riadne zaúčtovať, odrátať DPH (keď je tam vyčíslená) a potom evidovať aj dobropis. Lenže nakoľko ZF bola uhradená už 8.12. neviem, kde by som ju teraz spätne evidovala... Prosím poraďte, čo by bolo lepšie.

Ked je tam uvedené v ZF, že nie je daňový doklad. tam nie je. A ten dobropis ked má odvolávku presne na tú zálohovú faktúru, tak asi tiež nebude daňovým dokladom. Ja by som normálne zaevidovala tú zál.faktúru a jej úhradu, normálne ju zlikviduješ cez BV a s tým, že do dph nepôjde ani sa o dph nebude účtovať. Potom zaevidovať ten došlý dobropis takisto bez vstupu do dph a bez účtovania o dph. A bez účtovania. Len sa zaeviduje, aby si mala čo z banky zlikvidovať, ked príde platba na účet.
čiže budeš mať len BV 314/221
a
potom 221/314 úhrada dobropisu. Ale pozorne si zaeviduj párovací symbol na ZF,dobropise aj úhradových dokladoch, aby aj saldokonto pekne sadlo (aby 314 vypadla) a potom to už ani v knihe záväzkov ani pohladávok nebudeš mať.
Ludmiiilka
17.10.13,10:25
možem poprosiť o radu...v postupe č. 3 uvádzate odpočet zálohovej platby s naviazanosťou na ID daňový doklad - ako to mám presne urobiť? ďakujem
Ludmiiilka
17.10.13,10:32
do položky faktúry mám vložiť ďalšie zaúčtovanie? a k tomu VPD bude aký doklad v pokladni?
Ludmiiilka
17.10.13,10:45
a na 314 my ostalo to DPH nevysporiadané
Betina2
26.10.13,14:33
v agende Zálohových faktúr sa postavíš na konkretnu faktúru a zadáš povelom vpravo hore na lištičke SW záznam-vytvoriť daňový doklad (alebo tak nejako sa to volá) a program automaticky vytvorí zviazaný dokla ID-daňový doklad k danej zálohoivej faktúre, vzčísli DPH a tam aj zaučtuješ tú DPH, postup som Ti písala vyššie.
Betina2
26.10.13,14:34
Výdavkovým pokl.dokladom predsa uhrádyaš Zal.zaktúru. , k tomuto VPD pripneš doklad z ERP. 314 by nemalo mať zostatok, ak spravíš zaučtovanie tak ako som písala. Skús si nakresliť šibeničky a škrtať.