chavierka
02.05.13,13:28
Aj ja sa chcem opýtať....som na rodičovskej dovolenke, pracujem na dohodu,zarobím menej ako 150€ /mesiac, menej ako 40 hodín za mesiac - Majú alebo nemajú nárok sťahovať mi odvody? Lebo čo viem, tak študentom nesťahujú odvody, ak neprekročia 150€. A mne sťahujú...Viete mi poradiť?
brčko
02.05.13,15:02
Si študent? Ak nie, tak odvody musia odvádzať. A vzhladom na to, že ti počas trvania dohody trvá aj povinné dôchodkové poistenie zamestnanca, tak nemôžeš byť dôchodkovo poistená státom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6roko (zákon to nedovoluje), preto predpokladám si si dala odhlášku do 8dní od vzniku dohody v r.2013. Ked ti dohoda skončí, môžeš sa znovu prihlásiť, no nedá sa prihlásiť ani den späť, tj. treba tam nabehnúť hned den po ukončení dohody, ak nechceš stratiť ani den. Odporúčam si robiť z prihlášok a odhlášok kopie s potvrdením prevzatia soc.poistovnou (pečiatkou)
chavierka
02.05.13,19:00
ďakujem za rady, a čo stým, ak som sa nebola odhlásiť na dôchodkovom poistení? Bolo mi povedané - poradené na ÚPSV a R, že stačí im dať len kópi mojej zmluvy o dohode a viac si netreba nič vybavovať. Takže som dôchodková poistená aj ako osoba starajúca sa o dieťa aj ako dohodárka? Sociálna poisťovňa mi to nedá na poriadok, ak to tam mám "zdvojené"?
chavierka
02.05.13,19:03
a ešte k tej mojej dohode, mám ju uzatvorenú do konca roka, ale nebrigádujem pravidelne. Napr. idem v jednom mesiaci do práce 4x a v ďalšom mesiaci nejdem vôbec, je to len príležitostne, čiže nemám pravidelný mesačný plat a vtedy ked nemám plat, neplatím ani odvody. Takže potom by som mala byť dôchodkovo poistená ako osoba starajúca sa o dieťa, či nie?
KEJKA
11.05.13,08:48
budeš si musieť podávať prihlášky a odhlášky podľa odpracovaných dní.
A mala by si mať dohodu s nepravidelným príjmom - nevzniká ti nárok na odmenu každý mesiac.
Ako si vyriešila ZP?
chavierka
11.05.13,09:44
takže napr. ked idem na brigádu dva dni v mesiaci, tak to mám kvôli tomu ísť do soc. poisťovne sa na jeden deň odhlásiť a potom sa ísť obdeň prihlásiť a potom o mesiac sa mám ísť zas napr. 24. odhlásiť, 25. prihlásiť, 27. odhlásiť, 28. prihlásiť...? To nie je trocha ujeté, pre Boha....Myslela som, že ked som na rodičovskej dovolenke a chodím len brigádovať sem tam, nemusím riešiť takéto veci. A čo teraz s tým, ked som sa neodhlasovala a neprihlasovala od januára až po teraz........? Dík