piresko
02.05.13,20:38
Dobrý deň,
mal by som dotaz ohladom mzdy a zároveň Vás prosím o radu prípadne riešenie môjho problému.
Môj problém spočíva v tom, že môj zamestnávateľ ma vyslal na pracovnú cestu do zahraničia. Jedná sa o Švajčiarsko(to však v tomto prípade nie je podstatné). Vyslanie bolo nasledovné:
zamestnávateľ mi umožnil cestovať na služobnú cestu s mojim súkromným automobilom s tým, že mi preplatí všetky poplatky(dialničné známky, palivo) a amortizáciu, tak ako to zákon káže.
Dohodli sme sa aj na tom, že mi nebude poskytnuté vreckové. Stravné náhrady boli poskytnuté v plnej výške. Do tohot bodu bolo všetko podľa pravidiel. Avšak, zamestnávateľ ma vyslal v nedeľu s tým,
že v pondelok ráno sa mám hlásiť na mieste práce vo Švajčiarsku. Cestovanie späť bolo v piatok 30.4. teda na veľký piatok čiže počas sviatku. A tu nastal problém, pretože po celkom vyúčtovaní
som nedostal odmenu za cestovanie(teda tým myslím čas cesty). Toto sa mi nezdalo, pretože keď som na to isté miesto cestoval počas normálneho pracovného dňa, zaplatené som dostal. Teda aspoň 8 hodín(aj keď cesta trvala cca 11 hodín).
Keď som sa spýtal, že prečo nemám tak isto zaplatenú aj nedeľu a sviatok, zamestnávateľ sa odvolal na internú smernicu ktorá zakazuje preplácať cestovanie medzi sesterskými závodmi počas víkendu a sviatku.
Na túto smernicu som bol veľmi zvedavý pretože ma nikto s takým niečim neoboznámil a tak som ju chcel vidieť. Na toto som dostal odpoveď, že si ju smiem prečítať iba v pracovnom volne.
A keď som ju chcel vidieť počas pracovného voľna, na moje veľké prekvapenie ju nemohli nájsť.
Preto Vás prosím o vyjadrenie sa v tejto veci. Mohli by ste mi poradiť ako dalej?
Ďakujem
palo
Llívia
03.05.13,11:49
Zákon o cestovných náhradách
§ 37
Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce.
Predpokladám, že nedeľa nie je tvoj "pracovný čas" - cesta sa nepovažuje za výkon práce a som si tým istá.
Cestovanie vo sviatok by sa malo považovať za výkon práce - počet hodín podľa toho, aká je tvoja pracovná doba, napr. ak je 7.00 - 15.30 a prišiel si o 18.00, tak by si mal mať zaplatených 8 hod. Ak si však prišiel napr. o 12.00, tak by si mal mať zaplatených len 5 hod. Toto k sviatku je môj názor, radšej počkaj, či ho niekto potvrdí alebo vyvráti.