branuso1
03.05.13,04:14
Dobry den, mozte mi pls poradit ako vymoct od susedy 30,5E ? Ano viem je to mala suma ale tu ide o princip. V skratke : Suseda nas pre 3 rokmi udala kvoli balkonovym strieskam, nasledne som si ako jediny siroko daleko vybavil povolenie, nestacilo a dala ma na sud. Prehrala , konecne a sudca jej stanovil pokutu 30.5E aby mi zaplatila. Sudne trovy jej odpustil lebo sa ohana "ZTP" , to ma asi od tolkeho spehovanie susedov.... S kazdym ma konflikt a zato ze som k nej slusny a som mladsi tak ku mne si dovoluje. Viem ze rozsudok nadobudol pravoplatnost, takze si ho prebrala. Existuje moznost ako dostat tie peniaze od nej aby som nemusel platit zas dalsie na pravnikov. Ved len napisanie objahoby ma stalo 50E a to som zabudol uviest na sude.

Dakujem za pomoc, Brano

P.S: suseda s velkym S.
buchač
03.05.13,05:15
Máš dve možnosti :
1. Po dobrom , t.j. tým upozornením na dĺžnu čiastku ...
Respektíve vyjasniť si to medzi štyrmi očami , nech Ťa nechá na pokoji ...a na to odškodnenie sa jednoducho vykašleš ...

2. Ten druhý spôsob je podanie na súd o vydanie platobného rozkazu ( podrobnosti ohľadom vydania nájdeš na nete ) ...
Súčasťou platobného rozkazu sú aj tie výdavky spojené s jeho podaním , čiže aj to spomínané spísanie obhajoby ...proste všetky položky zahrnieš ...
Konečná samotná suma sa pre dotyčnú môže iba len navýšiť ...

P.S.:
...tú poznámku o ZTP si si mohol odpustiť ... preukaz mám napríklad aj ja , nikoho však nešpehujem
Mária27
03.05.13,17:27
Právoplatný rozsudok je exekučným titulom.
misoft
03.05.13,19:03
...a týmto je povedané všetko!
AmmiS
13.09.13,19:34
Právoplatný a vykonateľný rozsudok je exekučným titulom. Pokiaľ susedke márne uplynie lehota na zaplatenie dlžnej čiastky (rozsudok bol doručený iste aj vám, tak si na súde nechajte vyznačiť doložku vykonateľnosti), môžte spísať návrh na vykonanie exekúcie a zájsť za najbližším exekútorom. Je pravda, že zaplatíte za návrh poplatok. Ale pokiaľ sa chcete realizovať rámci utužovania dobrých susedských vzťahov - druhá možnosť je - ísť za ňou a dohodnúť sa na platbe, inak sa jej peňažný dlh navýši o trovy exekučného konania.
AmmiS
14.09.13,11:07
Rozsudok a platobný rozkaz je rovnaká forma rozhodnutia, ktorým súd oprávnenému priznáva právo a povinnému povinnosť na splnenie. Keďže už má rozsudok, ďalším krokom je vyznačiť jeho vykonateľnosť a vymáhať si už priznané právo cestou exekútora (alebo aj súdom).
buchač
14.09.13,11:18
....pche .......................................

Rozhodnutie , rozkaz , súd , exekútor ???

Vsio na trt ( najslušnejší výraz v tejto súvislost ) , ak sa povinný bráni všeliakými obštrukciami splateniu tej dlžoby ......

Zákony ( slovenské ) v tejto súvislosti sú na houbes .
Anglicko má v platnosti ( ak mám dobre info ) zákon z roku 18XX , kde sa dlžník vpohode môže dostať aj do tej ťurmy .
Zaviedol by som aj u nás ......niečo podobné ako odobratie vodičáku - tam sa štát realizuje .
Veď nie je mysliteľné , že dlžník sa vyváža na aute , býva si v pohode - život užíva a vysmieva sa do ksichtu tým poškodeným ....

Rozmyslel by si nie jeden ,ak by sedel v base do tej doby ,pokiaľ by dlžoba nebola splatená ,lebo tak je to v tom Engliš .....
buchač
14.09.13,11:21
....susedku by som do teplých krajín poslal , poprípade aj do péčka a fertig .......

30,50 € ???
Smiešna suma ....ja viem , ide o princíp .........
Viac som pustil za jedno kolečko v bare ....